Kocaeli Haberleri Kocaeli Son Dakika

Kocaeli'nin Nabzını Tutan Site Kocaeliparaf.com'a Hoşgeldiniz. Kocaeli'in Güçlü Sesi, Kocaeli Haber, Kocaeli Haberleri, Kocaeli Yerel Haberleri

Kocaeli Paraf Haber Sitesi

Kemalpaşa Mh. Cumhuriyet Cd. Petan İşhanı Kat: 5 No:30 İzmit, Kocaeli
sennuruzan@gmail.com

Küçük Üreticiye Müjde! 600 Bin Adet Sığır İthal Edilecek

Et ve Süt Kurumu, küçük üreticiler için Güney Amerika ülkelerinden 600 bin adet besilik sığır ithal edecek. Sığırlar piyasaya göre daha uygun fiyatla üreticilere satılacak.

Küçük Üreticiye Müjde! 600 Bin Adet Sığır İthal Edilecek

Et ve Süt Kurumu, küçük üreticiler için Güney Amerika ülkelerinden 600 bin adet besilik sığır ithal edecek. Sığırlar piyasaya göre daha uygun fiyatla üreticilere satılacak.

Büyük kapasiteli işletmeler için verilen besilik sığır desteği, bu kez küçük üreticilere de verilecek. Et ve Süt Kurumunun yürüteceği çalışmada 200 baş ve altında hayvanı bulunan işletmeler için toplamda 150 bin kontenjan ayrıldı.

FİYATLAR HENÜZ AÇIKLANMADI

Et ve süt Kurumunun açıklamasına göre 200 baş ve altı kapasiteli işletmeler için toplam 150 bin baş kontenjan tanınırken bu sayı 3 döneme 50’şer bin baş olarak ayrıldı. 200 baş altı kapasiteye sahip işletmelere en az 20, en çok 40 baş hayvan verilecek. Toplam müracaat 150 bin başı geçer ise buna göre oranlanıp başvurudaki talep sayısından düşülecek. Küçük üreticilere verilecek sığırlar, Güney Amerika ülkelerinden ithal edilecek. Hayvanların yaşı en çok 15 ay ve ağırlığı 161-300 kilogram aralığında olacak. 2024 yılı için planlanan 600 bin baş besilik erkek sığırın ithalatını Et ve Süt Kurumu (ESK) yapacak. İthal edilecek besilik sığırların satış fiyatı, Et ve Süt Kurumu tarafından belirlenecek.

SATILAMAYACAK DEVREDİLMEYECEK

Besi hayvanı ahırı kapasitesi 200 baş ve üzerinde olan işletmelere 450 bin baş, besi hayvanı ahırı kapasitesi 200 başın altında olan işletmelere 150 bin baş besilik ithalat izni verilecek. Sığırcılık İşletmesi Kapasite Raporunda ‘Besi Hayvanı Ahırı Kapasitesi’ 200 başın altında olan yetiştiriciler, besilik sığır ithalat başvurularını Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliğine yapacak ve başvurular Et ve Süt Kurumunca değerlendirilecek. Besilik sığırlar, başka bir işletmeye mücbir sebepler dışında satışı ve devri yapılamayacak. Hayvanlarda görülen her türlü hastalık, mecburi kesim veya ölüm durumunda idari ve mali tüm sorumluluk yetiştiriciye olacak ve herhangi bir tazminat ödemesi yapılmayacak.

ŞALGAM: BAŞVURULAR BEKİRDERE’YE

Kocaeli Kasaplar ve Celepler Odası Başkanı İsmail Şalgam, konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Et ve Süt Kurumu, daha önce büyük kapasiteli işletmelere verilen 4 aylık besili hayvan desteğini ilk kez küçük üreticilere de verecek. Müracaatlar başladı, 2 Şubat’ta ise sona erecek. Müracaatlar Bekirdere’de bulunan Et Üreticileri Birliğine yapılacak. Besili hayvanları alan üreticiler, 4 ay boyunca bunları devredemeyecek veya satamayacak. Bu küçük işletmelerimiz için ilk kez yapılan bir uygulama bu yüzden Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’ya teşekkür ediyoruz. Küçük işletmelerimiz için çok güzel bir uygulama olacak. Bütün küçük üreticileri başvuru yapmaya bekliyoruz. Başvuru için dilekçe, noter onaylı taahhütname fotokopisi ve sığırcılık işletmesi kapasite raporu istenecek” dedi. 

 

 

Bu Haberi Beğendin Mi?
0 kişiden 0 kişi beğendi

Sen de yorumunu yaz!

E-posta adresin gizli kalacaktır. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun *