Kocaeli Haberleri Kocaeli Son Dakika

Kocaeli'nin Nabzını Tutan Site Kocaeliparaf.com'a Hoşgeldiniz. Kocaeli'in Güçlü Sesi, Kocaeli Haber, Kocaeli Haberleri, Kocaeli Yerel Haberleri

Kocaeli Paraf Haber Sitesi

Kemalpaşa Mh. Cumhuriyet Cd. Petan İşhanı Kat: 5 No:30 İzmit, Kocaeli
sennuruzan@gmail.com

Hisarcıklıoğlu: Yerel Ürünlerinizi Avrupa’ya Da Tanıtın

Coğrafi işaret tescili alan Kandıra Yoğurdunun tadına bakan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, “Yerel ürünlerin tanıtımı için daha çok çalışın, Avrupa’ya da açılın biz size her aşamada destek veririz” dedi.

Hisarcıklıoğlu: Yerel Ürünlerinizi Avrupa’ya Da Tanıtın

Coğrafi işaret tescili alan Kandıra Yoğurdunun tadına bakan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, “Yerel ürünlerin tanıtımı için daha çok çalışın, Avrupa’ya da açılın biz size her aşamada destek veririz” dedi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, KOTO’da yılın son meclis toplantısına konuk oldu. Kandıra Yoğurdunun tescilini alan Kandıra Belediyesini tebrik eden Hisarcıklıoğlu, ürünlerin tescili konusunda tavsiyelerde bulundu. Toplantıya ayrıca Kandıra Belediye Başkan Yardımcısı Özgür Uluce, Gebze Ticaret Odası Başkanı Abdurrahman Aslantaş, Gebze Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Mikdat Aydın ve oda üyeleri katıldı.

BULUT: YÜKSEK TEKNOLOJİYE AĞIRLIK VERECEĞİZ

Toplantının açılış konuşmasını yapan KOTO Başkanı Necmi Bulut, Bugün yoğun temposuna rağmen odamıza teşrif eden Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu’nu ağırlıyoruz. Şahsım ve kurumum adına kendisine teşekkür ediyorum. Yeşil ekonomiye dayalı dayalı bütünsel kalkınma, üretim, AR-GE, tasarım, verimlik, nitelikli insan gücü; Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında önceliklerimizden olacaktır. Üretimde yüksek teknolojinin payının son derece düşük olması bu alanın en önemli hedefimizin olacağını gösteriyor. Yüksek teknolojinin üretime dayalı katma değerini yükselteceğiz. Bu kapsamda biz de odamız çatısına GES (Güneş Enerji Sistemi) kurduk. Bu konudaki desteklerinden dolayı Sayın Başkanımıza bir kez daha teşekkür ediyoruz” dedi.

‘LİDERLİK İÇİN YARIŞACAĞIZ’

Başkan Bulut, “Kocaeli adına değişim ve gelişim için çalışmalarımıza devam edeceğiz. Yenilenme sürecinde tüm ihtiyaçlara cevap vermek ve liderlik yapmak adına çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Kentimizin en güçlü konumuna gelerek uluslararası alanda mücadele edecek üye konumuna geleceğiz. İlimiz ve ülkemizin ticari hayatına katkı sağlamak amacıyla yöresel ürünlerimizin tanıtımını yapmaya devam ediyoruz” diye konuştu. Kandıra Belediye Başkan Yardımcısı Özgür Uluce ise “Kocaeli genelinde 13 tescilli ürün var. Coğrafi olarak tescilli ürün sayımız 4.. Kandıra’da geleneksel yöntemlerle elde dilen Kandıra Yoğurdumuz coğrafi tescilini aldı. Türkiye’de birçok bölgede manda yoğurdu üretilir fakat Kandıra Yoğurdunun kendine has tadı vardır. Emeği geçen KOTO Başkanımız Necmi Bulut, TOBB başkanımıza teşekkür ederiz” dedi.

HİSARCIKLIOĞLU: KANDIRA ZATEN MARKAYDI

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ise konuşmasına Kandıra Yoğurdunu tescilini almada emeği geçenlere teşekkür ederek başladı. Hisarcıklıoğlu, “Coğrafi işaret alan Kandıra Yoğurdu için Kandıra Belediyesine ve odamıza teşekkür ediyorum. Belediye başkanımız zaten içimizden biriydi, Necmi kardeşimizle beraber çalışıyordu şimdi Kandıramız için hizmet ediyor. Bir Kocaelili olarak söylüyorum Kandıra zaten markaydı. KOTO Kandıra Yoğurduna sahip çıkınca birlik beraberlik olunca sonuç ne oluyor? Bereket oluyor. Artık bu marka tescilli marka bize ait. Bundan sonraki hedef bunu Avrupa birliğinde de tescil ettirmek. Biz de size bu konuda her türlü desteği vereceğiz. Derince Çenesuyu Değirmendere Fındığı, Karamürsel Zeytini Körfez Mancarlı Pide ve Sapanca Cevizi de inşallah tescil alırsa Kocaeli’nin 18 adet tescilli ürünü olacak” dedi.

‘700 ÜRÜN ODALAR VE BORSALARCA TESCİL EDİLDİ’

Sözlerini sürdüren Hisarcıklıoğlu, “Bu ürünler tescillenince nasıl bundan para kazanabiliriz diye çalışmalar yapacağız. Bu işe odalar ve borsalar sahip çıkıyor. 2010’dan bu yana coğrafi ürünlerin yüzde 40’ını odalar ve borsalar tescil etti. Bu sayı 700’ü geçti. bu odalar ve borsaları canı gönülden kutluyorum. Bu ürünleri kayıt altına alıyoruz tescilli ürünü olan odayı ve ili kayıt altına alıp onlarla çalışıyoruz. Ürünlerin üretimini yapıyoruz. Perakende zincirlerini, e-ticaret portalları ile görüşüp coğrafi işaretli ürünlerin ayrı bir rafta satılmalarını sağlıyoruz. Sadece yurtiçi tesciliyle bu iş bitmiyor, küresel pazarlara girmek çok önemli çünkü para orada. Avrupa Birliğinde tescil ettirdiğimiz ürün sayısı 18, 50 ürünümüz ise değerlendirme aşamasında. Çoğu ürünümüzü Yunanlılara kaptırdık” diye konuştu.

‘DIŞ PAZARA DA AÇILIN’

Yerel ürünlerin tescili konusunda ellerinden geleni yapacaklarını ifade eden Başkan Hisarcıklıoğlu, “Ürünlerimizi tescil ettirmek için elimizi taşın altına koyacağız, kendi yöresel ürünlerimize sahip çıkacağız. Bu topraklardan çıkan ürünlerin değerini bilmezsek dış pazara hiç anlatamayız. Ürünlerinizi araştırın, markalaştırın ve dünyaya satın. Bu konuda odalarımız ve borsalarımız sizlere yardımcı olacaktır” dedi. Bugün burada olmamızın sebebi KSO’nun her yıl gelenekselleşen ödül töreni. Bu arada Kandıra’nın Manda Yoğurdunu duyunca geleyim dedim. Daha geniş bir toplantıda sizinle sohbet etmek isterim. Başkanım tekrar davetinizi bekliyorum” diyerek üyelerin sorularını yanıtladı. Soru cevap bölümü basın mensuplarına kapalı olarak gerçekleştirildi. Hisarcıklıoğlu’na İzmit simidi ve yoğurdu da ikram edildi. 

Bu Haberi Beğendin Mi?
0 kişiden 0 kişi beğendi

Sen de yorumunu yaz!

E-posta adresin gizli kalacaktır. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun *