Kocaeli Haberleri Kocaeli Son Dakika

Kocaeli'nin Nabzını Tutan Site Kocaeliparaf.com'a Hoşgeldiniz. Kocaeli'in Güçlü Sesi, Kocaeli Haber, Kocaeli Haberleri, Kocaeli Yerel Haberleri

Kocaeli Paraf Haber Sitesi

Kemalpaşa Mh. Cumhuriyet Cd. Petan İşhanı Kat: 5 No:30 İzmit, Kocaeli
sennuruzan@gmail.com

Özhaseki: Ev Sahibi Yapıyoruz Yine Kızıyorlar!

KOTO’da iş dünyası ile buluşan Bakan Özhaseki, Başkan Büyükakın’ın kentsel dönüşüm için rezerv alanları tahsisi sözü verdi.

Özhaseki: Ev Sahibi Yapıyoruz Yine Kızıyorlar!

KOTO’da iş dünyası ile buluşan Bakan Özhaseki, Başkan Büyükakın’ın kentsel dönüşüm için rezerv alanları tahsisi sözü verdi. Özhaseki ayrıca TOKİ konutları anahtar teslim töreninde yaşanan gerginliği işaret ederek “Aylık 2 bin 300 TL’ye ev sahibi yapıyoruz yine kızıyorlar.” dedi.

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, KOTO’da iş insanları ile buluştu. Programa; Bakan Yardımcısı Hasan Suver, Vali Seddar Yavuz, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, KOTO Başkanı Necmi Bulut, KOTO üyeleri katıldı.

BULUT: KARAVAN PARKLARI ARTIRILMALI

İş dünyası ile buluşan Özhaseki’nin programında ilk sözü alan KOTO Başkanı Necmi Bulut: “Kentsel yenileme çalışması için Kocaeli’de devletimize ait uygun alanlar bulunmaktadır. Bu alanların gerek planlı gerekse de planı yapılmadan Büyükşehir Belediyemize devredilerek rezerv alan olarak kullanılmasının uygun olacağı kanaatindeyiz. Örneğin; Askeri tesislerin terkedilmiş alanları, TOKİ, Milli Emlak ve kullanılmayan alanlar kentsel yenileme şartı ile değerlendirilebilir. Kentsel yenileme kapsamında tüccar ve sanayicilerimiz ile ilgili yeni alanların planlanması önem arz ediyor. İmalat yapan işyerlerinin şehir dışında sektörel olarak kümelendirilmesi kentimizin geleceği için oldukça önemlidir. Ayrıca deprem sonrasında barınma ihtiyacının karşılanabilmesi için rezerv alan olarak kullanılmak üzere Karavan Parklarının sayısının artırılması gerektiğini düşünüyoruz.” dedi.

‘BÜTÇE VE PLANLAMA DESTEĞİNE İHTİYAÇ VAR’

Kocaeli’nin yapı stok envanteriyle ilgili konuşan KOTO Başkanı Necmi Bulut: “İlimizde 99 yılı öncesi yapılan yaklaşık 150 bin bağımsız bölüm riskli ya da yüksek riskli durumda. Bu bağımsız bölümlerin  ortalama 100 metrekare olduğunu düşünürsek 150 milyon metrekare bir alana tekabül etmektedir. Olası bir depremde bu binaların ayakta kalması oldukça zor. Bugün için kaba bir hesapla yaklışık 300 milyar Türk Lirası (10 milyar Dolar) bir kaynağa ihtiyaç duyulmaktadır. Deprem olduktan sonra maliyeti en az iki katına çıkacaktır. Bunun da yerel bütçeden gerçekleştirilmesi olanaksız görülmektedir. Merkezi idarenin bütçe ve planlama konularında desteğine ihtiyaç duyulmaktadır. Kentsel dönüşüm yapılma aşamasında kentsel yenileme gerekmektedir.” dedi.

‘YÖNETMELİK MÜTEAHHİTLERİ KORUMUYOR’                                                              

Bulut son olarak “İnşaat sektörüyle ilgili müteahhitlerin sınıflandırılması yönetmeliği yayımlandı. Ancak bu sınıflandırmanın müteahhitlik mesleğini korumadığını düşünüyoruz.  Yeterli ekonomiye ve iş deneyimine sahip olmayan kişilerin sektöre girebilmektedir. Aynı zamanda KDV’den mahsuplaşmak için başka sektörlerden de inşaat sektörüne talep olması sektörü olumsuz etkilemektedir. Sektör mensupları olarak eczacılık, sigortacılık, avukatlık gibi sektörlerde çıkarılan meslek kanunlarının müteahhitlik sektörü içinde çıkarılarak daha açık tanımlamalar yapılması talep edilmektedir. Bir başka husus olarak; yapı denetim sektöründe faaliyet gösteren firmaların efektif hizmet vermesi adına çalışma bölgesi (ilçe bazlı) seçme hakkının verilmesinin uygun olacağı kanaatindeyiz.” diye konuştu.

BÜYÜKAKIN: SADECE DEVLET ELİYLE MÜMKÜN DEĞİL

Kentsel dönüşüm kapsamında kentin tüm risk haritalarını tamamladıklarını ifade ederek konuşmasına başlayan Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın: “Yaklaşık 150 bin civarında bağısız birimin dönüştürülmesi gerektiği yönünde sonuca vardık. 30 bin kadarı ticari, geri kalanı konut. Toplam 315 bin bina var Kocaeli’de. 160 bin kadarı 1999 deprem öncesi inşa edilmiş. 2007 yılından evvel yapılan binaların sayısı ise 250 bin. Tek tek her birine bakıldı. Kocaeli’de senede 15 bin konut üretiliyor. Bunun şartlarını kolaylaştırırsak piyasanın önünü açarsak dönüşümü hızlandırmış oluruz. Aksi taksirde devlet eliyle yapı stokunu değiştirmek mümkün değil.” dedi.

BAKANDAN REZERV ALANLARINI İSTEDİ

Sözlerini sürdüren Başkan Büyükakın: “Kendi konut şirketimiz 25 bin konutu 10 yılda yapabilecek. Bununda rezerv alanlarda yapacağız. Kentimizdeki en büyük sorun şu ki; Yürüyüş Yolu’nda binalar 6-78 katlı, yıkarsak 4 karlı yapabiliriz. Oraya kimse ellemiyor. Yapılaşmanın olmadığı yerde konutlar ilerliyor. Kentsel yenilenme imkanı için imar düzenlemesi de yapmamız lazım. Parsel değil alan bazında akıl yürütüyoruz. 10 yıllık zaman diliminde Kocaeli’deki 150 bağımsız birimin dönüşebileceğine dair yaklaşım oluşturduk. Sayın Bakanım sizden en büyük isteğimiz 350 bin rezerv alanın Kocaeli Büyükşehir Belediyesine tahsisi olacak.” diye konuştu. Vali Yavuz ise kısa bir selamlama konuşması yaptı.

ÖZHASEKİ: ŞEHİRLERİN GELECEĞİ YÖNETİCİLERİN VİZYONUNA BAĞLI

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki de yaptığı konuşmada “Ülkeler arasında rekabet olduğu gibi şehirler arasında da rekabet var. Eldeki kıt kaynakları almak için şehirler kendi aralarında yarışıyor. Şehirlerin geleceği, o şehirde yaşayan yerel yöneticilerin ufuklarıyla doğru orantılıdır. Kocaeli de Türkiye’nin gözbebeği bir il olmaya üretim merkezi olmaya devam ediyor. İnşallah bundan sonrada aynı uyum devam eder.” İfadelerini kullandı.

‘GÜNDEMİMİZİ MEŞGUL EDEN 2 KONU VAR’

Küresel ısınma sorununa da dikkat çeken Özhaseki: “İnsanlar tüketiyor. Tüketim bir yana çok fazla kirletmeye başladı. Bu yüzden küresel ısınma dünyada olduğu gibi Türkiye’de de önemli bir sorun. Ne müsilaj derdi bitiyor, ne orman yangınları tabi afetler de üst süte geliyor. Bunlara tedbir alacak çok şükür önemli bir gücümüz var. Ama son dönemde bizi yoran 2 konu var. Biri 6 Şubat depremlerinin verdiği hasar. İkincisi de herkesin durmadan söylediği Kuzey Anadolu Fay Hattının kırılacağı. Bu bizi ciddi şekilde etkiliyor. Bu iki konu gündemimizi oldukça meşgul ediyor.” dedi.

‘REZERV ALANLARINI TAHSİS EDERİZ’

Sözlerini sürdüren Özhaseki: “Sıfır bir arazide bomboş bir yerde buraya kent yapacağız desek. Çok güzel bir kent çıkarabiliriz. Fakat kadim şehirlerde bunu yapabilmek kolay değil. Ama depreme dirençli hale gelebilmesinin tek yolu kentsel dönüşüm. Kentsel dönüşüm kapsamında yoğun çabalar içerisindeyiz. Şu an da 450 bin civarında devam eden kentsel dönüşüm konutları var. Ama bu yetersiz, İstanbul için 1 milyon Kocaeli için 150 bin gibi rakamlar diyoruz. Hangi parti olursa olsun hiç fark etmez, kentsel dönüşüm yapsınlar. Bakanlığımızın elemanları emrinizde, az önce başkanım da istedi rezerv alanlarını tahsis ederiz.” dedi.

‘2300 TL’YE EV SAHİBİ YAPIYORUZ YİNE KIZIYORLAR’

Sepetçi TOKİ konutları anahtar teslim töreninde çıkan gerginlikten de bahseden Bakan Mehmet Özhaseki: “Az önce gittiğimizde kızan vatandaşlarımız vardı. Ömer Bey’e sordum ne kadar taksit ödüyorlar diye, 2 bin 300 TL ödüyorlarmış. 2 bin 300 TL taksite ev sahibi yapıyoruz yine bize kızıyorlar. Cumhuriyet Halk Partisi’nden kentsel dönüşüm için adım atan bir kişi görmedim. Zor bir coğrafyadayız en önemli şartı güçlü olmaktır. Bu zor günler de geçecektir. Seçimlerden sonra yapılacak çok şey var.  25 yıllık idare yaptı mı diyoruz, yok yok diyorlar bir konut değiştirmedi. Akşamları konserler yapılıyor sadece.” Diyerek muhalefet belediyelerini eleştirdi.

Bu Haberi Beğendin Mi?
0 kişiden 0 kişi beğendi

Sen de yorumunu yaz!

E-posta adresin gizli kalacaktır. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun *