Kocaeli Haberleri Kocaeli Son Dakika

Kocaeli'nin Nabzını Tutan Site Kocaeliparaf.com'a Hoşgeldiniz. Kocaeli'in Güçlü Sesi, Kocaeli Haber, Kocaeli Haberleri, Kocaeli Yerel Haberleri

Kocaeli Paraf Haber Sitesi

Kemalpaşa Mh. Cumhuriyet Cd. Petan İşhanı Kat: 5 No:30 İzmit, Kocaeli
sennuruzan@gmail.com

Çeker: Asm Giderleri Bel Büküyor!

ASM çalışanlarının sorunları için mücadeleye devam ettiklerini belirten TSS Başkanı Çeker: “ASM için ödenen cari giderler, günün şartlarına göre artırılarak çalışanların rahat nefes alması sağlanmalıdır. ” dedi.

Çeker: Asm Giderleri Bel Büküyor!

ASM çalışanlarının sorunları için mücadeleye devam ettiklerini belirten TSS Başkanı Çeker: “ASM için ödenen cari giderler, günün şartlarına göre artırılarak çalışanların rahat nefes alması sağlanmalıdır.” dedi.

Aile Sağlığı Merkezlerinde (ASM) görev yapan aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanlarının sorunlarının çözüme kavuşturulması için Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker, basın açıklaması yaptı. Şube Başkanı Ömer Çeker’in açıklaması şöyle:  

‘HER PLATFORMDA MÜCADELE EDİYORUZ’

Aile hekimliği kurulduğu günden buyana ASM görev yapan aile hekimi, aile sağlığı çalışanlarının hak ve hukukları için yoğun bir sendikal mücadele yürüttük. Aile hekimliği sisteminin sorunları ve çalışanların mağduriyetleri ile ilgili 2005 yılında Pilot İl Düzce’de başladığımız mitingden, Ankara’daki mitinglere kadar ASM’lerde görev yapan çalışanlara verdiğimiz açık destekler ortadadır. Cumartesi nöbetlerini sendikamızın kararlı duruşu ile sonlandırıldığını herkes iyi bilmektedir. Bazı sorunları da başvuru ve görüşmelerle hızlı bir biçimde çözüme ulaştırmadan, Danıştay’a açtığımız davalarla haksız ve hukuksuz düzenlemeleri iptal ettirmeden, aile sağlığı çalışanlarına kadro verilmesi için verilen başarılı mücadeleden kısacası her platformda ve her şartta aile hekimlerimizin, aile sağlığı çalışanlarımızın yanında olduk. Mücadele uzun soluklu bir kavramdır.  

‘KİRA BEDELLERİ ÇOK YÜKSEK’

Bugün de baktığımızda ASM’de görev yapan aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanlarının çözüm bekleyen sorunlarına her gecen gün yeni sorunlar eklenmektedir. Sorunların birçoğu ise kronikleşmiştir. Var olan sorunlara karşı kamu idaresinin duyarsız kalması, yetkili ve etkisiz Sarı Sendikanın ASM’de görev yapanların sorunlarını Toplu Sözleşme masasına getirmemesi sorunların devleşerek büyümesine sebebiyet vermiştir. ASM’lerde kamu hizmeti verilmektedir buralar kamu binalarıdır. Halkımızın sağlık hizmeti aldığı ASM’lerin aile hekimlerine kiralanmalarında uygulama birliği sağlanmamaktadır. Bu binaların bir kısmı hazineye ait olup Kiraları milli emlak müdürlüğüne yatırılmaktadır. Bazıları belediyelerden kiralanmakta, kiraları belediyelere yatırılmaktadır. Bir kısmı ise vatandaştan kiralanmaktadır. En fazla kira ödemeleri ise vatandaştan kiralanan binaların kiralarıdır. Kamu binalarına ödenen kiralar üç beş katın üzerindedir.  

‘TEŞVİK ÜCRET ORANI YÜKSELTİLMELİ’

Kira artışlarından, sarf malzemelere gelen yüksek artışlar, aydınlatma ve ısıtma maliyetlerinin yüksek olması, sınıflandırma nedeniyle sözleşmeli çalıştırılan personele ödenen maaş, SSK primleri, stopaj ve vergilerin yüksek olması nedeniyle ASM işletmecileri ekonomik sıkıntılar yaşamaktadır. Cari giderler için ödenen ekonomik değer, giderleri karşılamamaktadır. ASM için ödenen cari giderler, günün şartlarına göre artırılarak çalışanların rahat nefes alması sağlanmalıdır. Aile hekimi ve aile sağlığı çalışanlarına yapılan destek ve teşvik ödemeleri için belirlenen kriterler güncellenmeli, çalışanın aleyhinde olan düzenlemeler sonlandırılmalıdır. Aile sağlığı çalışanlarına ödenen teşvik ücretinin oranı yükseltilmeli, yeni oran kamu işvereni ile çalışanların temsilcileri olan sendikaların ortak kararı ile belirlenmelidir. Yeni açılan birimlerde kayıtlı nüfusa bakılmadan birimde görev yapanlara, il müdürlüğünde görev yapan personele ödenen maaş ve sabit ek ödeme kadar ücret ödenmesi için yasal düzenleme yapılmalıdır.

‘DİSİPLİN CEZASINI YETKİLİLERE İLETTİK’

ASM dışında yapılan aşılarda (özel hastaneler, muayenehaneler vs) GBP’ye uygun aşı yapılması, aşı ve izlemlerin aile hekimlerine bildirilmesi zorunlu hale getirilmesi için kamu işvereni düzenleme yapmalıdır. Aile hekimliği kanununa disiplin durumu eklenerek disiplin cezalarında destek ödenmemesi, yapılmaması ve bir sözleşme döneminde 6 ay ve üzerinde ödeme kesintisi gerektiren disiplin cezası halinde sözleşmenin feshedilmesi gibi konuları içeren kanuni düzenlemenin TBMM’de olması kabul edilemez bir durumda mevcuttur. Çalışanların mağdur olmaması ve yapılması gerekenleri TBMM ve bakanlığa ilettik. Tüm platformlarda aile hekimlerimiz ve aile sağlığı çalışanlarımız için gereğini yapmaya devam ettik, edeceğiz de. Mücadele edenlerin her zaman kazanamayacağını ama kazananların da hep mücadele edenler olduğu bilinciyle hareket ediyoruz. Mücadelemize tüm aile hekimlerimizden ve aile sağlığı çalışanlarımızdan destek bekliyoruz.” dedi. 

 

 

Bu Haberi Beğendin Mi?
0 kişiden 0 kişi beğendi

Sen de yorumunu yaz!

E-posta adresin gizli kalacaktır. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun *