Kocaeli Haberleri Kocaeli Son Dakika

Kocaeli'nin Nabzını Tutan Site Kocaeliparaf.com'a Hoşgeldiniz. Kocaeli'in Güçlü Sesi, Kocaeli Haber, Kocaeli Haberleri, Kocaeli Yerel Haberleri

Kocaeli Paraf Haber Sitesi

Kemalpaşa Mh. Cumhuriyet Cd. Petan İşhanı Kat: 5 No:30 İzmit, Kocaeli
sennuruzan@gmail.com

Yılmaz: Türkiye Yüzyılı'nın Öncü Şehirlerinden Biri Kocaeli Olacak!

İş insanları ile bir araya gelen Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Kocaeli’nin üretimi, katma değeri ile Türkiye yüzyılının öncü şehirlerinden biri olacağını söyledi.

Yılmaz: Türkiye Yüzyılı'nın Öncü Şehirlerinden Biri Kocaeli Olacak!

İş insanları ile bir araya gelen Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Kocaeli’nin üretimi, katma değeri ile Türkiye yüzyılının öncü şehirlerinden biri olacağını söyledi.

31 Mart’ta gerçekleştirilecek Mahalli İdareler Seçimine sayılı günler kala Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Kocaeli'de iş dünyası ile biraraya geldi.  Kocaeli Kongre merkezinde gerçekleşen programda Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, yerel seçim çalışmaları ve ekonomik verilerle ilgili açıklamalarda bulundu. Toplantıya Vali Seddar Yavuz, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, AK Parti Milletvekilleri Sadettin Hülagü, Radiye Sezer Katırcıoğlu, Veysel Tipioğlu, Cemil Yaman ve Sami Çakır, KOÜ Rektörü Prof. Dr. Nuh Zafer Cantürk, KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, KOTO Başkanı Necmi Bulut, Eski Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, oda başkanları, organize sanayi bölgesi başkanları ve iş insanları katıldı. 

ZEYTİNOĞLU: OSB TALEP EDİYORUZ

Programda ilk olarak konuşan Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “Artık ihracat rakamları üretilen illere göre yapılıyor. Kocaeli bu anlamda ikinci sırada yer aldı. Sizlerin huzurunda bakanlarımıza teşekkür ediyorum. 14 adet Organize Sanayi Bölgemiz var. Eskişehir’in 1 OSB’si bizim 14 OSB’lerimizden büyük. İlimize yeni OSB’ler açılmasını talep ediyoruz. İlimizdeki hükümet harcamalarının artmasını istiyoruz. Kocaeli’ye biraz özel davranılmasını rica ediyorum” dedi.

PROJELERİN SAHİPLENİLMESİ ÖNEMLİ

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, “Biz gerek makro düzeyde gerekse her bir ilimizde bölgemizde bu çalışmaları yaparken ilgili taraflarla istişare etmeye önem veriyoruz. Ortak akılla hareket etmeye özen gösteriyoruz. Bunun iki faydasını görüyoruz. Hazırlık aşamasında yaptığımız planlara önemli katkılar geliyor. Bu katılımcı yöntem uygulama aşamasında da sahiplenmeyi getiriyor. Dünyanın en iyi planını yarın sahiplenme yoksa kağıt üzerinde kalmaya mahkumdur. Toplumsal sahiplenme olmadan da bir politikanın etkin olması mümkün değil. Son 3-4 yıl Dünya büyüme ve ticaret açısından dünya tarihsel ortalamaların altında. Pandemi, savaşlar, çatışmalar yaşıyoruz. Bu anlamda küresel ekonomi çok etkilendi. Diğer yandan Körfez’de hepimizin içini yakan manzaralar olumsuz gelişmeler olarak karşımızda duruyor. Türkiye içinde de geçen yıl tarihimizin en büyük afetini yaşadık onun yaralarını sarmaya çalışıyoruz. Maalesef çok çabuk unutuyoruz. Acil müdahaleler yapıldı bitti ama henüz depremin yaralarını tam sarmış değiliz. Kalıcı bir şekilde depremin yaralarını sarmak kolay olmuyor. Bunu 3 başlık altında yapıyoruz. Geçen yıl ve bu yıl yoğun mesai yapıyoruz.

“ENFLASYONLA MÜCADELE EDİYORUZ”

Bütün bu şartlar altına küresel oranda yüzde 3 oranda büyüme arken Türkiye’nin milli seviyesi 1 trilyonu geçti. Bunlar önemli rakamlar. Geçen yılın son çeyreğinde sabit sermayedeki yatırımlarımız yüzde 10.7 oldu makine alanında yüzde 14 olarak gerçekleşti bunlar önemli rakamlar. Tüketim harcamalarımız da belli bir zaman sürecinden sonra tek haneli büyümelere düştü. Temel meselemiz fiyat istikrarı, enflasyon. Reel tarafından güçlüyüz. Enflasyonla da kararlı bir şekilde mücadelemizi başlattık. Enflasyonla mücadele tüm dünyada belli bir zaman alan meseledir. Mayıs ayından sonra haziran ayı enflasyonun olmasında yıllık düşüşü göreceğiz. Belirgin bir düşüşü yılında ikinci yarısında göreceğiz. Bunu laf olsun diye söylemiyoruz bunun planını oluşturduk hep birlikte sonucunu göreceğiz.

YILMAZ’DAN BÜYÜKAKIN’A TEŞEKKÜR

Yerel seçimler insanlarımızın mahalli hizmetleriyle ilgili seçimlerdir. Bunun ötesinde bir anlam yüklemek gerekli değil. Bu yeni çerçeve içinde bir taraftan da özel sektörün finans faaliyetlerinin yansımalarının farkındayız. Bir belediyenin inşalara kaliteli yaşam ortamı ve kaliteli iş ve yatırım ortamı sunması gerekiyor. Özellikle iş dünyamız açısından. Bu noktada Kocaeli Büyükşehir Belediyemizin örnek işler yaptığın belirtmek isteri. Hem yaşam kalitesini arttırıcı hem de iş ortamındaki kaliteyi arttırıcı projeler yapıyor. Bu konuda teşekkür ediyorum kendisine. Kocaeli’de ulaşım önemli biz de bu konuda ciddi yatırımlar yapmaktayız. Demir yolu bizim için çok çok kıymetli bundan sonraki süreçte özellikle üretim merkezlerinde limanlarla olan bağlantının demiryolları üzerinden olması çok önemli. Karbon salınımını azaltıp dış ticaretimize öneli etkileri olacak. Gebze-Köseköy arasında hat kapasitesini arttırmak için ilave hat çalışmalarımız devam ediyor. Hava yolunda da iyileştirici projelerimiz var. Kent içinde de önemli projelerimiz bulunuyor. Türkiye Yüzyılı sadece bir partiyi kucaklayan bir şey değil tüm Türkiye’yi içine alan bir perspektif. Bu perspektifin de öncülüğünü Kocaeli yapacak. Kocaeli Türkiye Yüzyılının katma değeri için öncü illerimizden biri olacak.

Bu Haberi Beğendin Mi?
0 kişiden 0 kişi beğendi

Sen de yorumunu yaz!

E-posta adresin gizli kalacaktır. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun *