Kocaeli Haberleri Kocaeli Son Dakika

Kocaeli'nin Nabzını Tutan Site Kocaeliparaf.com'a Hoşgeldiniz. Kocaeli'in Güçlü Sesi, Kocaeli Haber, Kocaeli Haberleri, Kocaeli Yerel Haberleri

Kocaeli Paraf Haber Sitesi

Kemalpaşa Mh. Cumhuriyet Cd. Petan İşhanı Kat: 5 No:30 İzmit, Kocaeli
sennuruzan@gmail.com

Prof. Dr. Cantürk: İş İnsanlarından Destek Bekliyoruz

Basın mensupların üniversitedeki bir yılını aktaran KOÜ Rektörü Prof. Dr. Cantürk, “Türkiye’deki 23 araştırma üniversitesi arasına girmek istiyoruz. Bunu mutlu, öğrendi odaklı, engelsiz üniversite hedefi ile başaracağız.

Prof. Dr. Cantürk: İş İnsanlarından Destek Bekliyoruz

Basın mensupların üniversitedeki bir yılını aktaran KOÜ Rektörü Prof. Dr. Cantürk, “Türkiye’deki 23 araştırma üniversitesi arasına girmek istiyoruz. Bunu mutlu, öğrendi odaklı, engelsiz üniversite hedefi ile başaracağız. Bu süreçte Kocaeli'ndeki iş insanları ve sanayicilerden destek vermelerini bekliyoruz ” dedi.

Üniversite binasının çok eski olduğu sorusuna cevap veren Rektör Prof. DR. Nuh Zafer Cantürk: "Sizi Cerrehapşsa'ya ve Hacettepe'yi görmeye davet ediyorum yorgun bina görmek için. Biz ise sürekli yenilemeye yapıyoruz, hekim sayımızı artırdık." diye konuştu. Binalarin yenilenmesi konusunda iş insanlarından da destek isteyen Prof. Dr. Cantürk: Bu kadar iş insanının olduğu bir ilde bir babayiğit çıkıp da özel odayı bile yapmak için gönüllü olarak bir şey yapmıyor." ifadelerini kullandı.

"BİLİMDE ÖNCÜ ÜNİVERSİTE"

Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nuh zafer Cantürk, göreve geldiği bir yılını basın mensupları aracılığıyla kamuoyuyla paylaştı. Mutlu, öğrenci odaklı, aday araştırma üniversitesi, engelsiz ve bilimde öncü üniversite hedeflerini sıralayan Prof. Dr. Cantürk’e KOÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ercüment Çiftçi de eşlik etti. Basın mensupları programa büyük ilgi gösterdi.

‘AMACIMIZ KOCAELİ’YE KATMA DEĞER SUNMAK’

Kocaeli Üniversitesini evi, yuvası gibi benimsediklerini belirten Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nuh Zafer Cantürk, “Kocaeli Üniversitesi bizim yuvamız. Nerelisin dedikleri zaman artık Kocaeliliyiz diyoruz. Ortak paydamız Kocaeli’de olmak. Mesleğimizle ilgili pek çok şeyi burada yaptık. Kocaeli bizim için artık evimiz gibi. Dolayısıyla bütün amacımız Kocaeli’ye katma değer sunmak. 1 yıl önce yaptığımız konuşmada da Kocaeli’de herkesi üniversiteli yapacağız demiştik. Son 1 yılın 8-9 ayı kontrolümüz dışında gerçekleşti. Deprem oldu, Ramazan ayı, bayram derken eylül ayı gibi göreve başladık. Ama bu 9 ayı da boş geçirmedik. Şehirdeki paydaşlarımızı ziyaret ettik. Deprem sonra üniversitemiz öğrencisiz kaldı. Öğrencisiz kampüsümüz gerçekten çok sessizdi.” dedi.

‘KENT DAHA ÇOK TANINACAK’

Öğrencilerle sürekli temas ettiklerini ifade eden Prof. Dr. Cantürk, “Beklediğimden daha fazla haz alıyorum. Kocaeli Üniversitesi hep öğrenci odaklı olmaya çalıştı bundan sonra da öyle olacak. Mutlu bir üniversiteyiz, barışın olduğu bir üniversiteyiz. Sistematik olarak üniversitemizde kimse mutsuz edilmedi. Herkes birbirini kucakladık. Zarar gördüğünü iddia edenler, istediğinin yapılmadığını iddia edenler oldu ama bunlar sistematik değil münferitti. Arkadaşlarımızla geldiğimiz günden itibaren araştırma üniversitesi olacağız vizyonu ile yola çıktık. Araştırma üniversitesi olmak ne kazandıracak hemen söyleyeyim. Kocaelispor’un ikinci ligden birinci lige çıktığı zaman ne olacaksa o olacak. Şehrin özgüveni, motivasyonu artacak kentin tanınırlığı artacak. Şehir Kocaelispor ile daha bilinir hale gelecek.” dedi. 

‘TÜRKİYE’NİN VE DÜNYANIN ÜNİVERSİTESİ’

Türkiye’nin ilk 30 üniversitesi arasında yer aldıklarını hatırlatan Cantürk, “Türkiye’nin ve dünyanın daha iyi bir üniversitesi olan Kocaeli Üniversitemizin birinci vizyonumuzu oluşturuyor. Bunun üzerinde çok fazla duruyoruz. Arkadaşlarımız bunun için harekete geçti. Biraz daha motive edici bir şey yaptık arkadaşlarımız için. Arkadaşlarımızın elini taşının altına sokmak için bunu yaptık. Ortak akılla iş yapmaya çalışıyoruz. Araştırma koordinatörlüğümüz ciddi bir şey yaptıktan sonra yükselme kriterlerini belirledi. Bir yıl içerisinde araştırma koordinatörlüğü, eğitim koordinatörlüğü ve toplumsal katkı koordinatörlüğü kuruldu. Bunları kurmadık aslında. Araştırma üniversitesi olarak seçilme kriterleri altında çıktı bu dallar. Bundan sonra ödülleri daha sistematik daha anlaşılır şekilde yapacağız.” diye konuştu. 

‘UMUTLA YAŞAYAN ÜRETİMLE BÜYÜYEN’

Üniversite bünyesindeki Eğitim Koordinatörlüğünün görevlerini aktaran Cantürk, “Eğitimimizi Türkiye’nin üniversitelerinin geldiği noktaların daha yukarısına taşıyacak şekilde geliştireceğiz. Toplumsal katkı ve işbirliği koordinatörlüğü ise dezavantajı gruplar, devlet, bürokrasi ve iş dünyası ile düzenlenecek işbirliği protokolünü düzenleyecek. Daha önce kurul olarak çalışıyorlardı şimdi daha koordine çalışıyorlar. Umutla yaşayan üretimle büyüyen bir üniversiteyiz. Kocaeli Üniversitesi büyük bir üniversitesi, Türkiye’nin en kıymetli üniversitelerinden biri. Aday araştırması üniversitesi olma mutluluğunu yaşıyoruz. Arzu ettiğimiz şey bir şekilde realize olma yoluna girdi. Bu bizim arkadaşlarımızın ekibimizin başarısı değil elbette. Biz sadece buna bir ivme kazandırmış olabiliriz. 32 yıllık bir geçmişimiz var. Bu üniversiteye pek çok arkadaşımız taş üzerine taş koydu.” dedi. 

‘O FOTOĞRAFLA GURUR DUYUYORUM’

Açıklamalarını sürdüren Cantürk, “Bundan sonra araştırma üniversitesi olarak daha çok çalışmak suretiyle belki çok fazla bina yapamayabiliriz çünkü ekonomik süreçler belli biz de akademiye daha fazla önem vereceğiz. Böylece Kocaeli Üniversitesini daha ileri bir noktaya getirmek isteriz. Öğrencilerimizle eylül ayı sonu itibariyle öğrenci şenliği düzenledik. Kulüplerimizi bu şenlikte tek tek ziyaret ettik. Onlara bir adım giderseniz size on adım geliyorlar, bunu gördüm. Bir ara öğrencilerimizle oturup çay içtik. Bir öğrenci başını omzuna koydu. O fotoğraftan gurur duyuyorum. Öğrencilerimizi gerçekten çok seviyorum, çok zeki çocuklar söylemleriyle köşeye sıkıştırıyorlar. Bundan mutlu oluyorum. Söyledikleri şeyleri kıvrak zekalarına yorumluyorum.” diye konuştu.

YEŞİL ÜNİVERSİTE HEDEFİ

Üniversitenin hedeflerini de sıralayan Cantürk, “Mutlu üniversite, öğrenci odaklı üniversite, aday araştırma üniversitesi, engelsiz üniversite ve bilimde öncü üniversite hedefliyoruz. Sosyal bir üniversite olmak için de çabalıyoruz. Engelsiz üniversite ile dezavantajlı gruplara elimizdeki maddi imkanlar müsaade etiği sürece bir takım şeyler sağlamaya çalışıyoruz. Bazı fakülte ve yüksekokullarımız YÖK tarafından özel bayraklı olarak ödüllendirildiler. Üniversiteye gidemeyen gruplara bir üniversite müfredatı oluşturan bir süreci başlatmak istiyoruz. Bu kapsamda çalışmalarımız sürüyor. Yeşil üniversite hedefi ile ilk defa bu yıl bu oluşuma başvurduk. 460. sırada bir konum aldık ilk defa başvurmamıza ve yapısal eksiklerimiz olmasına rağmen. Örneğin led lambalarımız yok, karbon ayak izinin azaltıldığı bir üniversite olması gerekiyor.” dedi.

’23 ÜNİVERSİTE ARASINA GİRMEK İSTİYORUZ’

Prof. Dr. Cantürk, “Hastaneden çok bahsetmeyeceğiz çünkü kendi rayında gidiyor. Her gün 5 bin hastanın bakıldığı binaya 10-15 bin kişinin girip çıktığı binada aksaklıklar muhakkak olacaktır. Aksaklıklar eleştirildiği zaman alınmıyoruz ama yapıcı olunmasını tercih ediyoruz. Kurumun değerini düşürmemesini istiyoruz. Mühendislik havacılıktan denizcilikten artık bahsedeceğiz. Zafer Cantürk geçicidir, ancak Kocaeli Üniversitesi kalıcıdır. Hedefimiz şehirle bütünleşmiş, Türkiye’deki 23 araştırma üniversitesinin içinde olmak. Sürdürülebilirlik ofisi kuruyoruz. Yapığımız işlerin sürdürülebilir olması önemli. Basın ve Halkla İlişkiler ofisimizi iletişim ofisi olarak değiştirdik. Ödüllerle dolu bir üniversite olmak istiyoruz. Her ödül alan arkadaşımızı kamuoyuyla paylaşmak istiyoruz.” dedi.

‘DAHA BÜYÜK SORUNLAR OLMASIN DİYE ÇALIŞIYORUZ’

Üniversitedeki köpek sorununa da değinen Cantürk, “Köpek sorunu her yerde karşımıza çıkıyor ama biz kampüsümüzden sorumluyuz. Köpek sayısını azaltmak için yaz döneminde Valilik, Büyükşehir Belediyesi, İzmit Belediyesi ile bir manevra yaptık. 600 civarındaki köpek sayısını 90 civarına kadar düşürdük. Ama kış dönemi geldi ve yine köpekler sahaya indi. Bir yöntem varsa lütfen bize iletin. Kampüsümüzün C çıkışında köpeklerin beslenmesi için bir alan kuruldu. Bu gerçekten bir sorun. Köpekleri seviyoruz ama onları uzaklaştırdığımız zaman köpek düşmanı rektör olarak ilan edildik. Köpekleri seviyoruz ama insanları daha çok seviyoruz. Öğrencinin köpekten kaçarak öldüğü iddiası yanlış. Ama olabilirdi de bunun önlemek için çalışıyoruz. Çubuğu elime alıp köpekleri kovalamamız mümkün değil.” dedi.

‘ÜNİVERSİTEMİZ İKİNCİ SIRADA’

Prof. Dr. Cantürk son olarak “Biz tribünlere oynamayız. Benim yüzüm hep güler. Öğrencilerimizle personelimizle 4 yıl boyunca bu şekilde olmayı amaçlıyorum. Öğrenciler için mutlu üniversite için varız. Ben kusur yazmam, kusur yazılmasını da istemem. Bu yüzden üniversitemizdeki eksikleri üniversiteye, kuruma ve ilimize zarar vermeyecek şekilde yazmanızı rica ediyorum.” dedi. İlk 30 üniversite arasında yer almayı da değerlendiren Cantürk, “Aslında ikinci sıradayız. Çünkü 1992 ve sonrası kurulan üniversiteler arasında birinci Sakarya Üniversitesi sonra biz geliyoruz. Dolayısıyla biz ilk ikideyiz 30 senelik bir üniversite olarak ilk 30’da yer alıyorsak bu barı küçümsenecek bir başarı değildir. 1992 sonrasında kurulan üniversiteler arasında ilk 30’un içerisindeyiz. İlk 30 sıradaki üniversiteler çok daha önce kurulan üniversiteler. Derecemizle ilgili bir sorunumuz yok.” dedi.

Bu Haberi Beğendin Mi?
0 kişiden 0 kişi beğendi

Sen de yorumunu yaz!

E-posta adresin gizli kalacaktır. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun *