Kocaeli Haberleri Kocaeli Son Dakika

Kocaeli'nin Nabzını Tutan Site Kocaeliparaf.com'a Hoşgeldiniz. Kocaeli'in Güçlü Sesi, Kocaeli Haber, Kocaeli Haberleri, Kocaeli Yerel Haberleri

Kocaeli Paraf Haber Sitesi

Kemalpaşa Mh. Cumhuriyet Cd. Petan İşhanı Kat: 5 No:30 İzmit, Kocaeli
sennuruzan@gmail.com

Mess'in Yüzde 73 Zam Teklifi Kabul Etmedi

Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) sendikalarla bir araya gelerek zam teklifini yüzde 73’e çıkardı. Sendikalar teklifi kabul etmedi.

Mess'in Yüzde 73 Zam Teklifi Kabul Etmedi

Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) sendikalarla bir araya gelerek zam teklifini yüzde 73’e çıkardı. Sendikalar teklifi kabul etmedi. Birleşik Metal İş Sendikası, MESS’ten işçilerin kabul edeceği yeni teklif beklediklerini, aksi takdirde 19 Ocak’ta grevleri hayata geçireceklerini açıkladı.

MESS’in daveti üzerine bugün sendikalarla bir araya gelindi. MESS, 1 Eylül 2023'ten geçerli olmak üzere ilk 6 ay için saat ücretlerine önce yüzde 32 zam yapılmasını, yüzdelik zam uygulandıktan sonra saat ücretlerine seyyanen 20,5 TL zam yapılmasını, daha sonra ise 10 yıllık kıdemle sınırlı olmak üzere yine saat ücretlerine her kıdem yılı için 1,5 TL zam yapılmasını teklif etti. MESS'in teklif ettiği bu zam paketinin ortalama ücrete toplam getirisi yüzde 73’e ulaştı. MESS ayrıca sosyal yardımlara 1 Eylül 2023 tarihinden geçerli olmak üzere yıllık yüzde 90 oranında zam teklif etti. Sonraki altı aylar için ücretlere, ilgili altı ayın enflasyonu oranında, sosyal haklara ise yıllık enflasyon oranında artış teklifini yineledi.

SÖZLEŞMENİN 3 YILLIK OLMASI TALEP EDİLDİ

Ayrıca MESS, sözleşmenin 3 yıllık olması, tamamlayıcı sağlık sigortası uygulamasının kaldırılması, ikramiyelerin işe gelinemeyen günler için kesilmesi başta olmak üzere, kazanılmış hakları geriye götürecek tekliflerini masada tutmaya devam etti. Türk Metal Sendikası heyetimiz yapılan teklifleri kabul etmeyerek görüşmeyi sonlandırdı. Teklifi kabul etmeyen Birleşik Metal İş Sendikası ise sosyal medya hesabından, şu açıklamada bulundu: “MESS’in davetiyle bugün bir toplantı daha yapıldı. Bu toplantıda MESS yeni ücret teklifi verdi. MESS’in yeni teklifi: İlk 6 aylık dönem için, yüzde 32 + maktu olarak (seyyanen) 20,5 TL ve 10 yılı geçmemek üzere her kıdem yılı için 1,5 TL. Bu teklif ortalamada yüzde 73’e denk gelmektedir. MESS, son olarak yüzde 60 ücret zammı teklif etmişti. Sosyal haklarda ise daha önce yüzde 85 olarak vermiş olduğu teklifi ise yüzde 90’a yükseltti. Sendikamız, bu teklifin kabul edilmesinin mümkün olmadığını, bu teklifin de işçilerin taleplerini karşılamaktan uzak olduğunu ifade etti. MESS’ten işçilerin kabul edeceği yeni teklif beklediğimizi, aksi taktirde 19 Ocak’ta başlayacak grevlerimizi en güçlü biçimde hayata geçireceğimizi belirttik.”

Bu Haberi Beğendin Mi?
0 kişiden 0 kişi beğendi

Sen de yorumunu yaz!

E-posta adresin gizli kalacaktır. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun *