Kocaeli Haberleri Kocaeli Son Dakika

Kocaeli'nin Nabzını Tutan Site Kocaeliparaf.com'a Hoşgeldiniz. Kocaeli'in Güçlü Sesi, Kocaeli Haber, Kocaeli Haberleri, Kocaeli Yerel Haberleri

Kocaeli Paraf Haber Sitesi

Kemalpaşa Mh. Cumhuriyet Cd. Petan İşhanı Kat: 5 No:30 İzmit, Kocaeli
sennuruzan@gmail.com

Demokrasi Şehidi Uğur Mumcu Kocaeli'de Anıldı

30 yıl önce bombalı saldırıda hayatını kaybeden Gazeteci- Yazar Uğur Mumcu, ilimizde anıldı. Mumcu’nun Anıtına karanfiller bırakıldıAnkara’daki evinin önünde 30 yıl önce katledilen Gazeteci Yazar Uğur Mumcu, adını taşıyan parkta anıldı.

30 yıl önce bombalı saldırıda hayatını kaybeden Gazeteci- Yazar Uğur Mumcu, ilimizde anıldı. Mumcu’nun Anıtına karanfiller bırakıldı

Ankara’daki evinin önünde 30 yıl önce katledilen Gazeteci Yazar Uğur Mumcu, adını taşıyan parkta anıldı. ADD İzmit ve Yahya Kaptan Şubeleri, Kocaeli barosu, Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti ve Kocaeli Yüksek Öğrenim Derneği tarafından organize edilen anmaya; AB eski Bakanı Ali Haydar Konca, Kocaeli Baro Başkanı Mehmet Gül ve yönetimi, KOGACE Başkanı Cemal Kaplan, KYÖD Başkanı Onur Saral, ADD İzmit İlçe Başkanı Ahmet Kavaz, ADD Yahya Kaptan Şube Başkanı Yakup Gökçe, CHP İl Başkanı Bülent Sarı, Vatan Partisi İl Başkanı Yalçın Arslan, İzmit Belediye Başkan Yardımcıları Cem Güler, Dilek yalçın, İzmit Belediyesi Koordinatörleri; Ozan Aksu, Birol Sağlam, Cem Serhat Dayanç, İzmit Belediyesi Basın Danışmanı Cem Şakoğlu, CHP Milletvekili aday adayları Songül Kaya, Hakan Çakar, İYİ Parti Milletvekili adayı Pelin Coştur Filiz, ÇYDD Başkanı Meral Dönmez,  İzmit Kent Konseyi Başkanı Hüseyin Erol, Eğitim İş Kocaeli 1 Nolu Şube Başkanı Sabri Mutlu, Kocaeli Barosu Başkanı Bahar Gültekin Candemir, KYÖD eski Başkanı Didem Turan, gazeteciler, STK temsilcileri ve vatandaşlar katıldı. Katılımcılar saygı duruşunun ardından İstiklal Marşını okudu. Açıklamayı Kocaeli Barosu Yönetim Kurulu Üyesi Nuriye Yılmaz okudu.

‘KARANLIK GÜÇLER KATLETTİ’

Cumhuriyet ilkelerinin, laiklik ve demokrasinin yılmaz savunucusu, gazeteci, yazar ve hukukçu Uğur Mumcu, 30 yıl önce bugün evinin önünde karanlık güçler tarafından katledildi. Mücadele ettiği karanlığın elleri tarafından katledilen Mumcu’ya düzenlenen alçak suikastın failleri ve azmettirenleri aradan geçen uzun süreye rağmen bulunamadı. Aynı Bahriye Üçok, Muammer Aksoy, Çetin Emeç, Turan Dursun, Ahmet Taner Kışlalı suikastlarında olduğu gibi… Ama Mumcu’nun ışığı hala sönmedi ve hiç sönmeyecek. Uğur Mumcu emperyalizme karşı tam bağımsızlık, demokrasi, insan hakları ve hukukun üstünlüğü için mücadele etmeyi ilke edinmiş ve kalemini halkın gerçekleri öğrenmesine adamıştır.

‘TEHLİKELERE ÇÖZÜM ÜRETMİŞ’

Mumcu 30 yıl önce söyledikleri, yazdıkları ve yaptıkları ile zamana meydan okuyan; bugünlere dahi ışık tutan büyük bir devrimci ve halk kahramanıdır. Her ortamda kendisini önce Atatürkçü olarak tanımlayan Mumcu daha o yıllarda cemaat tehlikesine dikkat çekerek ‘Tarikatlara ve cemaatlere alınan genç çocuklar, 30 yıl sonra general olacaklar ve Cumhuriyete karşı ayaklanacaklar’ demiştir. Uğur Mumcu bir hukukçu titizliği ile yaptığı araştırmalar neticesinde elde ettiği verileri, aksi ispat edilemeyen haberleri kamuoyuyla paylaşmıştır. Mumcu bu haberleri ile Cumhuriyete, laikliğe, demokrasiye ve hukuk devletine karşı mevcut ve ileride oluşabilecek her türlü tehlikeyi gün yüzüne çıkartmış, bu tehlikelerin önlenmesi için çözümler üretmiş ve halkı bilgilendirmiştir.

‘İHLALLERE KARŞI DURDU!’

Hayatını ve kalemini adadığı değerler uğruna mücadele eden Uğur Mumcu; ’Ben Atatürkçüyüm. Ben Cumhuriyetçiyim. Ben antiemperyalistim. Ben tam bağımsız Türkiye’den yanayım. Ben özgürlükçüyüm. Ben insan hakları savunucusuyum. Ben terörün karşısındayım. Ben yobazların, vurguncuların, işbirlikçilerin düşmanıyım. Dün sabaha değin araştırarak yazdığım hiçbir konuyu yalanlayamadınız. Öyleyse vurun, parçalayın, her parçamdan benim gibiler ve beni aşacaklar doğacaktır’ diyerek karanlıklara meydan okumuştur. Baskıcı iktidarlara karşı özgürlükçü düşüncenin önemini her ortamda dile getiren Mumcu, darbelere ve insan hakları ihlallerine karşı durmuştur.

‘AZMİ VE CESARETİ IŞIK TUTUYOR’

Devlet içindeki cemaat örgütlenmesini, Rabıta örgütünün Türkiye’deki faaliyetlerini, Gladio’yu, Güneydoğu sorununda bilinmeyenleri; Papa suikastında ve Abdi İpekçi cinayetlerinde, Ağca ve ilişkilerini; hayali ihracatları, uluslararası silah kaçakçılığı ve Türkiye bağlantılarını ortaya çıkarmıştır. ‘Bir gün mezarlarımızda güller açacak ey halkım, unutma bizi... Bir gün sesimiz, hepinizin kulaklarında yankılanacak ey halkım, unutma bizi’ diyerek bizlere seslenen Uğur Mumcu’yu unutmadık, unutmayacağız. O’nun; Cumhuriyet, demokrasi, laiklik ve hukuk devleti mücadelesi, bu mücadeledeki azmi ve cesareti yolumuza ışık tutmaya devam edecek.

‘SAYGIYLA ANIYORUZ’

Bu üstün değerleri ve toplumsal barışı korumak uğruna ‘Sakıncalı Piyade’ olma onurunu ve bayrağını taşıma kararlılığımızla katledilişinin 30. yılında demokrasi şehidimiz Uğur Mumcu ve aynı karanlıklarla mücadele ederken hain bir suikast sonucunda 22 yıl önce şehit edilen Diyarbakır Emniyet Müdürü Ali Gaffar Okan’ın anısı önünde; aydınlık bir Türkiye için mücadeleden bir adım geri durmayan tüm aydınlarımızı ve şehitlerimizi saygıyla anıyoruz. Demokrasi şehitlerimizin, düşünceleri ile aydınlattığı bu yoldan dönmeyeceğimizi ve doğruları cesaretle halkımıza anlatmaya devam edeceğimizi bir kez daha korkusuzca yineliyoruz. 

Bu Haberi Beğendin Mi?
0 kişiden 0 kişi beğendi

Sen de yorumunu yaz!

E-posta adresin gizli kalacaktır. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun *