Kocaeli Haberleri Kocaeli Son Dakika

Kocaeli'nin Nabzını Tutan Site Kocaeliparaf.com'a Hoşgeldiniz. Kocaeli'in Güçlü Sesi, Kocaeli Haber, Kocaeli Haberleri, Kocaeli Yerel Haberleri

Kocaeli Paraf Haber Sitesi

Kemalpaşa Mh. Cumhuriyet Cd. Petan İşhanı Kat: 5 No:30 İzmit, Kocaeli
sennuruzan@gmail.com

Oynatmaya Az Kaldı !

Padişahın birisi vergileri arttırmış. Sonra vezirini halkın arasına göndererek ''bak bakalım halk ne yapıyor?'' demiş. Vezir gitmiş, gelmiş, "söylenmeye başladılar" sultanım demiş. "iyi, iyi" demiş padişah, " arttırın vergileri" diye de emir vermiş.

Oynatmaya Az Kaldı !

Padişahın birisi vergileri arttırmış. Sonra vezirini halkın arasına göndererek ''bak bakalım halk ne yapıyor?'' demiş.

Vezir gitmiş, gelmiş, "söylenmeye başladılar" sultanım demiş. "iyi, iyi" demiş padişah, " arttırın vergileri" diye de emir vermiş. Bir süre sonra vezire, "git bak bakalım, halk ne yapıyor?” demiş.

Vezir bakmış, "çok kızmışlar sultanım, bağırıyorlar" demiş. Padişah, " yine arttırın vergileri" diye emrini yenilemiş. Ardından, yine vezirine halkı kontrol etme emri vermiş. Vezir korkuyla sultana, "Sultanım, halk öfkeyle sokaklara döküldü. Kavga, dövüş var" demiş.

Sultan gülümsemiş. "Arttırın vergileri" demiş. Vezir yine sokaklara halkın arasına inmiş. Saraya dönünce gülümseyerek, "Padişahım, halk katıla katıla gülmeye başladı"deyince, Padişah,"tamam yeter,başka vergi yok, bu iyiye işaret değil"demiş.

Evet dostlar kıssadan hisse tabiri caizse vatandaşın katıla katıla gülmesine ve oynatmasına az kaldı.Yeni yıla girmemizle beraber asgari ücrete gelen zamlar ve enflasyondaki artışlar sebebiyle çarşı pazarda iğneden ipliğe fiyatlar artmaya, etiketler sık sık değişmeye başladı. Esnaf ve işletmeler etiket değiştirmeye, vatandaş ise bir hafta önce aldığı ürünü nerden daha ucuza alırım derdine düştü.

Hal böyleyken asgari ücretteki artışın ve hammadde fiyatlarına yansıması sebebiyle fiyatların artması belki makul karşılanabilir. Buna diyebileceğimiz bir şey yok. Enflasyonun düşürülmesi ve alım gücünün artırılması devletin görevi tamam ona da diyecek bir şeyimiz yok. Enflasyon ve maliyet girdilerini bahane ederek, fırsattan istifade eden bir kısım uyanık ve tamahkar satıcı ve hizmet sağlayıcı varki sözümüz onlara .

Bire vicdansızlar! bire densizler! tarife ve etiket fiyatının üstünde, hatta gramajın altında fahiş fiyatla ürün ve hizmet satanlar, porsiyondan çalanlar var ya sizin yatacak yeriniz yok, siz hiç kuldan utanmazmısınız, Allah' tan korkmazmısınız. Çıkın şöyle çarşı pazarı bir dolaşın ,dükkanlara, lokantalara, kafelere gidin yemek yiyin çay, kahve için, alış veriş yapın, bir çoğunda etiket ve tarife olmadığını, olanların da etiket ve fiyatlara uymadıklarını bizzat göreceksiniz. Peki ne olacak o halde fahiş fiyat artışlarına karşı vatandaşı kim koruyacak.

Bu uyanık ve tamahkarlara kim dur diyecek. Tabikide ilgili ve yetkili kuruluşlar dur diyecek. Devletin ilgili ve yetkili kuruluşlarının dur demesi ve piyasayı denetlemesi lazım. Ticaret Bakanlığı merkez ve taşra teşkilatı vasıtasıyla elinden geldiği kadar denetleme yapıyor. Peki diğer ilgili ve yetkili kuruluşlar üzerlerine düşen görevlerini yapıyorlarmı. Maalesef yeterince yapmıyorlar,hatta bazı kuruluşlar denetim yapmaya bile yanaşmıyorlar.

Belediyeler ruhsat denetim birimleri ve zabıta teşkilatları vasıtasıyla şikayet olursa veya resen bu etiket ve tarife konusunda çalışmalarını rutin olarak sürdürüyorlar. Peki Esnaf Meslek kuruluşları ne yapıyor birde onlara bakmak lazım. Esnaf meslek kuruluşları 5362 Sayılı Esnaf Meslek Kuruluşları Hakkındaki Kanununa göre tarife belirleme ve denetleme yetkilerine sahipken, maalesef sadece tarife belirleyip üyelerine satabildikleri kadar tarife satıp aidat toplamakla meşguller.

Bizim bu konuda yetkimiz yok diyip, gelen şikayet ve tespitleri İl Ticaret Müdürlüklerine bildirip işin içinden sıyrılıyorlar. Halbuki öyle değil denetleme yetkileri var ama üyelerinden bir dahaki seçimde maalesef oy alamam korkusuyla ellerini taşın altına sokmuyorlar ve yasal denetim görevlerini yapmaya pek yanaşmıyorlar.

Sonuç olarak ciddi rakamlarda aylık ücret alan esnaf meslek kuruluşları yönetimleri ve yöneticileri de belirledikleri tarifelere ve tarifelerdeki gramaj ve porsiyonlara, uyulup uyulmadığını, ayrıca açıkta ve görünür yerde olması gereken fiyat listelerinin ve etiketlerinin olup olmadığı hususlarını sahada sıkı bir şekilde denetlemek vede yasalara aykırı davrananlara cezai işlemleri tatbik etmeye ağırlık vermek zorundadırlar.

Selam ve saygılarımla

Bu Haberi Beğendin Mi?
15 kişiden 15 kişi beğendi

Sen de yorumunu yaz!

E-posta adresin gizli kalacaktır. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun *