Kocaeli Haberleri Kocaeli Son Dakika

Kocaeli'nin Nabzını Tutan Site Kocaeliparaf.com'a Hoşgeldiniz. Kocaeli'in Güçlü Sesi, Kocaeli Haber, Kocaeli Haberleri, Kocaeli Yerel Haberleri

Kocaeli Paraf Haber Sitesi

Kemalpaşa Mh. Cumhuriyet Cd. Petan İşhanı Kat: 5 No:30 İzmit, Kocaeli
sennuruzan@gmail.com

Halkevi Binasının Restorasyonu 420 Günde Tamamlanacak!

Kocaeli Valiliği Yatırım İzleme Koordinasyon Başkanlığı tarafından restorasyon çalışmaları başlayan İzmit Halkevi binası 420 günde (2024  mayıs) tamamlanarak teslim edilecek.

Halkevi Binasının Restorasyonu 420 Günde Tamamlanacak!

Kocaeli Valiliği Yatırım İzleme Koordinasyon Başkanlığı tarafından restorasyon çalışmaları başlayan İzmit Halkevi binası 420 günde (2024  mayıs) tamamlanarak teslim edilecek.

Kocaeli Valiliği Yatırım İzleme Koordinasyon Başkanlığı tarafından restorasyon çalışması 14 Mayıs'ta 2023'te start veren İzmit Halkevi binasının restorasyon çalışmalarını yerince inceleyen ve çalışmalar hakkında kamuoyunu bilgilendiren Vali Yardımcısı İsmail Gültekin halkevi binasının planlanan takvimde devam ettiğini, raspa ve temizlik çalışması bittiğinde restorasyon ve güçlendirmenin başlayacağını kaydetti.

 

TARİHİ YAPI GENÇLİK MERKEZI OLARAK HİZMET VERECEK

1937’den buyana ilimizde önemli hizmetler sunan ve ilimizin sembolü olan İzmit Halkevi Binasının restorasyon ihale süreci Vali Seddar Yavuz’un koordinesinde tamamlandıktan sonra aslına uygun biçimde restorasyon çalışmalarına başlanılmıştır. Bu bağlamda restore sonrası gençlik merkezi olarak hizmet verecek olan tarihi binayı Gebze Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ferit Çakır, YİKOB Müdür V. Emrah Çalış ve basın mensuplarıyla birlikte gezen Vali Yardımcısı İsmail Gültekin, çalışmalar hakkında yetkililerden bilgiler alarak incelemelerde bulundu.

YER TESLİMİ VE ÇALIŞMALAR HAKKINDA BİLGİ VERDİ

Gebze Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ferit Çakır ve YİKOB Müdür V. Emrah Çalış yer tesliminden bugüne kadar yapılan çalışmalar hakkında basın mensuplarına açıklamalarda bulundular. Halkevi binamızın simgesel bir yapı olduğunu belirterek sözlerine başlayan Vali Yardımcısı İsmail Gültekin basın mensuplarına yaptığı açıklamalarında, “Valiliğimizin önem verdiği, itina gösterdiği, Sayın Valimiz Seddar Yavuz’un birebir takip ettiği bir projede birlikteyiz. Halkevi binamız simgesel bir yapı. Bu yapıyı hem güçlendirerek hem de restore ederek Kocaelili hemşehrilerimize, gelecek nesillere ulaştırma konusunda itinalı bir çalışma yürütüyoruz. Öngördüğümüz ve planladığımız gibi bu projeyi tamamlayacağız. Açılış gününde de keyifli bir projenin tamamlandığına şahitlik edeceğiz.” diyen Vali Yardımcısı Gültekin, Halkevi binasının ilimize hayırlı olmasını temenni ederek katılımcılar ile birlikte toplu fotoğraf çektirdi.

CUMHURİYET DÖNEMİNİN ÖNEMLİ ESERLERİNDEN

Cumhuriyet döneminin önemli eserlerinden biri olan Halkevi binası T planlı 2 katlı kısmi bodrumlu ve kısmi çatılı bir yapıdan oluşmaktadır. 1937 yılında temeli atılan bina, 19.02.1941 tarihinde Halkevi binası olarak hizmete açılmıştır. Modernist mimari üslupla inşa edilen bina, Adana Halkevi Binası ve Ankara Opera Binası ile birlikte Türkiye’de üç örnekten birisi olarak Cumhuriyet döneminin yenilikçi anlayışını yansıtmaktadır. Binadaki yapıyı hem ikiye bölen hem de çatı katında birleştiren ara kesit mekânı ile mimarinin ve türünün en ilginç örneklerinden biridir. Ayrıca kuzeybatı köşesindeki deniz feneri olarak kullanılmış olan kulesi binayı daha da ilginç hale getirmektedir. 1980 yılından bu yana İzmit Halk Eğitim ve Akşam Sanat Okulu olarak hizmet veren bina geçmişte Halkevi, Şehir Lokantası, Turizm Müdürlüğü, Öğretmenler Lokali, Musiki Cemiyeti gibi kurum ve kuruluşlara mekân olma özelliğini de taşımaktadır.

 

Bu Haberi Beğendin Mi?
0 kişiden 0 kişi beğendi

Sen de yorumunu yaz!

E-posta adresin gizli kalacaktır. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun *