Kocaeli Haberleri Kocaeli Son Dakika

Kocaeli'nin Nabzını Tutan Site Kocaeliparaf.com'a Hoşgeldiniz. Kocaeli'in Güçlü Sesi, Kocaeli Haber, Kocaeli Haberleri, Kocaeli Yerel Haberleri

Kocaeli Paraf Haber Sitesi

Kemalpaşa Mh. Cumhuriyet Cd. Petan İşhanı Kat: 5 No:30 İzmit, Kocaeli
sennuruzan@gmail.com

Sarı: İşvereni Bekliyoruz

Koronavirüs sebebiyle sürecin tıkandığı lastikte Genel Başkan Alaaddin Sarı, işvereni en kısa zamanda masaya beklediklerini söyledi. Sarı ayrıca kazanılmış haklardan vazgeçme…

Koronavirüs sebebiyle sürecin tıkandığı lastikte Genel Başkan Alaaddin Sarı, işvereni en kısa zamanda masaya beklediklerini söyledi. Sarı ayrıca kazanılmış haklardan vazgeçmeyeceklerini de hatırlattı.

Lastik İş Sendikası Genel Başkanı Alaaddin Sarı, koronavirüs salgını ile ertelenen toplu sözleşme sürecini değerlendirdi. Kazanılmış haklardan taviz vermeyeceklerini söyleyen Sarı, lastik fabrikalarının koronavirüs sebebiyle değil ekonomik nedenlerle duruşa geçtiğini belirtti.

‘TEPKİMİZ SABİT’

Gazetemize açıklama yapan Lastik İş Sendikası Genel Başkanı Alaaddin Sarı, “İşverenleri masaya getirmeye çalışıyoruz. Onlar da enflasyonun altında gelmeye çalışıyorlar. İdari maddelerden taviz verilmesini, esneklik sağlanmasını istiyorlar. Biz de asla kabul etmediğimizi ifade ediyoruz. Bu şekilde geliyorsanız gelin yoksa gelmeyin diye tepkimizi koyduk. Gelirlerse iyi olur dedik çünkü yarınlar daha da sıkıntılı olacak gibi görünüyor. Dünya genelinde ve Türkiye’de büyük oranda işsizlik olacağı yönünde açıklamalar yapıldı” dedi.

‘HAFİF BİR HAREKETLİLİK VAR’

Dünyada lastikle bağlantılı otomotiv sektörünün durması, yan sanayi olduğu için birçok fabrikanın durmasına sebep olduğunu söyleyen Sarı, “Fabrikaların durmasından ziyade kapanma hadiseleri de gündemde. Türkiye’de lastik fabrikalarında çalışan arkadaşlarımızın genç olmasından dolayı vaka sayısı fazla yok. Sadece ÖZ-KA fabrikasında var. Onun dışında diğer fabrikalarda müthiş derecede önlemler alındı. Fabrikaların durma sebebi Covid-19 ile alakalı değil tamamen pazarın ve siparişlerin kesilmesiyle alakalı. Kısmi olarak hafif bir hareketlilik var” diye konuştu.

‘HAKLARIMIZ PARADAN DAHA KIYMETLİ’

Haziranın sonu temmuzun başında durumun biraz daha düzelecek gibi göründüğünü belirten Başkan Sarı, Tabi bunun ekonomik yansımaları çok derin olacak. Bunu hep beraber hissedeceğiz. Bilim adamları ve iktisatçıların söylediği gibi dünya Covit-19’dan sonra aynı dünya olmayacak. Aynı alışkanlıklarımız olmayacak. Çok farklı bir yapılanmanın içinde olacağız. Böyle bir yapılanmanın içindeyken de yıllarca var olan kazanılmış haklarımız parasal konulardan daha önemli. Kazanılmış haklarımız sözleşme sürecinde asla taviz vermeyeceğimiz konulardan biri” ifadelerini kullandı.

‘SÜREÇ NE GETİRİR BİLMİYORUZ’

Süreç başladığından beri satın alma gücümüzü koruyacaklarını da her açıklamasında hatırlatan Sarı, “Bu kadar sıkıntının olduğu bir yerde istihdamı korumakla alakalı çalışmalarımız da var. Önümüzdeki günlerde nelerle karşılaşacağımızı tam olarak bilmiyoruz. Bir an önce bu toplu sözleşmeyi talep ettiklerimiz çerçevesinde bitirme noktasındayız. Eğer biterse iyi olur. İşverenleri bu çerçevede masaya getirmeye çalışıyoruz. Aksini hiçbir şekilde kabul etmiyoruz” şeklinde konuştu.

‘ARKADAŞLAR ÇOK TEPKİLİ’

Goodyear fabrikasının tek başına süreci yürütmesini de değerlendiren Sarı, “Farklı bir yapılanma söz konusu. Toplu sözleşmede Brisa, Pirelli, Prometeon’da izne çıkan arkadaşlar ücretli olarak çıktı. Goodyear ise senelik izinlerden talep etti. Kısa çalışma ödeneğine müracaat etti ama hiçbir şekilde işçinin ücretini karşılamadı. Onun için orda da hem toplu sözleşme süreci hem de yaşadığımız hadiseyle alakalı sıkıntılar orada devam ediyor. Hiç olmaması gereken bir dönemde işçiye detsek olunmadı o yüzden arkadaşlar çok tepkili” dedi.

‘GOODYEAR’DA İŞÇİ MESAİYE KALMIYOR’

Goodyear’daki sıkıntılardan dolayı personelin mesailere kalmadığını da belirten Sarı, “Çünkü biz işletmelere yıllarca elimizden geldiği kadar destek olduk. Bizim en kötü zamanımızda bize destek olmadı diye tepkileri var işveren karşı. Dünya genelinde de Goodyear’da büyük sıkıntılar vardı. Covid-19 ile gelen sıkıntılar da buna eklendi. Baya bir sıkıntı olacak Goodyear işletmesiyle alakalı. Adapazarı Goodyear fabrikası duruyor. İzmit fabrikası ise elindeki siparişi tamamlıyor” ifadelerini kullandı.

‘İŞVERENDEN TALEP BEKLİYORUZ’

Şubeler ve temsilcilerle durum tespiti ve değerlendirmesini online olarak yaptıklarını söyleyen Sarı, “İşverenlerle online toplantı şu ana kadar yaptık ama fabrikaların duruşu, sıkıntılar anlamında yaptık. Toplu sözleşmeyle alakalı enflasyonun çok çok altında durdukları için görüşme konusunda hiçbir şekilde girmedik. Siz bir adım atın sizi görelim ondan sonra toplu sözleşmeyle alakalı gerekli değerlendirmeleri yapalım diye düşündük. Bundan sonraki haftalardan ne olur bilemiyorum. Gelirlerse biraz bizim için sürpriz olur. Toplantı talep ederlerse bizim lehimize olur” dedi.

‘BİZİM İÇİN SÜREÇ BİTMEDİ’

Geçtiğimiz ay yapılacak toplantı öncesi yurtdışında gelen işveren temsilcisinin karantina altına alınması ile ilgili de konuşan Sarı, “Yurtdışından gelenler için on dört günlük karantina durumu olduğu için toplantımız iptal olmuştu. O doğrultuda karantinada kalan arkadaşlar oldu. Akabinde alınan tedbirler kapsamında Çalışma Bakanlığı toplu sözleşme sürecini durdurdu. 3 ay ertelendi bu süreç. Ertelenmiş olmasına rağmen toplu sözleşme sürecini bitirmeyeceğiz. Çalışma Bakanlığı’nın süreci durdurmasına rağmen her iki tarafın anlaşması ile süreci bitirebileceğimizi söyledik” dedi.

‘EKONOMİK NEDENLERDEN DOLAYI DURDU’

Lastik İş Sendikası Genel Başkanı Alaaddin Sarı son olarak “Uluslararası şirketler olduğu için dünya genelinde büyük sıkıntılar yaşıyorlar. Pazarın kesilmesi büyük problem. Ham madde konusunda sıkıntılar yaşanıyor.  Asla Covid-19 ile alakalı bunların durmadığını bilmek gerekiyor. Lastik fabrikaları tamamen ekonomik nedenlerden dolayı durdu. Bizler ise kazanılmış haklarımızdan vazgeçmeyeceğimizi bir kez daha tekrarlıyor ve işvereni bir an önce masaya beklediğimizi ifade ediyoruz” diye konuştu. 

Bu Haberi Beğendin Mi?
0 kişiden 0 kişi beğendi

Sen de yorumunu yaz!

E-posta adresin gizli kalacaktır. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun *