Kocaeli Haberleri Kocaeli Son Dakika

Kocaeli'nin Nabzını Tutan Site Kocaeliparaf.com'a Hoşgeldiniz. Kocaeli'in Güçlü Sesi, Kocaeli Haber, Kocaeli Haberleri, Kocaeli Yerel Haberleri

Kocaeli Paraf Haber Sitesi

Kemalpaşa Mh. Cumhuriyet Cd. Petan İşhanı Kat: 5 No:30 İzmit, Kocaeli
sennuruzan@gmail.com

Kocaman, Osmanlı Günlük Yaşam Müzesi’ni Basına Tanıttı

Kartepe’de hayata geçirilen Osmanlı Günlük Yaşam Müzesi’ni basın mensuplarına tanıtan Belediye Başkanı Mustafa Kocaman, “Osmanlı’dan kalma tarihi dokuyu yaşatmak için bu müzeyi Kartepe’ye kazandırdık.

Kocaman, Osmanlı Günlük Yaşam Müzesi’ni Basına Tanıttı

Kartepe’de hayata geçirilen Osmanlı Günlük Yaşam Müzesi’ni basın mensuplarına tanıtan Belediye Başkanı Mustafa Kocaman, “Osmanlı’dan kalma tarihi dokuyu yaşatmak için bu müzeyi Kartepe’ye kazandırdık. Girişi 20 TL ama öğrencilerimize, şehit, gazi yakınlarına ve 65 yaş üzeri vatandaşa ücretsiz.” dedi.

Kartepe Belediye Başkanı Mustafa Kocaman, tarihi Hikmetiye Camii karşısında hayata geçirilen Osmanlı Günlük Yaşam Müzesi’ni basın mensuplarına tanıttı. Yerel basın mensuplarını kahvaltılı programda ağırlayan Kocaman, Kartepe’nin tarihi dokusunun tanıtılması için gazetecilerden destek istedi.

‘ABDÜLHAMİT HAN ZAMANINDA YAPILMIŞ’

Tarihi yaşatmak için müzeyi Osmanlı’dan kalma Hikmetiye Camii karşısına yaptıklarını vurgulayan Kocaman, “Hikmetiye Cami 1890’lı yıllarda II. Abdülhamit Han tarafından   ailelerin ceplerinden de destek alarak yaptırılmış olan bir camiidir. Biz de bu tarihi Hikmetiye Camii’nin dokusuna uygun bir bina inşa ettik ve Kartepemize müze kazandırdık. İstedikki kentimize gelen yerli yabancı turistlerimiz buraları gezsin ve tarihimizi tanısın. Kentimizin tarihi ve turizm destinasyonuna katkı sunacak projeleri hayat geçirmeyi önemsiyoruz.” şeklinde konuştu.

‘TELEFERİK ALANINA DA YAKIN’

Müzenin kışa yetişecek olan teleferik alanına da yakın olduğunu söyleyen Kocaman, “Müzenin yan tarafından da teleferik alanına çıkacak bir yol var. On binlerce insanın geçiş güzergahı üzerinde açtığımız bu müze bütün öğrencilerimize, şehit ve gazi ve yakınlarına ve 65 yaş üzeri vatandaşımıza ücretsiz.” dedi.

‘YAPILIŞ AMACI TARİHİ YAŞATMAK’

Müzenin herkesin akınına uğrayacağını söyleyen Kocaman, “Bu müzenin yapılış amacı tarihi Hikmetiye Camidir. Bölgedeki ailelerin ceplerinden de destek alarak yaptırılmış olan bir camiidir. Osmanlı döneminde yapılmış bir caminin yanına müze kazandırdık Bu alan teleferiğin de açılmasıyla birlikte herkesin akınına uğrayacak bir yer. Tarihimizin ve geçmişimizin müzesidir.” ifadelerini kullandı.

BASINDAN TANITIM DESTEĞİ İSTEDİ

Gazetecilerden haber desteği isteyen Kocaman, Basından bu müzenin tanıtımı için ihtiyacımız olan desteği vermelerini istiyorum. Bugün gösterdiğiniz bu ilgi beni çok mutlu etti, tanıtıma devam edersek kentimiz için çok iyi olacak.” diyerek sözlerini tamamladı.

Bu Haberi Beğendin Mi?
0 kişiden 0 kişi beğendi

Sen de yorumunu yaz!

E-posta adresin gizli kalacaktır. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun *