Kocaeli Haberleri Kocaeli Son Dakika

Kocaeli'nin Nabzını Tutan Site Kocaeliparaf.com'a Hoşgeldiniz. Kocaeli'in Güçlü Sesi, Kocaeli Haber, Kocaeli Haberleri, Kocaeli Yerel Haberleri

Kocaeli Paraf Haber Sitesi

Kemalpaşa Mh. Cumhuriyet Cd. Petan İşhanı Kat: 5 No:30 İzmit, Kocaeli
sennuruzan@gmail.com

Anadolu Döküm’de Rekor Zam

Anadolu Döküm Fabrikasında işveren ile Birleşik Metal İş Sendikası arasında yapılan toplu iş sözleşmesi kapsamında işçilere yüzde 92 oranında zam yapıldı.

Anadolu Döküm’de Rekor Zam

Anadolu Döküm Fabrikasında işveren ile Birleşik Metal İş Sendikası arasında yapılan toplu iş sözleşmesi kapsamında işçilere yüzde 92 oranında zam yapıldı.

Birleşik Metal İş sendikasının örgütlü olduğu Anadolu Döküm Fabrikasında 100 işçiyi ilgilendiren toplu iş sözleşmesi imzalandı. Uyuşmazlık aşamasında imzalanan sözleşmenin imzasında Birleşik Metal İş Sendikası Genel sekreteri Özkan Atar, Kocaeli Şube Başkanı Telat Çelik ve yöneticiler hazır bulundu.  İmza öncesi yapılan toplantıda üyelerin beklentileri, talepleri de görüşüldü.

ZAM ORANI SOSYAL HAKALARA DA UYGULANACAK

Anadolu Döküm Fabrikasında çalışan 100 işçiyi ilgilendiren toplu iş sözleşmesi kapsamında ücretlere ilk ay için yüzde 92 oranında zam yapıldı. İşçilerin maaşlarına asgari ücretin altında kalmaması şartı da getirilirken işçilere her ay 1000 lira alışveriş çekinin de verilmesi konusunda anlaşmaya varıldı.  Sözleşmede vergi muafiyeti, yakacak yardımı ve ikramiyeyi ile en düşük ücret 26 bin TL’ye yükseldi. Öte yandan sözleşmenin 2, 3 ve 4. 6 aylık dilimlerinde enflasyon artı 4 puan oranında ücretlere zam yapılacak. Sözleşme gereğince altı aylık dilimlerde asgari ücret zammı işçilerin zam oranının üzerinde kalırsa asgari ücret zam oranı işçilere uygulanacak. Sosyal haklara ise ilk 6 ay yüzde 110 oranında zam yapılacak. 2, 3 ve 4. Altı aylık dilimlerde işçilerin ücretlerine yapılacak zam oranı sosyal haklara da uygulanacak. Böylece ilk kez bir toplu iş sözleşmesinde sosyal haklara 6 aylık aralıklarla zam yapılmış olacak.

ASGARİ ÜCRETİN ALTINDA KALMAYACAK

Birleşik Metal İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Telat Çelik yaptığı açıklamada “Sendikamızın örgütlü olduğu Anadolu Döküm işyerinde uyuşmazlık aşamasında olan Toplu İş Sözleşmesi süreci, Genel Sekreterimiz Özkan Atar’ın da katılımıyla işverenle müzakere heyetimiz arasında yapılan toplantıda üyelerimizin beklentileri, talepleri doğrultusunda ve onayları ile anlaşma ile sona erdi. Yapılan anlaşma ile sözleşme 2 yıl olarak bağıtlanmıştır. Sözleşmenin 1. altı ayında mevcut ücretlere yüzde 92 oranında artış sağlanmıştır. Sözleşmenin 2,3 ve 4. altı aylarında enflasyon + 4 puan refah payı, ancak asgari ücret üzerinde gerçekleşmesi durumunda asgari ücret artışı uygulanacaktır. Sosyal ödeme ödeneklerde yüzde 110 artış sağlanmıştır. Sosyal ödeme ödenekler diğer 6’şar aylarda ücret zamları kadar artacak. Sözleşme ile üyelerimize ekonomik ve idari maddelerde yeni kazanımlar sağlanmıştır. Başta Anadolu Döküm işçilerine olmak üzere işyerine ve sendikamıza hayırlı olmasını dileriz” ifadelerini kullandı.

Bu Haberi Beğendin Mi?
0 kişiden 0 kişi beğendi

Sen de yorumunu yaz!

E-posta adresin gizli kalacaktır. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun *