YILDIZ SUNTA'DA ACI KARAR

YILDIZ SUNTA'DA ACI KARAR

/
/

Yaklaşık 6 aydır büyük bir ekonomik kriz yaşayan ve çalışanlarına maaş ödeyemeyen Yıldız Sunta MDF yöneticilerinden beklenen üzücü haber akşam geç saatlerde işçiye resmen açıklandı. Fabrika’da 570 çalışan işten çıkarıldı.

Aylardır işçiyi çıkarmamak için direnen çözüm yolları arayan fabrika yöneticileri çıkar yol bulamayınca 1996 yılından buyana faaliyet gösterdiği fabrikada üretimi resmen durdurdu. Fabrikada 6 aydır maaş alamayan 420 işçi, 150 Beyaz yaka çalışan olmak üzere toplam 570 personeli iş kanununun 25/3 ‘cü maddesi gereğince tek taraflı olarak iş akitlerine  son verildi.

YILDIZ “ DÜZE ÇIKARSAM İLK İŞİM İŞÇİLERİ GERİ ALMAK OLACAK”

Bugün öğleden sonra sendikanın yaptığı duyuru ile fabrikaya giden işçiler saatlerce fabrika yöneticilerinden gelecek umutlu haberi bekledi. Ağaç iş sendika yöneticileri ile fabrika yöneticilerinin 3 saat süren görüşme sonrası fabrika önünde bekleyen işçilere açıklama Fabrika avukatı Süleyman Erdem ‘den geldi. Erdem “ Ahmet Yıldız Benim artık dayanacak gücüm kalmadı, işçinin mağdur olmasına da yüreğim el vermiyor. Hükümetten destek alamadık bu sebeple tüm işçilerimizi işten çıkarmak zorunda kalıyoruz. Eğer toparlarsak söz veriyorum önce çıkardığımız işçilerimizi geri alacağız” açıklamalarında bulundu.

PAZARTESİ ÇIKIŞLAR YAPILIYOR

Yıldız Sunta MDF’de 570 işçinin çıkışları 6 Mayıs Pazartesi günü resmen yapılıyor. Yaklaşık 6 aydır maaş alamamalarına rağmen sabırla bekleyen eylem yapmayan fabrika çalışanları ekonomik krizden kurtulması için sabırla beklediği fabrikadan beklediği sevindirici haberi alamadı. Ülkemizin yaşadığı büyük ekonomik krizin  etkilerinin ne kadar büyük olduğu Yıldız Sunta MDF fabrikasında 6 aydır yaşanan süreç kendini bir kez daha ortaya koydu. 5 kuruş alamadan işlerine son verilen 570 çalışan  piyasaya olan borçları ile işsiz kaldı.

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

6 Yorum

Sen de yorum yap

Kocaeli Paraf