Kocaeli Haberleri Kocaeli Son Dakika

Kocaeli'nin Nabzını Tutan Site Kocaeliparaf.com'a Hoşgeldiniz. Kocaeli'in Güçlü Sesi, Kocaeli Haber, Kocaeli Haberleri, Kocaeli Yerel Haberleri

Kocaeli Paraf Haber Sitesi

Kemalpaşa Mh. Cumhuriyet Cd. Petan İşhanı Kat: 5 No:30 İzmit, Kocaeli
sennuruzan@gmail.com

Sahra Hastanesi Yerine Yoğun Bakım

Daha önce sahra hastanesi yapılacağı gündeme gelen Derince Sırrıpaşa Mahallesi’ndeki araziye 250 yataklı yoğun bakım ünitesi yapılacak.30 Milyon TL’lik hastaneyi bakanlık yap…

Sahra Hastanesi Yerine Yoğun Bakım

Daha önce sahra hastanesi yapılacağı gündeme gelen Derince Sırrıpaşa Mahallesi’ndeki araziye 250 yataklı yoğun bakım ünitesi yapılacak. Yaklaşık 30 Milyon TL’ye mal olacak hastaneyi bakanlık yapacak.

Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Nisan ayı olağanüstü toplantısı dün Kocaeli Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Doç. Dr. Tahir Büyükakın’ın başkanlığında toplanan mecliste üyeler sosyal mesafe kuralına uyarak hareket etti. Meclis üyelerinin her birine 5 adet maske ve dezenfektan ürünü dağıtıldı. 8 maddenin karara bağlandığı mecliste koronavirüs salgını sebebiyle sosyal mesafe kurallarının sıkı bir şekilde uygulandığı mecliste üyeler iki koltuk boşluk bırakarak oturdu.

GÜNLÜK 50 BİN YOLCU

Meclis açılış konuşmasını yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, “Sosyal mesafeye ve virüse karşı tedbirleri almış vaziyette toplantımızı yapıyoruz. Olağanüstü meclis toplantımızı gerektiren 8 madde vardı. Valiliğimizden olağanüstü toplantı izni aldık” dedi. Şehir hastanesi tramvay hattının yapım işini ulaştırma bakanlığı ile görüşmüştük. Şehir hastanesinin yapımı hızla ilerliyor sona yaklaşıldı. Ulaşım ciddi bir problem teşkil edecek. Günlük toplam 50 Bin yolcunun güvenli bir şekilde seyahat etmesi için tramvay hattı projelendirilmişti” dedi.

BÜYÜKAKIN: 300 MİLYON CEBİMİZDE KALDI

Büyükakın, “Bakanlık ile ortaklaşa yapacağımız 300 Milyonu bulması beklenen projenin bakanlık tarafından yapılmasına karar verildi. Bu ortak proje için protokol imzalamak gerekiyor Gebze’deki metro projesi sonrası 300 Milyon TL daha şehrimizde kalmış olacak. Bunun için meclisimizden yetki almamız gerekiyor. Meclisimiz toplamışken bu konuyu da ele alalım istedik. Protokol yapılmak üzere başkanlık makamına yetki verilmesi oy birliği ile kabul edildi” şeklinde konuştu.

BÜYÜKAKIN: YETKİ VERMENİZ GEREKİYOR

Pandemi ile ilgili süreçte diğer kurum ve kuruluşlarla yapılacak ortak projelerde başkanlık makamına protokol yapma yetkisinin verilmesiyle ilgili madde de görüşüldü. Maddeyle ilgili konuşan Başkan Byüükakın, “Pandemi ile mücadele birçok karar alındı. Beklemeye tahammülü olmadığı için adımlarımızı hızlı bir şekilde attık. Özellikle genel sekreterimiz çok sayıda protokolü imzalamak durumunda kaldı. Onlar yetki almamız lazım. Bütün bunlara yetki alabilmek için başkanlık makamına yetki vermeniz gerekiyor” dedi.

PROTOKOL İÇİN YETKİ BAŞKANDA

Büyükakın, “Pandemi ile mücadelede filyasyon konusu önemliydi. Yapılan toplantı sonrası vakanın bulaştırma ihtimali olan diğer vakaları da incelemek çok önemli. Başta sağlık çalışanları olmak üzere ön cephede mücadele ettiği salgına maruz kaldığı evlerinde risk oluşturduğunu biliyoruz. Evlerine gitmek istemiyorlarsa bir yerde konaklamaları her türlü ihtiyaçlarını karşılamalarını konuştuk. KYK’nın yurtları, Lastik İş Oteli’nde otele para vermiyoruz ama ihtiyaçlarını biz karşılıyoruz Bunun için birçok protokol imzaladık. Bu protokollerin yürütülmesi için yetki istiyoruz” dedi.

TEMMUZA KADAR MECLİS YOK

CHP Grup Başkan Vekili Engin Taşdemir de başkanlık makamına yetki verilmesi ile ilgili söz alarak “Başkanım bu gündem maddesinde pandemi sürecinde yazıyor. Bu maddenin ‘pandemi ile ilgili hususlarda… diye’ olacak şekilde düzeltilmesini rica ediyoruz. Bir de buna süre verelim” dedi. Başkan Büyükakın ise “Engin beyin ifade ettiği şey doğru. Madde oy birliği ile kabul edildi. Pandemiyle mücadele sürecinde acil karar verilmesi gerekirse encümene yetki verilmesi maddesi oy birliği ile kabul edildi. Bu madde Temmuz ayında yapılacak olağan toplantıya kadar geçerli olacak. Başkan Büyükakın maddeyle ilgili bilgi vererek “Meclisi toplamak yerine bu yetkinin encümene devrinin daha doğru olacağını düşünüyoruz” dedi.

TAŞDEMİR: BAŞKANIM SİZİ ÖZLÜYORUZ

CHP Grup Başkan Vekili Engin Taşdemir, encümen yetki verilmesi konusunda söz alarak “Bu pandemi sürecinde alınacak herhangi bir gündem maddesinin encümene devriyle ilgili hukuki sıkıntılar olduğunu gördük. Malumuz encümende de yokuz. Buradan önderimiz CHP Grubu olarak özellikle tolum sağlığını ilgilendire kararlarda mutlaka grup olarak hazır bulunacağımızı arz ediyorum. Meclisin toplanmasını istiyoruz. Encümende olsaydık konuların takibini yapardık. Bir de manevi yönü var. Sizleri özlüyoruz” dedi.

SEZER: YETKİDE İSABETSİZLİK YOK

Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer, “Acil konularla alakalı olarak encümene bu yetkinin verilmesinde bir isabetsizlik yok. Yasal olarak da bir kısıtlama yok. Pandemiyle ilgili konular, çok hızlı geliştiğinde yeniden bir meclis toplantısı yapılması için zaman alacağı dikkate alındığında encümene yetki verilmesi isabetli olur diye düşünüyorum” dedi. Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz, “Medeni kanuna dönük kararlar haklılar ama sarfiyata dönük konularda encümene yetki devri yapılabilir. Diğer harcamalar encümene devri yapılabilir” dedi.

ÇANKAYA: YETKİ DEVREDİLMEZ

CHP Kartepe Belediye Meclis Üyesi Özlem Çankaya encümene verilen yetkiyle ilgili söz aldı. Çankaya, ““Bazı şeyler kanunların önüne geçemeyeceğimizi düşünüyorum. Encümenin yürütmeye dair görevleri var karar alınmadan yürütme işlem yapama hukuken mümkün değildir. Encümene güvensizlik diye algılanmasın. Çünkü meclis karar almalı yürütme olarak da encümen bu kararları yetine getirmeli. Bu yetki devri anlamına geliyor. Yetki hiçbir şekilde devredilemez” şeklinde konuştu.

PANDEMİ KARARLARINI ENCÜMEN VERECEK

Başkan Büyükkın, “Meclisin yetkisini kullanama hakkını devretme yetkisi söz konusu. Encümen karar ile hızla hareket edilmesi kararı alınıyor. Encümen kararını alsın en kısa sürede meclisi toplayıp karar alsın diyelim mi? Kurul olur diye başkana yetki vermek yerine encümene yetki verelim istedik. Hızlı hareket etmeliyiz. Allah korusun meclis toplanamayacak şekilde meclis üyelerimiz hastalanırsa toplanamayız” dedi. Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Balamir Gündooğdu da encümene verilecek yetkiyle ilgili madde hakkında konuşarak “Pandemiyle ilgili bir ihtiyaç olursa encümene karar alıp idarenin önünü açmalıyız. Encümen karar aldığında meclisin onayına sunulacak zaten” dedi. Madde oy birliğiyle kabul edildi.

HALK OTOBÜSLERİNE DESTEK

Özel halk otobüslerine verilecek desteğin görüşülmesi konusunda konuşan Büyükakın, “Toplu taşıma araçları bu pandemiyle mücadele sürecinde özellikle yolculuk değerlerindeki çok ciddi azalmalar nedeniyle diğer esnafımıza oranlar çok daha büyük kayıplar uğradı. Seferleri yapamaz hale geldiler. Diğerleri ile odluğu gibi toplu taşıma esnafımızla temas halindeydik. Çevre ve şehircilik bak konuyu görüştük. Yasal düzenleme de çıkınca 7 metre üstü ve altındaki araçlarda düzenleme yaptık. Toplam 17 Milyon 600 Bin tutarı toplu taşıma esnafımıza destek ödemesi olarak vereceğiz. Belli aralıklarla taksitlendirerek ödeyeceğiz. 2 ya da 3 taksitte öderiz” dedi. Komisyondan gelen madde oy birliği ile kabul edildi.

TAŞDEMİR: BİZE DÖNÜŞ YAPMIYORLAR

Ulaşımpark A.Ş.’ye sermaye artımı yapılması,  sefer sayılarını ciddi anada artırdı. Elimizdeki tüm araçlarla sahaya indik. Ulaşımpark’ın zararları aylık 5 Milyonu buluyor. Buranın ayakta kalmaları için bütçe aktarımı gerekiyor. 25 Milyon TLlik bir aktarım yapılacak. Bizler muhalefette olduğumuz için ulaşımlı ilgili birçok problem telefonu alıyoruz Bunu üzerine ulaşıma dairesine bildiriyoruz ancka kesinlikle hiçbir dönüş yapılmıyor bize” dedi.

İDARECİLER UYARILACAK

Büyükakın ise Genel Sekreter Balamir Gündoğdu’ya talimar vererek “Balamir Bey, daire başkanlarımızı uyaralım meclis üyelerimizden gelen telefonlara her biri dönmek durumunda özellikle bir yazı ile yapalım bunu. İdareci arkadaşlarımızın tamamı meclis üyelerimizin telefonlarına geri dönüş yapacak” dedi. Madde komisyondan geldiği şekliyle oy birliği ile kabul edildi.

KİRALAR 3 AY ALINMAYACAK

Ulaşım Dairesi Başkanlığı ve Kaynak Geliştirme ve İştirakler Dairesi Başkanlığı bütçelerine ödenek aktarılması maddesi kapsamında buraya 175 Milyon TL aktarım yapıldı. Madde komisyondan geldiği gibi kabul edildi. CHP’li Meclis Üyesi Engin Taşdemir, konuyla ilgili söz alarak “Bu tip ayni yardımların aktarılması konusuna aslında olumlu bakmıyoruz çünkü denetleme yetkimiz yok ama böyle bir durumda meclise destek olmak istiyoruz” dedi. Emlak ve İstimlak Dairesi Başkanlığı’nın, mülkiyeti belediyemize ait kiralık taşınmazların üç (3) ay süre ile kiralarının ertelenmesi maddesi oy birliği ile kabul edildi.

CANBAZ: OTOPARK ÜCRETİ ALINMASIN

İYİ Partili Meclis Üyesi Fevzi Canbaz, “Otopark parası alınmaya devam ediliyor en azından sokaklrdan otopark parası alınmasın. İlçelerimizin zabıtası sokaklara sahip çıksın” dedi. Genel Sekreter Balamir Gündoğdu ise “Teklif bize geldiğinde sokağa çıkma yasağı var. İnsanları evde kalmasın teşvik ediyoruz. Otopark ücretini almazsak insanların sokağa çıkmasına katkı sağlamış oluruz” dedi. Başkan Büyükakın ise konuyla ilgili “Gündem dışı bir şey gündeme alınmıyor ama ayrıca değerlendirelim” diye konuştu.

250 YATAKLI OĞUN BAKIM GELİYOR

Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin yanında bulunan Sırrıpaşa Mahallesi’ndeki taşınmazın bir kısmının Sağlık Bakanlığı adına tahsisi konusunda konuşan Başkan Büyükakın, “40 dönüme hastane yapılsın mevcut hastanenin oradan kaldırılması şeklinde bit planlaması vardı bakanlığın. 40 dönümü sağlık bakanlığı devretme sözü vermiştik. Ama pandemi sürecinde 250 yataklık bir yoğun bakım ünitesi kurulacak. O arazinin tahsisini istedi bizden sağlık bakanlığı. Şehrimiz açısında böyle bir ünitenin yapılması kazançtır” dedi. Bakanlığa bölgedeki taşınmazdan ihtiyaca kadar yer verilecek. Maddeyle ilgili başkanlık makamına yetki verildi.

Bu Haberi Beğendin Mi?
0 kişiden 0 kişi beğendi

Sen de yorumunu yaz!

E-posta adresin gizli kalacaktır. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun *