Kocaeli Haberleri Kocaeli Son Dakika

Kocaeli'nin Nabzını Tutan Site Kocaeliparaf.com'a Hoşgeldiniz. Kocaeli'in Güçlü Sesi, Kocaeli Haber, Kocaeli Haberleri, Kocaeli Yerel Haberleri

Kocaeli Paraf Haber Sitesi

Kemalpaşa Mh. Cumhuriyet Cd. Petan İşhanı Kat: 5 No:30 İzmit, Kocaeli
sennuruzan@gmail.com

Yılmaz: Kocaeli İçin Devlet Üniversitesi İstedi

AK Parti Milletvekili Mehmet Akif Yılmaz, ilimize kurulacak vakıf üniversitesinin Kocaeli halkının tamamının beklentisini karşılamayacağını belirtti. Yılmaz, YÖK’ten devlet ü…

AK Parti Milletvekili Mehmet Akif Yılmaz, ilimize kurulacak vakıf üniversitesinin Kocaeli halkının tamamının beklentisini karşılamayacağını belirtti. Yılmaz, YÖK’ten devlet üniversitesi talebinde bulundu.

AK Parti Kocaeli Milletvekili Mehmet Akif Yılmaz önceki gün TBMM’de Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonunda onaylanan Kocaeli’de kurulacak Kocaeli Sağlık ve Teknolojileri Üniversitesi üzerine komisyonda söz aldı. Komisyon üyesi olan Yılmaz ilk olarak kurulacak olan üniversite için Kocaeli ilinin seçilmesinden dolayı teşekkür etti. Daha sonra komisyon üyelerine ve YÖK yetkililerine çağrıda bulunan Mehmet Akif Yılmaz, kurulacak üniversitenin vakıf üniversitesi yani özel üniversite olduğunu, Kocaeli’nin esas beklentisinin 3. bir devlet üniversitesi olduğunu dile getirdi.

 YÖK’Ü KUTLADI

“Kocaeli için önemli çünkü bir ilk, ilk defa Kocaeli’de bir vakıf üniversitesi ihdas ediliyor. Bu noktada, hem seçildiği alan ihtisas alanı itibarıyla hem de Kocaeli’yi tercih etmeleri bakımından hem mütevelli heyetini hem de YÖK temsilcilerini, Yükseköğretim Kurulumuzu tebrik ediyorum. Tabi, Kocaeli’de mevcut, şu anda iki devlet üniversitemiz var; biri, hepinizin malumu, yirmi yedi yıllık geçmişiyle, 83 Bine varan öğrencisiyle Kocaeli Üniversitemiz, diğeri de Gebze bölgesindeki teknik alanda çok kısa zamanda Türkiye’de sayılı üniversiteler arasına giren Gebze Teknik Üniversitemiz. Bu iki üniversitemiz eğitimde öncü üniversiteler ama ihdas etmiş olduğumuz bir vakıf üniversitesi” dedi.

‘GENELİN BEKENTİSİNİ KARŞILAMAZ’

Yeni kurulacak üniversitenin Kocaeli halkının genelinin beklentisini karşılamayacağını belirten Yılmaz, “Paralı olduğu için bütün öğrencilerimize hitap eden bir üniversite olmayacak maalesef. Ben burada, bu kuruluş vesilesiyle Kocaeli’nin bir üçüncü devlet üniversitesini beklediğini hem YÖK yetkililerine hem Komisyonumuza arz etmek istiyorum. Zira geçen dönemde malumunuz, hep birlikte birçok yeni üniversite ihdas ettik, bunun da gerekçeleri belliydi; öğrenci nüfusunun fazlalığı, daha işlevsel hâle dönüştürülmesi. Bu manada, Kocaeli Üniversitesi de öğrenci nüfusu itibarıyla Türkiye genelinde ilk 10’a giriyor. Bu noktada, yeni bir üniversitenin Kocaeli Üniversitesi’nden doğması bizim için çok önemli” dedi.

‘ÖNEMLİ BİR ADIM’

Sözlerini sürdüren Yılmaz, “Bu üniversite de elbette ki yeni bir üniversite olmasıyla eğitim alanında bizim için önemli. Alanının sağlık ve teknoloji olarak belirlenmesi de Kocaeli için çok büyük önem arz ediyor. Zira hepinizin malumu, Kocaeli sanayinin, üretimin, teknolojinin başını çeken adeta Türkiye ekonomisinin kalbi olan bir şehir ve yıllar yılı bu yükün getirdiği her türlü çevre ve insan sağlığı yükünü ciddi manada taşıyan bu sorunlarla boğuşan bir şehir. Sağlık seçilmesi teknolojide de bilişim vadisiyle şu anda hem AR-GE hem teknoloji üretiminde öncü olmaya aday bir şehirde teknolojinin de seçilmesi önemli oldu bizim için” şeklinde konuştu. 

Bu Haberi Beğendin Mi?
0 kişiden 0 kişi beğendi

Sen de yorumunu yaz!

E-posta adresin gizli kalacaktır. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun *