Kocaeli Haberleri Kocaeli Son Dakika

Kocaeli'nin Nabzını Tutan Site Kocaeliparaf.com'a Hoşgeldiniz. Kocaeli'in Güçlü Sesi, Kocaeli Haber, Kocaeli Haberleri, Kocaeli Yerel Haberleri

Kocaeli Paraf Haber Sitesi

Kemalpaşa Mh. Cumhuriyet Cd. Petan İşhanı Kat: 5 No:30 İzmit, Kocaeli
sennuruzan@gmail.com

En Şık Kıyafetimi Giyip 11 Şubat'ta Gala'da Olacağım

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in üzerinde heyecanla çalıştığı ‘Leyla Hanım’ belgesi, dün akşam Dernekler Yerleşkesinde düzenlenen program ile basın mensuplarına tanıtıldı.

En Şık Kıyafetimi Giyip 11 Şubat'ta Gala'da Olacağım

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in üzerinde heyecanla çalıştığı ‘Leyla Hanım’ belgesi, dün akşam Dernekler Yerleşkesinde düzenlenen program ile basın mensuplarına tanıtıldı.

Cumhuriyet’imizin sembol kadınlarından Leyla Atakan’ın hayatını anlatan ‘Leyla Hanım’ belgesel filminin tanıtım programı gerçekten çok heyecan vericiydi. Programda filmin ilk 9 dakikasını izlerken çok duygulandım. Filmden çok kısa bir kesit izlememize rağmen filmin verdiği mesaj gerçekten çok anlamlıydı.

Leyla Hanım Belgeseli; İzmit Belediyesi katkılarıyla hazırlandı. Halkın oylarıyla seçilen ilk kadın belediye başkanı Leyla Atakan’ın hayatını anlatan ‘Leyla Hanım’ belgesel filmi, 11 Şubat Cumartesi günü Kocaeli Kongre Merkezinde izleyiciyle buluşacak. İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, Dernekler Yerleşkesinde kentimizde faaliyet gösteren basın yayın kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya geldi. Başkan Hürriyet, galaya hazırlanan Leyla Hanım filmi hakkında açıklamalarda bulundu. Programda filmin ilk 9 dakikasını izleyebildik.

***

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet programda yaptığı konuşmada “Bu kent için Leyla Hanım kadar önemli olan arkadaşlarının aileleriyle de bir araya gelerek yaptıkları röportaj ve çalışmayla ilgili ayrıntıları tek tek açıkladı. Görüş ve önerileri de almaya çalıştık. Şimdi de değerli basın mensuplarımızla bir araya gelelim dedik. Ne yaptık bunu sizinle paylaşmak istedik. Başkan Hürriyet;  Leyla Atakan sadece İzmit için değil bütün kent için önemli bir marka. Türkiye’de marka olabilecek kadar değerli bir isim. Leyla Atakan kadının siyasetteki, hayattaki mücadelesinde rol olabilecek bir isim. Kentin o döneminde neler yaşandığını anlatmak için çok değerli bir hikâye onun hikâyesi” açıklamalarına yer verdi.

***

Başkan Hürriyet’in filmin ve galanın ayrıntılarını paylaşırken yaşadığı heyecanı gözlerinde görmemek mümkün değil. Hissettiğini karşı tarafa da çok iyi aktardı. En az biz de kendisi kadar o heyecana ortak olduk. Kendisini tanıma ve uzun süre çalışma şansını yakaladığım meslek büyüğümüz TRT eski Temsilcisi merhum Kazım Ertek’e de film de yer verilmesi gerçekten çok anlamlı olmuş. Hatta filmin çekiminde Kazım Ertek’in arşivi büyük bir belge niteliği de taşımış. Oğlu Bora Ertek bugün Kartepe Belediye başkanı Mustafa Kocaman ile çalışıyor. Uzun yıllar babası Kazım Ertek’in yanında çalıştı. Kazım Ertek’in ilerleyen yaşı sebebiyle tüm işlerini o yürüttü. Mesleğimin ilk yıllarında aktif gazetecilik yapan bir arkadaşımızdı. Evlenip çoluk çocuğa karışınca babasının vefatından bir süre sonra TRT Kocaeli temsilciliğini bırakıp kenara çekildi. Birkaç yıl işsiz kaldı, fotoğraf çekimleri yaptı, seçimlerde aday adaylarının takibini yaptı. Son olarak Kartepe Belediyesinde rahmetli Hüseyin Üzülmez döneminde belediye basın yayına geçti.

***

Geceye Kazım Ertek’in oğlu eski meslektaşımız Bora Ertek de bence davet edilmeliydi. Filmin galasında Ertek ailesini ve filme konu olan diğer karakterlerin ailelerinin de unutulmayacağını davet edileceğini düşünüyorum. Bora ile zaman zaman konuştuğumuzda elinde babasının İzmit tarihine ait çok değerli bir arşivi olduğunu ve doğru kişilere teslim etmek istediğini anlatırdı. O arşivi bugün İzmit Belediyesinin almış olmasına da çok sevindim. Ayrıca bu kentte bir şehir kütüphanesi, şehir müzesi olmamasının da ne büyük eksiklik olduğunu bir kez daha görmüş oldum. Yıllarca hep Tarihi Gazi Lisesinin Kent Kütüphanesi olması yolunda dönem dönem adımlar atıldı. Ancak ne hikmetse hep sözde kaldı. Siyasi çekişmelerden bu kent maalesef kültür ve sanat yoksunu, hep bir yanı eksik şehir oldu. Oysaki bir şehir kütüphanesi ve içinde kent müzesi İzmit’e, Kocaeli’ye çok şey katabilirdi. Eminin kent müzesi ve kütüphanesinin oluşmasında elindeki tüm belge ve dokümanları eski eşyalarını bu müzeye bağışlamak için çok kişi bulunuyordur.

***

Filmi İzlerken yıllarca bu kentin ansiklopedisi, tarihi Kazım Ertek abimizin kıymetini bilemediğimizi anlamış oldum. , O iyi bir gazeteci aynı zamanda güçlü arşivi olan bir gazetecidir. Kocaeli kent tarihini güçlendirmek için mutlaka bu şehrin gazeteciyim diyen duayenleri ellerini taşın altına koyup sağlam bir projeye katkı göstermelidir. Kent müzesi ve kütüphanesinin yapılmasına öncülük edip tüm dinamikleri bir araya getirmelidir. Başkan Hürriyet Leyla Atakan’dan söz ederken İzmit’te Leyla Atakan’ı bilmeyen çok sayıda insan olduğuna da değindi. Türkiye’nin ilk kadın belediye başkanı olması bu kent için çok önemli. ‘Leyla Atakan’ı biliyorlar ama o dönem kentte neler yaşandı bu çok bilinmiyor. Kentlilik bilincini, dayanışmayı sağlamak bizim için çok önemli. İzmit göç alan bir yer. Böyle yerlerde kent hafızasını korumak kolay bir şey değil. Kentin geçmişini unutturmamak ya da o manevi değeri hissettirmek çok gerekli. Kentlilik bilinci kaybolduğunda dayanışma da kayboluyor. İzmit Unutmaz’ sözlerine yer vererek anlatıyor projeyi Başkan Hürriyet.

***

Başkan Hürriyet; ‘KYÖD sayesinde her sene Leyla Atakan anması yapılır ve mezarı başında anmalar yapılır. Bu klasik bir anmaya dönüşmüştü. Ama bu yetmezdi ve belgesel film yapalım dedik. Geldiğimiz noktada 1 saatin üzerinde çok kıymetli bir dökü drama belgesel film oluşturduk. Leyla Atakan’ın ailesi ve onu tanıyan insanlarla röportajlar yaptık. Birçok insanla görüşmeler gerçekleştirdik. İyi bir film yapalım istedik çok önemli isimlerle tanıştık ve senaryo oluşturduk. Bu filmi Türkiye’ye anlatabileceğimiz tarzda hazırladık. Senaryo Gani Müjde’nin danışmanlığında güzel bir hale geldi. Hazırlık aşaması yaklaşık 2 sene kadar sürdü. Okuma provaları, kıyafet provaları, deneme çalışmaları, dönemi yansıtan tarih detayları ile ilgili çalışmalar vs. derken hazırlık aşaması sonrası set çekimleri başladı ve bittiğinde 1 saatin üzerinde bir film oluştu. İstanbul’da ve İzmit’in köylerinde setler kuruldu. 200’ün üzerinde kişiyle çalışıldı. Sete sürekli gitmeye çalıştım. Zorlu kış koşullarında çekimleri gerçekleştirdik. Çok profesyonelce bir yapım oldu. Müzikleri, kıyafetleri, tarihsel olayları konusunda her alanda uzman isimler, yönetmenler çalıştı. Filmin bazı sahnelerinde İzmitli kadınlar ve çocuklar yer aldı. 17 festivalde, 14 ödül aldık. 3 özel gösterim de aldık. Şimdi galaya hazırlanıyoruz” dedi.

***

Başkan Hürriyet konuşmasının devamında “Galayı KYÖD ile beraber yapmak istedik ve kendilerine teklif götürdük. Onlar da kabul ettiler ve KYÖD ile kolları sıvadık. İlk gösterimimizi, galamızı, verdiğimiz emeğe yakışır şekilde gerçekleştireceğiz. 11 Şubat Leyla Hanım ve çalışma arkadaşlarının hayatlarını kaybettikleri gün. O gün birçok önemli ismin katılacağı büyükçe bir galaya hazırlanıyoruz” dedi. Güzel bir ekiple çalıştık. Leyla Hanım filmimiz dökü drama şeklinde gerek röportajlar, gerek hikâyeleştirilen anların canlandırılmaları, gerekse gerçek görüntülerden oluşan 1 saatin üzerinde bir film oldu. Çok kıymetli bir kadroyla çalıştık. Gani Müjde dahil olmak üzere Özge Borak, Bekir Aksoy, Serhan Aslan, Beyti Engin, Anıl Taşezen, Devrim Nas, MANGA Solisti Ferman Akgül, Belma Canciğer gibi değerli isimler yer aldı. Filmin müziklerini Demir Demirkan yaptı. Canlandırma sahnelerde sadece Leyla Hanım değil, çalışma arkadaşları ile birlikte o dönemde emeği olan birçok kişiye dair çok şey bulacaksınız” dedi.

***

Etkinlikte konuşan KYÖD Başkanı Uğur Saral ise “KYÖD olarak Leyla Hanım filminin gala gecesinin yürütücülüğünü üstlendik. Başkanımız bize ‘Leyla Atakan’ı istisnasız her ölüm yıl dönümünde anan kurum KYÖD’dür. Gala gecesinin yürütücüsü olur musunuz?’ dedi. Bu tekliften çok memnun kaldık. Böylece sürece dahil olduk. Başkanımıza ve İzmit Belediyesine çok teşekkür ediyoruz. Bu kentte yaşıyoruz. Bu kentin ihtiyaçlarına yönelik birçok çalışma yapıyoruz. Bu filmi çok önemsiyoruz. Leyla Atakan bu kentin en marka isimlerinden biri. 51 yıl olmuş vefat edeli. O günden bugüne kadar çok küçük işler yapmışız gibime geliyor. Rahmetli annemin adı Leyla ve dedem Leyla Atakan’dan dolayı annemin adını Leyla koymuş. Bu kent, kendi içinden çıkardığı isimlerle büyümüş. Bu filmin kentin markası olması yolunda önemli bir mihenk taşı olacağını düşünüyorum.  Çok profesyonel bir iş olmuş. Bu filme destek verin. Bu kentin adının duyulması adına çok önemli bir proje. 14 ödül almış bir film. 11 şubat gecesi yapacağımız gala gecemizde 2500 kişiyi ağırlayacağız. Ciddi bir hazırlık içerisindeyiz. Bu aralar Leyla Hanım filmiyle yatıp kalkıyoruz. Bu gecede sizleri en iyi şekilde ağırlayacağız. Gala gecesinin muhteşem bir gece olacağının sözünü veriyorum. Hepinizi galaya davet ediyoruz.” dedi.

***

Keyifle dinleyip izlediğim duygu dolu bir geceydi. Başkan Hürriyet’te ve ekibine emeği geçen herkese bir kez daha teşekkür ediyorum. Davetiyemiz geldiğinde geceye en şık kıyafetimi giyip davetliler arasında yerimizi alacağım. Leyla Atakan tarih kitaplarında bile Türkiye’nin ilk kadın Belediye Başkanı sıfatını almışken bu önemli değeri  ön plana çıkarnmak, yaşatmak ve gelecek nesillere aktarmakta  İzmit belediyesine ve KYÖD'ne düşüyor. Ve yine bunu bir kadın belediye başkanının yapıyor olması da ayrıca gurur verici. Başkan Fatma Kaplan Hürriyet'te Leyla Atakan’dan sonra İzmit’te seçilen ikinci kadın belediye başkanı olarak verdiği bu onurlu mücadelesinde biz kadınlara  yaşattığı bu anlamlı duygu karşısında bir kez daha  teşekkür ediyorum. Kendisini zaman zaman acımasız ve haksız yere eleştiren meslektaşlarıma da bu yaptığı güzel çalışma kapak olsun. Kadın olmak zor. Hele ki! erkek egemenliğinin ağır bastığı bir ülkede siyaset yapmak belediye başkanlığı yapmak çok daha zor. 

Eleştirilerden anladığımız şu ki!,

Sayın başkan doğru yoldasınız.

Bu eleştiriler size daha çok tecrübe daha çok olgunluk ve daha çok çalışma hırsı katıyor.

11 Şubat ‘Leyla Hanım’ filim galasın da görüşmek üzere…

Sağlıkla ve güzellikle kalın.

Bu Haberi Beğendin Mi?
2 kişiden 2 kişi beğendi

Sen de yorumunu yaz!

E-posta adresin gizli kalacaktır. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun *