Yıldız Sunta Çalışanlarının Feryadına Kulak Ver Sayın Cumhurbaşkanım

Yıldız Sunta Çalışanlarının Feryadına Kulak Ver Sayın Cumhurbaşkanım

/
/

31 Mart Yerel seçimlerin üzerinden tam bir hafta geçti.  Seçimleri Yahya Kaptan Şehit Recep Topaloğlu salonunda takip ettim. Her seçimde olduğu gibi seçmen kâğıtları açılıp sayılmaya başladığı andan itibaren seçim kuruluna gelen ilk isim henüz mazbatasını almamış CHP İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, ardından Ak Parti Milletvekili İlyas Şeker oldu. İlerleyen saatlerde diğer parti görevlileri,  adaylar ve il başkanları sırasıyla salona geldi. Bunca yıllık meslek hayatımda birçok yerel ve genel seçim gördüm ama hiç bu kadar heyecansız bir seçim yaşamadım.  Kazananda sevinç ifadesi olmadığı gibi kaybeden de üzüntüden ziyade umutsuzluk söz konusuydu. 

Seçim sonucuna geldiğimizde ise benim için kimin kazanıp, kimin kaybettiği umurumda bile değil. Umurumda olan ülkemizde giderek büyüyen ekonomik kriz. Herkes seçimlerin biran önce yapılıp ekonominin toparlanmasını umut ediyordu.   Hatta bu sebepten ekonominin istikrarı için yaşanan olumsuzluklara kimse sesini çıkarmadı, sineye çekti, sessizce bekledi. İlerleyen aylarda bizi daha zor günler mi bekliyor, yoksa bu krizi de diğer ekonomik krizler gibi teğet mi! geçireceğiz hep birlikte yaşayıp göreceğiz.

Önceki akşam eve geldiğimde masanın üzerinde Türk-İş Sendikası ambleminin bulunduğu karton kutu içinde erzak vardı. Karton kutuyu görünce Üzülsem mi..!  Sevinsem mi bilemedim.  Eşim Kartepe İlçesi’nde 1996 yılında kurulan Ülkemizin ekonomisine yıllardır önemli katlılar sağlayan aslen Samsunlu yatırımcı Ahmet Yıldız’ın sahibi olduğu Yıldız Sunta MDF Fabrikasında 14 yıldır çalışıyor. Çok büyük yatırımlar ve teknoloji ile kurulan 500’ün üzerinde çalışanı olan dev bir tesis. Fabrikada çalışan işçilerin ekmek götürdüğü eş çoluk çocuğu, çalıştığı taşören firmalar,  mal verip, mal aldığı kuruluşları da düşünürsek bu fabrikadan 3 binin üzerinde insan ekmek yiyor. Çok iyi hatırlıyorum kurulduğu yıllarda bölge sakinleri çocuklarını bu fabrikaya sokabilmek için büyük torpiller araya sokardı. Bugün geldiği nokta ise içler acısı.

Evlendiğimden buyana fabrika her ramazan ayında personeline erzak dolusu kumanya dağıtırdı. Öyle bildiğimiz erzak kumanyalarından değil, içi dolu dolu bir mutfağın uzun süre ihtiyacını karşılayacak konumda idi.  Bu kez evimize gelen ramazan kumanyası değildi. Evimize gelen yardım kumanyasıydı.  Yaklaşık 5 aydır maaş alamadığı için fabrika işçisine Türk-İş Sendikasının merhem niyetine dağıttığı erzak kutusu. Gel gör ki!  5 aydır maaş alamayan Yıldız Sunta çalışanlarının birçoğunun ceplerinde yol parası olmadığı için fabrikaya gidip kendileri için dağıtılan erzak kutularını bile alamadı.  Erzak kutularını alanlar da fabrikaya yakın oturan işçilerdi,  birçoğu bu erzak kutularını göremedi bile. Çocuklarını okula gönderecek yol parası bulamayan, harçlık veremeyen,  kirasını ödeyemeyen, ev kredisini patlayan, evine haciz geldiği için arabasını satan işçiler büyük bir fedakarlıkla fabrikanın düzelmesini umut ediyorlar.

Evet, Yıldız Sunta çalışanları 5 aydır fabrika düzelecek umuduyla sabırla, sesiz sedasız bekliyor. Fabrikada faaliyet gösteren Ağaç-İş sendikası amatör bir sendika olduğundan dolayı çok fazla etkili olamıyor. Şimdi ülkemizin istihdamına yıllarca önemli katkı sağlayan büyük yatırım ve son teknoloji ile kurulan böylesi bir tesisin kapanmasına iflas etmesine kentin dinamikleri, siyasileri göz mü yumacak.  Dolarla yurt dışından ithalat ve ihracat yapan, 6 aydır üretimi durduran tesisin kapanmasına seyirci mi kalacağız. Her gün ayrı ayrı haciz memurunun geldiği fabrika hükümetten beklediği destek kredisini alamadığı için kapısına kilit mi vurulacak. Ve İşçiler fabrika yaşasın diye direniyor, sesini çıkarmıyor eylem yapmıyor. Ama bizim kentimizdeki iktidar ve muhalefet partisinin yöneticileri, Milletvekilleri, seçimin sarhoşluğuyla bunca işçinin sesini duymazdan geliyor.

Şimdi tekrar soruyorum?

Kocaeli’de Ak Parti’nin en fazla oy aldığı Kartepe Belediye Başkanı Sayın Mustafa Kocaman;  Size oy veren, Kocaeli’nin gururu yapan ilçe ’de yüzlerce kişinin ekmek yediği böyle önemli bir fabrikanın kapanmasına izin mi vereceksiniz? Sayın Valim, Sayın Milletvekillerim, bu kentte sadece Yıldız Sunta değil, Alikahya’da faaliyet gösteren Hyundai fabrikası ve ona bağlı birçok tesiste, Başiskele, Körfez ve sanayinin yoğun olduğu Gebze’de üretim yapan büyük fabrikalarda sıkıntı var.  Birçoğu kriz sebebiyle işleri yavaşlattı. İŞKUR desteği alarak işçileri işten çıkarmamak adına çalışanlarını 15 -20 günlük yıllık izin kullandırılmaya başlandı. 

Sayın Kocaman;  Sizin ilk işiniz makamda oturup tebrikleri kabul etmek olmamalı. Sizin ilk işiniz Yıldız Sunta Fabrikasına gidip işveren, sendika ve işçilerle görüşüp dertlerine derman olmaktır. Gönül belediyeciliğinizi kullanıp Sayın Cumhurbaşkanımıza ulaşarak fabrikanın konumunu anlamalısınız. Bir an önce üretime geçmesini, hacizlerinin kaldırılmasın,  hatta devlet desteğiyle kredi çekmesi sağlanıp üretime teşvik etmelisiniz. İşte o zaman Kartepe’de oturan 83 bin 830 seçmenin size verdiği yüzde 57,93 oy annenizin Ak sütü gibi helal olsun.

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

1 Yorum

Sen de yorum yap

Kocaeli Paraf