Kocaeli Haberleri Kocaeli Son Dakika

Kocaeli'nin Nabzını Tutan Site Kocaeliparaf.com'a Hoşgeldiniz. Kocaeli'in Güçlü Sesi, Kocaeli Haber, Kocaeli Haberleri, Kocaeli Yerel Haberleri

Kocaeli Paraf Haber Sitesi

Kemalpaşa Mh. Cumhuriyet Cd. Petan İşhanı Kat: 5 No:30 İzmit, Kocaeli
sennuruzan@gmail.com

Goodyear Pazarlığında Yüzde 70 Zam Talebi Reddedildi!

Lastik-İş İzmit ve Adapazarı’nda üretim yapan Goodyear fabrikasında çalışan 1500 işçiyi ilgilendiren toplu iş sözleşmesi görüşmeleri için işveren ile ikinci kez  masaya oturararak  ücret tekliflerini getirdi.

Goodyear Pazarlığında Yüzde 70 Zam Talebi Reddedildi!

Lastik-İş İzmit ve Adapazarı’nda üretim yapan Goodyear fabrikasında çalışan 1500 işçiyi ilgilendiren toplu iş sözleşmesi görüşmeleri için işveren ile ikinci kez  masaya oturararak  ücret tekliflerini getirdi.

Uzun süren toplantı da Sosyal haklara yüzde 70 zam teklif eden işverenin teklifi kabul edilmezken, yemek ücretleri ise sendikanın talepleri doğrultusunda geçti.

SARI VE SENDİKA YÖNETİCİLERİ EKSİKSİZ KATLDI

Lastik-İş Sendikası’nın örgütlü olduğu Goodyear İzmit ve Adapazarı fabrikalarında çalışan yaklaşık 1500 işçiyi ilgilendiren toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin ikinci oturumu Tryp By Wyndham’da yapıldı. Lastik-İş Genel Başkanı Alaaddin Sarı, genel merkez yöneticileri, Kocaeli Şube yöneticileri ve iş yeri temsilcilerinin hazır bulunduğu toplantıya işverenleri temsilen işveren sendikası Kiplas Genel Sekreteri Ulaş Yıldız, Goodyear İK Direktörü Ceren Özel, Ortak Hizmetler Müdürü Serkan Işık ve İzmit İK Müdürü Aslı Beyler katıldı.

İLK GÖRÜŞMEDE 6 MADDE GEÇMİŞTİ

İlk görüşmede 6 maddenin geçtiği görüşmenin ikinci görüşmesi yaklaşık bir saat sürdü. Görüşmenin ardından açıklama yapan Lastik-İş Sendikası Genel Başkanı Alaaddin Sarı, “Goodyear işvereni ile yaptığımız görüşmede olumlu adımlar attıklarını gördük. Parasal maddelere girdik ama tekliflerini kabul etmedik. Toplu sözleşmesini masada bitirmek bizim için çok önemli. Attıkları adımlar olumlu. Üretimde 16 idari, 1 parasal madde geçti. Destek hizmetlerinde 15 idari 1 parasal madde olmak üzere toplam 16 madde geçti.

YEMEK ÜCRETLERİNDE ANLAŞMA

Sosyal yardımlar için yüzde 70 oranında zam teklifinde bulundular. Ama bizim bunu kabul etmemiz mümkün değil. Ama atılan bu adımı sözleşmenin masada bitmesi noktasında çok önemli buluyoruz. 6 Şubat’a saat 11.00’de üçüncü görüşme yapılacak. Üzerinde anlaşma sağladığımız madde ise yemek ücretleri. Yemek maddesi sendikanın talebi doğrultusunda geçti.

YÜZDE 111 ZAM İSTENDİ

Sendikanın işverene verdiği taslakta ilk 6 ay üretim işçilerine yüzde 111,40, destek hizmetleri işçilerine ise yüzde 170 oranında zam talep edildi. Üretim ve destek hizmetleri işçilerine ikinci 6 ay enflasyon artı enflasyon, üçüncü 6 ay enflasyon artı enflasyon artı 2 puan, dördüncü 6 ay enflasyon artı enflasyon artı 2 puan zam talep etti. Sendika aynı zamanda asgari ücretin enflasyonun üzerinde çıkması halinde o fark da işçilere yansıtılması istendi.

Bu Haberi Beğendin Mi?
0 kişiden 0 kişi beğendi

Sen de yorumunu yaz!

E-posta adresin gizli kalacaktır. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun *