Kocaeli Haberleri Kocaeli Son Dakika

Kocaeli'nin Nabzını Tutan Site Kocaeliparaf.com'a Hoşgeldiniz. Kocaeli'in Güçlü Sesi, Kocaeli Haber, Kocaeli Haberleri, Kocaeli Yerel Haberleri

Kocaeli Paraf Haber Sitesi

Kemalpaşa Mh. Cumhuriyet Cd. Petan İşhanı Kat: 5 No:30 İzmit, Kocaeli
sennuruzan@gmail.com

Hürriyet: Bir Çöp Kamyonu Bile Kiralayamıyoruz!

Başkanlık yaptığı görev süresince karşılaştığı engellemeleri anlatan İzmit Belediye Başkanı Hürriyet, “İyi ki 218 aracın kavgasını vermişim. Şimdi bir çöp kamyonu bile kiralayamıyoruz” dedi.

Hürriyet: Bir Çöp Kamyonu Bile Kiralayamıyoruz!

Başkanlık yaptığı görev süresince karşılaştığı engellemeleri anlatan İzmit Belediye Başkanı Hürriyet, “İyi ki 218 aracın kavgasını vermişim. Şimdi bir çöp kamyonu bile kiralayamıyoruz” dedi.

Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti’nin yeni yönetimini ziyaret eden İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, belediye başkanlığında geçirdiği 5 yılı anlattı. Ziyarette Hürriyet’e İzmit Belediyesi Basın Sözcüsü Cem Şakoğlu, Basın Yayın Müdürü Ozan Özgenç de eşlik etti. KOGACE Başkanı Cemal Kaplan ve yönetimi 27. yaşını kutlayan cemiyeti ziyaret eden Hürriyet’e teşekkür etti.

‘ONCA PARAYA RAĞMEN MEZBELELİK OLDULAR’

Ziyarette başkanlık süresi boyunca yaşadıkları zorluklaru anlatmaya başlayan Başkan Fatma Kaplan Hürriyet, meclislerde onay alamadığı projeler nedeniyle Cumhur İttifakı eleştirdi. Büyükşehir Belediyesi tarafından diğer ilçe belediyelerine tanınan imkanların İzmit Belediyesine tanınmadığını ifade eden hürriyet, “Büyükşehir Belediyesi ve birçok ilçe belediyesi asfalt, parke desteği alıyordu. Destek alamadığımız gibi bize köstek de oldular. Daha göreve gelir gelmez taşocağı kapandı. Hepsini parayla almak zorunda kaldık, karda tuz vermediler bize. İBB araçlarını karda tuz aracı olarak buraya getirdim. Kentte en ana arterlerin bile onca paraya, imkana rağmen nasıl mezbelelik olduğunu gözünüzün önüne getirin” şeklinde konuştu.

‘İYİ Kİ ARAÇLAR İÇİN KAVGA ETMİŞİM’

Ekonomik zorlukları da hatırlatan Hürriyet, “30 katrilyonluk bütçeyle 1 katrilyonluk bütçe bir mi? Bugün biz yüzde 23 zam veriyorsak Büyükşehir’in yüzde 50 zam vermesi gerekmez mi? Verebiliyor muyuz, verebiliyoruz? Bunun üstüne de bir sürü iş yaptık. Bunlara rağmen Büyükşehir’den daha fazla zam vererek maaşları bir gün bile geciktirmedik. Belediyeye 218 tane araç almak başlı başına büyük bir iş zaten. İyi ki araçların kavgasını vermişim. Araç alımları bizim için dönüm noktası oldu. Eğer alamamış olsaydık, şu anda bir çöp kamyonunu kiralayamazdık. 28 milyon için de keşke kavgasını verseydim şu an kaç katı kira parasına karşılık geliyor. 27 milyon vererek aldığımız iş makinası bugün 300 milyon lira. Cumhur İttifakı meclis üyelerinin araç alımlarına ret oyu vermesini eleştiren Hürriyet, “Seçilmiş bir belediye meclis üyesi neden bir kamyonun alınmasına hayır der ben bunu anlamıyorum. Halen bunun şaşkınlığını yaşıyorum, sebebi neydi?” dedi.

‘KİMSE İHALELERE GİREMİYOR’

SGK borçlarına karşılık devredilecek arsaların son durumuyla ilgili de konuşan “SGK Başkanlığının buradaki il müdürlüğü tarafından uygulanan taşkın hacizden haberi yok. Görüşmelerimde onların da şaşırdığını ve bilmediklerini gördüm. Bizim niyetimiz Ankara’daki son görüşmelerin ardından konuyu mecliste tekrar görüşerek süreci başlatmaktı. Bu sefer de muhtarlara soralım dediler ve yeni yıla kaldı” dedi. Ekonomi nedeniyle müteahhitlerin ihalelere bile giremediğini söyleyen Hürriyet, “Akça Cami Caddesi için 4 kez ihale yaptık. İnsanlar ihaleye girmiyor. Haciz konusu da malzeme alımına engel oluyor. Kimse ihalelere girmiyor. Eskiden müteahhitlere bir kalemde 5-10 milyon öderken şu anda 50-100 binlik ödeme yapabiliyoruz” diye konuştu.

‘HAYIR DEMEK NE KAZANDIRDI?’

Bazı basın yayın organlarının İzmit Belediyesi’ne adil davranmadığını da belirten Başkan Hürriyet, “Belediye olarak basında da bize çifte standart uygulandı. Başka ilçeleri bilmiyor muyuz, ottan bile siyaset yaptılar. Kocaeli’de bize uygulanan ciddi bir kitle de bunun farkında. Halk bunu biliyor takip ediyor, araç konusunda da çok sonradan geri vites yaptılar” dedi. Cumhur İttifakı’nın Kreş Müdürlüğü projesine de ret oyu vermesini eleştiren Hürriyet, “Benim bir kreş müdürlüğüm bile yok. Bir meclis üyesi neden buna hayır der? Bunu engelleyerek ne geçti AK Parti’nin eline. Şimdi ekonomik anlamda araçların alınmaması bana zarar verdi ama kreş müdürlüğüne onay verilmemesi ne kazandırdı? İfadelerini kullandı.

‘NE YAPMAK İSTEDİYSEK ELİMİZDEN ALDILAR’

Büyükşehir’e sundukları projelerde yaşadıkları zorlukları anlatan Hürriyet, “Benim meclislerde bir kere bile Tahir Büyükakın için kötü bir şey söylediğimi duydunuz mu? Ama bana her mecliste bir şey söylendi. İzmit için teleferik projesi söyledik, gidip bize başka bir yer gösterdiler. O zaman Engin Taşdemir, imar planının değişmesini sordu, zaten bizim elimizde proje var dedi. Öyle dedik olmadı böyle dedik olmadı, en son dedim başkanım ne yapmak istiyorsak elimizden almaya çalışıyorsunuz. En sonunda da dedim destek olmuyorsanız köstek de olmayın. Sonra dedim ben 2 yıldır sizi eleştirdim mi, 2 yıldır arka kapı siyasetini kullanıyorum yoksa bundan sonra ben de artık bırakacağım. Bari bırakın kafeyi açalım dedim. Gülümse Kafe mi yapacaksınız dedi, evet dedim Antikkafe yapacak halim yok ya. Neye sesimizi çıkarmıyorsak sesimizi kısmaya çalıştılar, neye ses çıkardıysak da hakkımızı aldık ama değişen bir şey olmadı. Neyde başımızı kaldırıyorsak zar zor alıyoruz” dedi. 

Bu Haberi Beğendin Mi?
0 kişiden 0 kişi beğendi

Sen de yorumunu yaz!

E-posta adresin gizli kalacaktır. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun *