Kocaeli Haberleri Kocaeli Son Dakika

Kocaeli'nin Nabzını Tutan Site Kocaeliparaf.com'a Hoşgeldiniz. Kocaeli'in Güçlü Sesi, Kocaeli Haber, Kocaeli Haberleri, Kocaeli Yerel Haberleri

Kocaeli Paraf Haber Sitesi

Kemalpaşa Mh. Cumhuriyet Cd. Petan İşhanı Kat: 5 No:30 İzmit, Kocaeli
sennuruzan@gmail.com

Barış Elçilerini Konuk Ettiler

Barış Elçileri Projesi kapsamında Rusya ve Hindistan’dan gelen heyet, ilimizde bir dizi ziyaret gerçekleştirdi.

 

Barış Elçileri Projesi kapsamında Rusya ve Hindistan’dan gelen heyet, ilimizde bir dizi ziyaret gerçekleştirdi.

Ülkemizi tanıtmak ve gelecekte iş birliği yapmak adına Cahit Elginkan Anadolu Lisesi Biyoloji Öğretmeni Ramazan Kır tarafından yürütülen proje kapsamında Rusya ve Hindistan’dan gelen öğretmen ve öğrenciler ilimizi ve çevre illeri gezdi. Gelecekte iş birliği yapmak için ve ülkemizi tanıtmak amacıyla başlatılan proj ile Rus, Hindistan ve Türk öğretmenler arasında bilimsel ve teknik bağlantı kuracak ve profesyonel gelişim sağlayacak.

2 ÜLKEDEN GELDİLER

Koordinatörlüğü Cahit Elginkan Anadolu Lisesi Biyoloji Öğretmeni Ramazan Kır tarafından yürütülen The Peace Envoys Project (Barış Elçileri Projesi)  öğrenci değişimi projesi kapsamında gerçekleştirilen ziyaret kapsamında Federal State Budgetary Educational Institution "Secondary School-İnternat of The Ministry of foreign Affairs of the Russian Federation (Rusya Dışişleri Bakanlığı Uluslararası Lisesi’) Okulu Müdürü; Liubov Zakharko,  Müdür Yardımcısı Polina Burdina,  öğretmenler Tatiana Chubarova (Rehber Öğretmeni), Svetlana  Volkova (Müzik Öğretmeni), Natalia Burtseva (Almanca Öğretmeni), Andrei Markov (El sanatları Öğretmeni), Anastasiia Kuzmina (Dans Öğretmeni), 8 öğrenci ve  Hindistan’dan gelen konuk öğretmen Shilpa Devdatta Rege (Almanca Öğretmeni) ilimize geldi.

KENTİ GEZDİLER

Bu  proje kapsamında ülkemize gelen misafirler, okul öğretmenleri ve öğrencileri tarafından konuk edildi. Projede görevli Türk, Hindistanlı, Rus öğretmenler ve  öğrencilerin katılımıyla  birlikte Çanakkale gezisi düzenlendi. Gezi programı doğrultusunda Assos Antik Kenti , Bozcaada ve Troya Açık Hava Müzesi ziyaret edildi. Okul Müdürü Ayhan Erin ile de tanışan misafirler, ardından öğretmen ve öğrenciler ile derslere girerek gözlem yaptı, bilgi alışverişinde bulundu. Ardindan Ahmet Elginkan Vakfı konferans salonunda Rus öğrenci ve öğretmenler ile okulun öğrencileri tarafından çeşitli folklorik dansların gösterimi, Türkçe, Rusça ve İngilizce  şarkılar seslendirilerek perküsyon gösterileri yapıldı.

BARIŞ ELÇİLERİNE PİŞMANİYE

İlimizin simgelerinden biri olan  pişmaniyeyi tanıtmak amacıyla Can Pişmaniye tesisleri misafirlere gezdirildi. Pişmaniyenin bütün yapım aşamalarını yerinde görme fırsatı bulan misafirler, ardından Okul Müdürü Ayhan Erin’in Maide Restorant’taki ev sahipliği ile yemek yedi. Ertesi gün Sultan Ahmet Cami, Ayasofya Müzesi, Yerebatan Sarnıcı  ziyaretlerini de gerçekleştiriren misafirler, ardından ülkelerine uğurlandı.

‘DOSTLUĞUMUZ SÜRSÜN‘

Misafir okul müdürü Liubov Zakharko, bir haftayı değerlendirerek ‘‘Güzel ve değerli anılarla buradan ayrılıyoruz. Burada kaldığımız sürece çok değerli yerleri gezip görme fırsatı bulduk. Projenin amaçları doğrultusunda çocuklarımız çok güzel arkadaş oldular. Kardeş oldular. Bu dostluk ve kardeşlik bundan sonra da gelişerek sürsün. Barış elçilerimiz, çocuklarımız bütün dünyaya barış getirsinler‘‘ dedi. Cahit Elginkan Anadolu Lisesi Müdürü Ayhan Erin ise ‘‘Projemiz gelişerek devam edecek. Projemiz kapsamında aldığımız karar doğrultusunda okulumuzda geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Rusça kursları,  öğrencilerimizin de yoğun ilgisiyle açılmıştır. Bu kurslar öğrencilerimizin Rusça öğrenmesini sağlayarak karşılıklı iletişimin gelişmesine katkı sağlayacaktır“ dedi.

 

Bu Haberi Beğendin Mi?
0 kişiden 0 kişi beğendi

Sen de yorumunu yaz!

E-posta adresin gizli kalacaktır. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun *