Kocaeli Haberleri Kocaeli Son Dakika

Kocaeli'nin Nabzını Tutan Site Kocaeliparaf.com'a Hoşgeldiniz. Kocaeli'in Güçlü Sesi, Kocaeli Haber, Kocaeli Haberleri, Kocaeli Yerel Haberleri

Kocaeli Paraf Haber Sitesi

Kemalpaşa Mh. Cumhuriyet Cd. Petan İşhanı Kat: 5 No:30 İzmit, Kocaeli
sennuruzan@gmail.com

İbrahim Turgut: Korkuya Kapıldılar

Emekli Sen Şube Başkanı Turgut, “Bizler 13 Milyon emeklinin sesiyiz. Bizi susturmak isteyenler tarifi imkansız bir korkuya kapılmıştır” dedi Ankara Valiliği’nin DİSK’e bağlı …

İbrahim Turgut: Korkuya Kapıldılar

Emekli Sen Şube Başkanı Turgut, “Bizler 13 Milyon emeklinin sesiyiz. Bizi susturmak isteyenler tarifi imkansız bir korkuya kapılmıştır” dedi

Ankara Valiliği’nin DİSK’e bağlı Emekli Sen’e açtığı kapatma davası 17 Aralık’ta görülecek. Konuyla ilgili basın açıklaması yayınlayan DİSK Emekli Sen Şube Başkanı İbrahim Turgut, “Bizler 13 Milyon emeklinin sesiyiz. Bizi susturmak isteyenler tarifi imkansız bir korkuya kapılmıştır” dedi

‘SESİMİZ BASTIRILMAK SİTENİYOR’

DİSK Emekli Sen’in Türkiye emeklilerinin temsilcisi olduğunu ifade eden Turgut, “13 Milyon emeklinin sesi DİSK Emekliler Sendikasıyız. Bugün bağımsızlığını çoktan yitirmiş bir yargı sisteminde, iktidarın istekleri doğrultusunda sendikamız türlü oyunlarla kapatılmaya, örgütlü mücadelemiz engellenmeye, 13 Milyon emeklinin sesi bastırılmaya çalışılıyor. 1995 yılından bu yana sendika olarak tanınma çabası içinde olan Emekliler Sendikası, bugün Ankara Valiliğinin davacı konumda olduğu ‘sendikal faaliyetin durdurulması ve sendikanın kapatılması’ konulu dava sürecine girmiş bulunmaktadır. Ancak Emekliler Sendikası, uluslararası sözleşmelerden doğan insan hakkının kullanılmasıyla kurulmuş ve yine insan hakları çerçevesinde faaliyetini sürdürmekte olan bir sendikadır” dedi.

‘MÜCADELEMİZ HİÇ BİTMEDİ’

Turgut, “Bizler, DİSK Emekli-Sen olarak emeklilikte insan onuruna yaraşır ücret alma, emekli ücretlerinin sadece enflasyona endeksli değil; milli gelir artışı da göz önüne alınarak belirlenmesi, emekli ücretleri arasındaki farklılıkların giderilmesi için acilen bir intibak yasasının hayata geçirilmesin, emeklilikte yaşa takınlar adı altında yaratılan sorunun bir an önce eşitlikçi bir biçimde çözüme kavuşturulması, sağlık hizmetlerinde katkı payının kaldırılması ve kamusal sağlık hizmetinin sağlanması, emeklilikte yaşayabileceğimiz güvenli çevre şartlarının oluşturulması, toplumla ilişkilerimizin sürdürülebilirliğinin sağlanması, bizleri ilgilendiren her türlü politikanın hazırlanma sürecine aktif olarak katılmanın tüm bunlar için toplu sözleşmeli sendikal hakkımızın tanınmasının mücadelesini veriyoruz” dedi.

‘AYAĞA KALKMAYI HEP BİLDİK’

“Bugün sendikamızı kapatmaya cüret edenler bizlere sendika kuracak nitelikleri taşımadığımızı söylemektedir” diyen Turgut sözlerini şöyle sürdürdü: “Tarihin hangi döneminde olursa olsun işçilerin örgütlenmeleri engellense bile mücadele sürmüştür. Sürmeye devam edecektir. Mücadele tarihimiz Anadolu topraklarında kökleşmiştir. İşçi sınıfı her seferinde yeniden ayağa kalkmayı bilmiştir. Biliyoruz ki; sendikal hareket ve insan hakları mücadelesi tarih boyunca birbirlerini etkileyerek ve büyüterek ilerlemiştir. Bugün bu tarihin aktörleri olan emekliler dünyanın her yerinde; Belçika’da, İtalya’da, Fransa’da bir araya gelmektedir; örgütlenmektedir. On yıllardan bu yana emekliler ulusal ve uluslararası düzeyde sendikalaşmaya devam etmektedir.”

‘DÜNYAYA UYUM SAĞLAMALIYIZ’

Dünyada birçok girişimin sendikaya üye olma hakkını kabul ettiğini söyleyen Turgut, “Avrupa Sosyal Şartı, Avrupa Konseyi Sosyal Haklar Avrupa Komitesi, ILO Sendika Özgürlüğü Komitesi, Avrupa Birliği Temel Haklar Şartı gibi hak mücadeleleri, imzalanan anlaşmalar ‘herkesin çıkarlarını savunmak için sendika kurma ve sendikaya üye olma hakkı’nı kabul etmektedir. Anayasamızın 90. maddesine sonradan ‘usulüne göre yürürlüğe konulmuş temel hak ve özgürlüklere ilişkin milletlerarası antlaşmalarla kanunların aynı konuda farklı hükümler içermesi nedeniyle çıkabilecek uyuşmazlıklarda milletlerarası antlaşma hükümleri esas alınır’ ibaresi eklenmiştir. Temel hak ve özgürlüklerden biri olan sendikal hakların ihlaline sebebiyet verilmemesi adına iç hukukumuzdaki ilgili hükümlerin uluslararası sözleşmelere uygun bu sözleşmeler ile paralelleştirilmesi için gerekli çalışmaların yapılması gerekmektedir” dedi.

‘KORKUNUN ÜRÜNÜ’

Sendikanın kapatılma kararına tepki gösteren Turgut, “Bu adım, çağ dışı bir zihniyetin; tarifi imkânsız bir korkunun ürünüdür. Yıllarımızı ülkemizin refahı uğruna harcadık. Biz çalıştıkça ülkemizin refah düzeyi artacaktı, evimize ekmek götürebilecektik. Gün geldi emekli olduk; artık yıllarca verdiğimiz emeklerimizin hakkını alacağımızı düşünüyorduk. Olmadı! 1894-1895 yıllarında kısa ömürlü Amele-i Osmani Cemiyeti’nden bugüne sendikalar türlü yasak ve zorbalıklara göğüs gerdi. O gün Tophane işçilerinin örgütlenmesine karşı çıkanlar bugün emeklilerin sendikal örgütlenmesini engellemeye çalışıyor. Vazgeçeceğimizi sanıyorlarsa yanılıyorlar! Kapatsınlar! Daha güçlü ve yaygın bir örgütlenmeyle karşılarına çıkarız! Kapatsınlar! Yasaları halk için, işçi sınıfı için yapılan bir ülkeyi kurmak için daha inatçı bir mücadeleyi örgütleriz!” dedi.

‘BİR ADIM GERİ GİTMEYİZ’

Emekli Sen Şube Başkanı İbrahim Turgut son olarak “Emeklilerin olduğu her ev, her mahalle, her sokak, her alan sendikadır. Her bir emekli yurttaşımızın zihni ve fikri sendikadır. Ellerimizin ve yüreklerimizin bir araya geldiği her an sendikal mücadele yükselmektedir. Sendikal mücadelemiz yükselecektir! Vardık, varız, var olacağız! Emeğin ve alın terinin hakkını alana dek bir adım geri çekilmek yok! Yılgınlık yok! Ülkemizden ve emeğimizden asla vazgeçmeyeceğiz! Yaşasın örgütlü mücadelemiz! Yaşasın emeklilerin sendikal mücadelesi! Yaşasın işçi sınıfı! Yaşasın Emekli-Sen!” ifadelerini kullandı. 

Bu Haberi Beğendin Mi?
0 kişiden 0 kişi beğendi

Sen de yorumunu yaz!

E-posta adresin gizli kalacaktır. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun *