Kocaeli Haberleri Kocaeli Son Dakika

Kocaeli'nin Nabzını Tutan Site Kocaeliparaf.com'a Hoşgeldiniz. Kocaeli'in Güçlü Sesi, Kocaeli Haber, Kocaeli Haberleri, Kocaeli Yerel Haberleri

Kocaeli Paraf Haber Sitesi

Kemalpaşa Mh. Cumhuriyet Cd. Petan İşhanı Kat: 5 No:30 İzmit, Kocaeli
sennuruzan@gmail.com

Önce İnsan Olmak Gerekir

Kocaeli Paraf Gazetesinde  yayınlanan  köşe  yazılarımla ilgili okuyucularımızdan ve dostlarımızdan  çok olumlu tepkiler  ve dönüşler almaya başladım.

Yaşar Durmaz

Köşe Yazarı


Önce İnsan Olmak Gerekir

Kocaeli Paraf Gazetesinde  yayınlanan  köşe  yazılarımla ilgili okuyucularımızdan ve dostlarımızdan  çok olumlu tepkiler  ve dönüşler almaya başladım. Okuyucularımız ve dostlarımız haliyle telefonla ve yüzyüze görüşmelerde kimsin, necisin, nerelisin kabilinden sorulara muhatap olmaya başladım.  Okuyucu ve dostlarımız bu konuda  haksız da sayılmazlar. Kim bu adam?, nereli?, neci?, diye soramasalarda  haliyle merak etmeye  başladılar.

Müsadenizle çok kısaca  kendimdem bahsedeyim;  evli, iki  kız evladı, iki torunu olan  bir baba ve dedeyim. Ayrıca Emekli Emniyet Müdürü ve kendine ait  butik bir gayrimenkul işletmesi olan, idealist, işini düzgün yapmaya çalışan  bir insanım..

Atalarımız 93 Harbi olarakda  bilinen 1876-1877 Osmanlı- Rus savaşından sonra Azerbaycan, Gence Vilayeti ,Tezekent  Köyünden 1904'lü yıllarda Muş Alican sınır kapısından geçerek 2.Abdulhamit döneminde Anadoluya  gelirler ve   bugün ki  Osmaniye İl sınırları içindeki  Ceyhan, Papak köyüne yerleşirler. İşte bizim hikayemiz burdan başlar.  Soyadımızdan da anlaşılacağı üzere muhacir kültürü  ile doğdumuz yer  değil, doyduğumuz yer memleketimizdir  misali Erzurum,Ağrı, Sivas, Amasya, Osmaniye ve Türkiyenin değişik vilayetlerine yerleşmiş  Azerbaycan, Karapapak (Terekeme) Türküyüz. Hani bir söz vardır.” bekar bir adama sormuşlar nerelisin diye ? Adamda  daha evlenmedim ki demiş.” O misal  Eşim Gölcük'lü olduğu için   İzmitli sayılırım.

Ben kimim.Ben önce insanım. İnsan olmak, insan olarak doğmakla değil, insan kalabilmekle mümkündür. 60 yaşıma geldim, bugüne kadar kimse beni bir yere koyamadı ve  konumlandıramadı. Kimisi milliyetçi, kimisi, ülkücü, kimisi muhafazakar, kimisi sosyal demokrat, hatta  kimileri de kominist olarak bile tanımlayanlar oldu. Ben kavramlara takılmıyorum. Şucu veya bucu değilim.Türküm,Müslümanım vesselam !

Toplumu kutuplaştıran  bir kavram olarak  insanların kategorize edilmesine karşıyım. Hepimiz insanız.Günümüz de kişinin  nereli olduğu, neci olduğu ,hangi partili olduğu  ya da hangi inançta olduğu çokda önemli değildir. Önemli olan insan olmak ve insan kalabilmektir. Zaman ayrışmayı ve ocu ,bucu, şucu olmayı bir kenara bırakıp,   insan  olmamızın zamanıdır...Sağcı, solcu, orta yolcu, tarikatçı, dinci, ülkücü, türkücü, demeden hepimiz ülkemizin   müşterek menfaatlerinde ve değerlerinde birleşip tek yürek olmalıyız.          .

Hayata ve olaylara bakarken ideolojik gözlükle bakmayı sevmem, ideolojik saplantılarım yoktur. Kimin nereli ya da neci olduğu  benim için önemli değildir. Ülkemiz menfaatları ve asgari müştereklerde buluştuğumuz  kim varsa  hangi parti, siyasi görüş ne  ise o    görüşün tarafındayım.

Kişiler iyi bir vatandaş ve insan olmadıktan sonra sizinle aynı görüşte olsa ne olur. Hırsızın sağcısı, solcusu, demokratı olmaz Hırsız hırsızdır, katil katildir.

Ben vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü savunan söylem ve eylemleri tutarlı olan   kim varsa, hangi düşünce varsa  o taraftayım. Önce  insanım  ve  insani düşüncelerle ülkesini ,bayrağını, vatanını seven   ülke menfaatlarını savunan  hangi görüş ve oluşum varsa oradayım, o insanlarla beraberim,beraber olmaya devam edeceğim.

“İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır." hadisi şerifinden hareketle ne mutlu insan olana ve insan kalabilenler ile  insanliğa faydalı olanlara.

Selam  ve Saygılarımla

 

Bu Haberi Beğendin Mi?
15 kişiden 15 kişi beğendi

Sen de yorumunu yaz!

E-posta adresin gizli kalacaktır. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun *