Kocaeli Haberleri Kocaeli Son Dakika

Kocaeli'nin Nabzını Tutan Site Kocaeliparaf.com'a Hoşgeldiniz. Kocaeli'in Güçlü Sesi, Kocaeli Haber, Kocaeli Haberleri, Kocaeli Yerel Haberleri

Kocaeli Paraf Haber Sitesi

Kemalpaşa Mh. Cumhuriyet Cd. Petan İşhanı Kat: 5 No:30 İzmit, Kocaeli
sennuruzan@gmail.com

'Leyla Hanım Filmi' Gala Öncesi Basına Tanıtıldı

Türkiye’de halkın oylarıyla seçilen ilk kadın belediye başkanı Leyla Atakan’ın hayatını konu alan Leyla Hanım ödüllü belgesel filmi bugün ilk kez kocaeli basınına kısa bir kesit olarak tanıtıldı.

'Leyla Hanım Filmi' Gala Öncesi Basına Tanıtıldı

Türkiye’de halkın oylarıyla seçilen ilk kadın belediye başkanı Leyla Atakan’ın hayatını konu alan Leyla Hanım ödüllü belgesel filmi bugün ilk kez kocaeli basınına kısa bir kesit olarak tanıtıldı. 11 Şubat'da 2 bin 500 kişinin katılımıyla gerçekleşecek olan Gala'dan sonra filim yayına girecek. İzmit Belediyesi İle KYÖD ev sahipliğindeki Gala ünlü sanatçı ve siyasetçilere ev sahipliği yapacak. 

Türkiye’nin ilk kadın belediye başkanı Leyla Atakan’ın yaşamını anlatan ödüllü film ‘Leyla Hanım’ filmi düzenlenen etkinlik ile basın mensupları ile buluştu. Etkinlikle basın mensuplarına filmden bir kesit izletildi. İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in öncülüğüyle hayata geçirilen Leyla Atakan’ın hayatını konu alan Leyla Hanım belgesel filmi, ulusal ve uluslararası festivallerden ödül almıştı.  23. Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali, IFA İstanbul Film Ödülleri ve Berlin İndie Film Awards’tan ödülle dönen Leyla Hanım belgesel filmi, Anatolian Film Awards’ta (Uluslararası Anadolu Film Ödülleri) En İyi Belgesel Ödülünü kazanmıştı.

FİLMİN TANITIMINA BASINDAN BÜYÜK İLGİ

Seçimlerdeki başarısıyla Türkiye’de doğrudan seçilen ilk kadın belediye başkanı olarak 1968 yılında İzmit Belediye Başkanı olarak göreve başlayan ve 11 Şubat 1971 tarihinde geçirdiği trafik kazansında üç meclis üyesi Feridun Özbay, İsmail Kolaylı ve Abdurrahman Yüksel ile birlikte hayatını kaybeden Leyla Atakan’ın hayatını anlatan dökü-drama türündeki filmin çekimleri tamamlandı. Filmin 11 Şubat tarihinde gala gecesi düzenlenecek. Gala öncesinde ‘Leyla Hanım’ filminden birkaç kesit bugün İzmit Belediyesi Dernekler Yerleşkesi’nde düzenlenen programla basın mensupları paylaşıldı. Geceye İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, İzmit Belediye Başkan Yardımcısı Emirşah Torun, KYÖD Başkanı Uğur Saral, CHP Büyükşehir Belediyesi Meclisi Başkanvekili Engin Taşdemir, İzmit Kent Konseyi Başkanı Hüseyin Erol ve birçok davetli katıldı.

TECRÜBELİ KADRO

Senaristliğini ve yönetmenliğini İlke İşisağ’ın, senaryo danışmanlığını Gani Müjde’nin yapımcılığını İzmit Belediyesi’nin ve Koral Altın’ın idari yapımcılığını üstlendiği Leyla Hanım belgesel filminin çekimleri tamamlandı. Cumhuriyetin sembol kadınlarından biri olarak tarihte iz bırakan Leyla Atakan’ı ünlü oyuncu Özge Borak canlandırırken Beyti Engin, Serhan Arslan, Bekir Aksoy, Devrim Nas, Anıl Taşezen, Barış Kıralioğlu, Belma Canciğer, Aylin Aras ve Manga grubunun solisti Ferman Akgül filmin oyuncu kadrosunda yer alıyor. Etkinlikte konuşan KYÖD Başkanı Uğur Saral, “Biz KYÖD olarak Leyla Hanım filminin gala gecesinin yürütücülüğünü üstlendik. Başkanımız bize ‘Leyla Atakan’ı istisnasız her ölüm yıl dönümünde anan kurum KYÖD’dür. Gala gecesinin yürütücüsü olur musunuz?’ dedi. Bu tekliften çok memnun olduk. Bizi bu süreci dahil etmiş oldular. Başkanımıza ve İzmit Belediyesine çok teşekkür ediyoruz. Bu kentte yaşıyoruz. Bu kentin ihtiyaçlarına yönelik birçok çalışma yapıyoruz. Bu filmi çok önemsiyoruz.Leyla Atakan için sanki küçük işler yapmışız gibi geliyor. Bu kent kendi içinden çıkardığı isimler ile büyümüştür. Bu filmin kentin markası olma yolunda çok önemli bir kilometre taşı olacağına inanıyoruz. Bu kentin adının duyulması adına, bugüne kadar 17 ödül almış bir filmden bahsediyoruz. 11 Şubat tarihinde 2 bin 500 kişinin katılımı ile bir gala gecesi düzenleyeceğiz. Leyla Hanım filmi ile yatıp kalkıyoruz. Eksikliklerimizin olmaması için çalışıyoruz, gala gecesi muhteşem bir akşam olacak.

GELECEK NESİLLERE UFUK AÇABILECEK DETAYLAR

Basın mensupları ile Leyla Hanım filminin buluşma gecesinde konuşan İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet şunları söyledi, “Leyla Atakan ve onunla birlikte hayatını kaybeden yol arkadaşlarının aileleri ile bir araya gelerek görüş ve önerilerini almaya çalıştık. Bu projeye neden başladık, paylaşmak istiyoruz. Leyla Atakan İzmit için değil bütün kent için önemli bir markadır. İzmit için Türkiye’nin markasıdır. Kadının siyasetteki mücadelesi, hayat mücadelesi konusunda rol model olabilecek kentin o dönemlerinde neler yaşanmış çok önemli bir hikayedir. Leyla Atakan kentteki dünya markası olduğunu düşünüyorum. İzmit’te bile Leyla Atakan’ı tam olarak bilmeyen gelecek nesillere ufuk açabilecek detayları bilmeyen insanlar var.

‘İZMİT UNUTMAZ’ DİYORUZ

Kentin markasını ulusal düzeyde de artırmak istedik. İzmit ve Kocaeli çok göç alan bir yer. Nesil sürekli değişiyor, demografik yapı değişiyor. Kentlilik bilinci kaybolursa dayanışma da kayboluyor. Biz göreve geldiğimizde başlık oluşturduk, içinde vefayı unutmamayı barındırsın. Kentin dayanışmasını güçlendirmek istedik. “İzmit unutmaz” cümlesi İzmit ve İzmitlilerin vefasını anlatması gerekiyor. Geçmişten feyz alarak ufuk açmayı işaret ediyor. İzmit unutmaz kavramını herkese öğretmek istiyoruz. Kentin daha fazla reklamını yapmak için de zenginliği anlatmak içinde çok önemli bir hikayesi olan Leyla Atakan’ın hayatını konu alan bir film yaptık. Leyla Atakan’ın hayatını güzel bir belgesel yapalım dedik fakat iş çok büyük bir prodüksiyona döndü. 1 saatin üzerinde dökü-drama bir belgesel filme döndü. Leyla Atakan’ın ailesi, onu birebir tanıyanlarla konuştuk. Leyla Atakan ile birlikte hayatını kaybetmiş yol arkadaşlarının aileleri arkadaşları ile de görüşmeler yaptık. Çok önemli bir film ekibi ile tanıştık. Güzel bir senaryo oluşturduk. Bir cast ekibi oluşturduk hazırlık aşaması çok uzun sürdü, dönem filmi olduğu için teyitli çalışmak gerekiyordu. İstanbul’da ve İzmit’in köylerinde çekimler yaptık. 17 festivale katıldık 14 ödül aldık, 1 tanesi Berlin’de olmak üzere uluslararası bir başarıydı. KYÖD ile birlikte bu galayı yapacağız. Bu film ile bir sanat ve kültür festivali başlatmak istiyoruz.”

“ÇOK KIYMETLİ BİR KADRO”

Ve bu film çalışmasına güzel bir ekiple başladık. Leyla Hanım filmimiz dökü drama şeklinde gerek röportajlar, gerek hikayeleştirilen anların canlandırılmaları, gerekse gerçek görüntülerden oluşan 1 saatin üzerinde bir film oldu. Çok kıymetli bir kadroyla çalıştık. Gani Müjde dahil olmak üzere, Özge Borak, Bekir Aksoy, Serhan Aslan, Beyti Engin, Anıl Taşezen, Devrim Nas, MANGA Solisti Ferman Akgül, Belma Canciğer gibi değerli isimler yer aldı. Filmin müziklerini Demir Demirkan yaptı. Canlandırma sahnelerde sadece Leyla Hanım değil, çalışma arkadaşları ile birlikte o dönemde emeği olan birçok kişiye dair çok şey bulacaksınız.

“BU FİLMİ ÇOK ÖNEMSİYORUZ”

Etkinlikte konuşan KYÖD Başkanı Uğur Saral, “Biz KYÖD olarak Leyla Hanım filminin gala gecesinin yürütücülüğünü üstlendik. Başkanımız bize ‘Leyla Atakan’ı istisnasız her ölüm yıl dönümünde anan kurum KYÖD’dür. Gala gecesinin yürütücüsü olur musunuz?’ dedi. Bu tekliften çok memnun olduk. Bizi bu sürece dahil etmiş oldular. Başkanımıza ve İzmit Belediyesine çok teşekkür ediyoruz. Bu kentte yaşıyoruz. Bu kentin ihtiyaçlarına yönelik birçok çalışma yapıyoruz. Bu filmi çok önemsiyoruz.

“BU PROJE MİHENK TAŞI OLACAK”

Leyla Atakan bu kentin en marka isimlerinden biri. 51 yıl olmuş vefat edeli. O günden bugüne kadar çok küçük işler yapmışız gibime geliyor. Rahmetli annemin adı Leyla ve dedem Leyla Atakan’dan dolayı annemin adını Leyla koymuş. Bu kent kendi içinden çıkardığı isimlerle büyümüş. Bu filmin kentin markası olması yolunda önemli bir mihenk taşı olacağını düşünüyorum.

“HEPİNİZİ GALAYA DAVET EDİYORUZ”

Çok profesyonel bir iş olmuş. Bu filme destek verin. Bu kentin adının duyulması adına çok önemli bir proje. 14 ödül almış bir film. 11 şubat gecesi yapacağımız gala gecemizde 2500 kişiyi ağırlayacağız. Ciddi bir hazırlık içerisindeyiz. Bu aralar Leyla Hanım filmiyle yatıp kalkıyoruz. Bu gecede sizleri en iyi şekilde ağırlayacağız. Gala gecesinin muhteşem bir gece olacağının sözünü veriyorum. Hepinizi galaya davet ediyoruz.” dedi.

Bu Haberi Beğendin Mi?
0 kişiden 0 kişi beğendi

Sen de yorumunu yaz!

E-posta adresin gizli kalacaktır. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun *