Kocaeli Haberleri Kocaeli Son Dakika

Kocaeli'nin Nabzını Tutan Site Kocaeliparaf.com'a Hoşgeldiniz. Kocaeli'in Güçlü Sesi, Kocaeli Haber, Kocaeli Haberleri, Kocaeli Yerel Haberleri

Kocaeli Paraf Haber Sitesi

Kemalpaşa Mh. Cumhuriyet Cd. Petan İşhanı Kat: 5 No:30 İzmit, Kocaeli
sennuruzan@gmail.com

Çeker: Kamu çalışanlarının 1,5 günlük tatil hakkı korunmalı!

Türk Sağlık Sen Şube Başkanı Çeker, bayram tatili kapsamında 1. 5 gün idari izinli sayılacak olan kamu personelinin haftalık çalışma sürelerinden idari izin sürelerin düşürülmesi gerektiğini açıkladı.

Çeker: Kamu çalışanlarının 1,5 günlük tatil hakkı korunmalı!
Türk Sağlık Sen Şube Başkanı Çeker, bayram tatili kapsamında 1.5 gün idari izinli sayılacak olan kamu personelinin haftalık çalışma sürelerinden idari izin sürelerin düşürülmesi gerektiğini açıkladı.
 
Ramazan Bayramı öncesi, kamu çalışanlarının 8 Nisan'da tam gün, 9 Nisan'da yarım gün idari izinli olduklarının açıklanması sonrası Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker 1,5 günlük idari izinler hakkında yazılı açıklama yaptı.

'İDARİ İZİNLERDE ÇALIŞMIŞ SAYILSINLAR'

Şube Başkanı Çeker yapmış olduğu açıklamada "Kamu işvereni Ramazan Bayramı nedeniyle kamu çalışanlarının 8 Nisan tam gün, 9 Nisan ise yarım gün idari izinli sayılacaklarını açıklamıştır. 8 Nisan tam gün, 9 Nisan ise yarım gün Sağlık Bakanlığında, YÖK’e bağlı hastanelerde, Adli Tıp Kurumu ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığında görev yapan kamu personellerinin nöbet ücretine esas, haftalık çalışma sürelerinden idari izinli olunan sürelerin düşürülerek haftalık çalışma saatleri hesaplanması şarttır. İdari izinli olunan günlerde çalışmayan personeller açısından da 2024 yılı Nisan ayı aylık çalışma süresi belirlenirken idari izin günlerinin çalışılması gereken süre içerisinde değerlendirilmesi ve bu sürelerin çalışılmış gibi kabul edilmesi gereklidir. İdari izin süresince görev yapan personeller mağdur edilmemelidir. Kamu İşvereni şimdiden resmi bir yazı ile taşra teşkilatlarını uyararak çalışanlarının mağdur olmasının önüne geçmelidir." ifadelerini kullandı. 

'DÜZENLEME ŞART'

Açıklamalarını sürdüren Başkan Çeker: "Sağlık Bakanlığı, YÖK, Adli Tıp Kurumu ve Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, idari izin sürelerinde görev yapan personellerin hukukunu korumalı, hak kayıplarının önüne geçerek emeklerinin karşılığının ödenmesini sağlamalıdır. Her bayramda idari izinleri döneminde yaşanan ve çalışanları mağdur eden bu soruna kalıcı bir çözüm üretilmesi şarttır. Şimdiden gerekli tedbirleri alarak hak kayıplarının önüne geçmeli, çalışanların gönül rahatlığı içerisinde bayramı kutlamaları sağlanmalıdır. Bu konu, toplu sözleşme sürecinde dile getirilmiş ve Sağlık Bakanlığı başta olmak üzere hizmet kolumuzda yer alan YÖK’e bağlı hastanelerde, Adli Tıp Kurumu ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına resmi başvuru da yapılmıştır. Açtığımız davalarda çalışanlar lehine mahkeme kararları çıkmıştır. Sağlık Bakanlığı başta olmak üzere ilgili kamu idareleri tarafından bu husus bir an önce düzeltilmeli, idari izinlerle ilgili yaşanan bu mağduriyet bir düzenleme ile ortadan kaldırılmalıdır.” diye konuştu.
Bu Haberi Beğendin Mi?
0 kişiden 0 kişi beğendi

Sen de yorumunu yaz!

E-posta adresin gizli kalacaktır. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun *