YILDIRIM, TAŞDEMİR’E BELGE FIRLATTI

YILDIRIM, TAŞDEMİR’E BELGE FIRLATTI

/
/

Büyükşehir Belediye Meclisinde bu kez 2020-2024 Stratejik Planı gerginlik yarattı. Karamürsel Belediye Başkanı İsmail Yıldırım, CHP’li Engin Taşdemir’in sözlerine kızarak elindeki belgeleri Taşdemir’e fırlattı.

Büyükşehir Belediye Meclisi Leyla Atakan Kültür Merkezi’nde Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Yaşar Çakmak başkanlığında toplandı. Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, Ankara’da olması sebebiyle meclise katılamadı. Mecliste Plan ve Bütçe Komisyonu, İmar ve Bayındırlık Komisyonu, Emlak İstimlak Müdürlüğü, Yapı Kontrol Müdürlüğü, Park Bahçeler Müdürlüğü ve Fen İşleri Müdürlüğü’nün gündem maddeleri karara bağlandı. 17 Milyar 517 Milyon TL olarak açıklanan ve muhalefetin de onay verdiği 2020-2024 Stratejik Planı, Cumhur İttifakı ile Millet İttifakı’nı birbirine düşürdü.

‘BAŞARILI SONUÇLAR DİLİYORUM’

Meclis toplantısı başlamadan Barış Pınarı Harekatıyla ilgili konuşan Belediye Başkan Vekili Yaşar Çakmak, “Devletimiz Suriye sınırında PKK; YPG ve diğer unsurlarına karşı dün saat 16:00’da barış pınarı harekatı başladı. Suriye’nin sınırındaki terör unsurlarını temizlemek adına başlatılan harekatın ülkemiz adına başarılı sonuçlar alınmasını ümit ediyorum. Allah operasyona katılan Mehmetçiğimizin ayağına taş değdirmesin. Cenabı Hak milletimizin, ordumuzun yardımcısı olsun. Kalbimiz onlarla atıyor” dedi.

‘YAVUZ SULTAN’A İZMİT’TEN GİRİŞ YOK’

CHP Grup Başkan Vekili Engin Taşdemir, İzmit Marina ve SEKA Park arasında kalan sahil şeridinde yer alan kayıkçılarla ilgili önergesini sundu. Taşdemir, “Kayıkçılar, kanuna aykırı bir şekilde sahil şeridini kişisel mesken haline getirmiştir. 3 yıl önce hem kıyı şeridinde yer alan banklar sökülmüş ve kıyı şeridini tel örgülerle çevirmişlerdir. Vatandaşlar şehrin dokusuna zarar veren kıyı şeridinin düzenlenmesini bekliyor. Konu ile ilgili olarak ivedilikle çözüm bulunmasını talep ediyoruz” dedi. Derince Yavuz Sultan (60 evler) mahallesine, İzmit yönünden giriş bulunmadığını ifade eden CHP’li Taşdemir, “Konu ile ilgili olarak bir kavşak çalışması yapılmasını talep etti.

‘SUYU MUSLUKTAN İÇEBİLİR MİYİZ?’

CHP’li Meclis Üyesi Ünal Özmural ise Körfezde deniz ulaşımını hızlandırmak amacı ile 2006’da Hong Kong ve Norveç’ten alınan iki gemi ve ve İDO’dan büyükşehire devredilen iki geminin şuan ne durumda olduğunu sordu. Taşdemir’in önergesi yazılı olarak cevaplandırılacak. Özmural ayrıca Derince Belediye Başkanı Zeki Aygün’ün içme suyu hatlarında asbestli boru kullanıldığı açıklamasını hatırlatarak “Bu bilgi paylaşımından anlaşıldığı üzere ne yazık ki Kocaeli içme suyu şebekesinde hala asbestli boru kullanıldığı anlaşılmaktadır Her fırsatta" Kocaelin de su musluktan içilir" sloganının kullanan büyükşehir belediyesinin bu sloganı ile mevcut durum tezatlık içermektedir” dedi. 

‘SES KESME BARİYERLERİ YOK’

CHP’li Özmural ayrıca “Kocaeli’de yoğun kullanımı olan D100-E80 karayolları, hızlı tren ve banliyö trenlerinin geçiş güzergahında yer almaktadır. Bu ulaşım hatlarının çoğu ise yerleşim yerlerinin çok yakınından geçmekte olup ciddi ses kirliliğine yol açmaktadır. Halkın maruz kaldığı ve sağlığını tehdit eden bu durumun önlenmesi için kentin gürültü haritası çıkarılıp ses kirliliğini önleme planı oluşturulmuş mudur” diye sorarak demiryolları ve karayollarının yerleşim alanlarına ses kesme bariyerlerinin konulmadığını hatırlattı.

‘YILLAR SONRA COŞKUYLA KUTLAYACAĞIZ’

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamalarıyla ilgili kentteki programı ile ilgili söz alan CHP Meclis Üyesi Hakan Tanta, “Önümüzdeki günlerde 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız var. Bayramlarımız sıradan bir şekilde kutlanacak bayramlar değil. Hele hele siyasetçilere alet olacak cinsten hiç değil. Bu yıl 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı için Büyükşehir’in geçmiş yıllardan farklı olarak kentin birçok noktasını kapsayacak şekilde kutlama programı hazırladığını sevinçle öğrenmiş bulunmaktayız. Bu nedenle Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Tahir Büyükakın’a teşekkür ediyoruz. Kentimiz yıllar sonra belki de ilk kez Cumhuriyet Bayramını coşkuyla Fethiye Caddesi’nde kutlayacağız. Bizler için bayramlarımızı kutlamak asla mekan yarışı veya siyasi güç gösterisi gibi algılanmamalıdır” dedi. 

ANKRA KATLİAMINI ANDI

Ardından meclisin gündem maddelerine geçildi. İlk madde olan Plan ve Bütçe Komisyonu’nun, Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı’nın 2019 mali yılı bütçesindeki mevcut ödeneklerinde aktarma yapılabilmesi ile ilgili raporu oy birliği ile kabul edildi. Akabinde alan CHP Grup Başkan Vekili Engin Taşdemir, “10 Ekim’de Ankara’daki katliamdan dolayı hakkın rahmetine kavuşan vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Teröre yüzlerce binlerce kentimizin her noktasında şehitler verdik. TSK’nın barış harekatında kendilerine başarılar diliyorum” dedi.

‘HAYAL KIRIKLIĞI’

Gündem maddesi 2020-2024 Stratejik Planı ile ilgili söz alan CHP Grup Başkan Vekili Engin Taşdemir, “Sayın Karaosmanoğlu’nun dönemi Kocaeli için maalesef kayıp bir dönem olduğunu hep söyledik. Büyükşehir’in stratejik planında vizyon misyon temel değerlerle bu dönemki stratejik plan arasında maalesef ki çok fark yok. 3 sayfası kopyalanıp yapıştırılmış. 5 yıl önce söylenen hedeflere ulaşılmadığı görülüyor. Benim bu dönem Tahir Büyükakın’ın stratejik planından beklentim çok daha yüksekti. Hayal kırıklığına uğrattı” diye konuştu. 

HÜLAGÜ’YE SESLENDİ

KOÜ Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü’ye de öneri de bulunan Taşdemir, “Ben onun yerinde olsam bir an önce Tahir Bey’den randevu alırım. Onunla ortaklaşa bir çalışma yaparak kısa sürede KOÜ’yü bu kentin en dinamik kurumu haline getiririm. Buna Kocaeli’nin çok ihtiyacı var” dedi. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın muhtarlıklarla ilgili projesini hatırlatan Taşdemir, “Bunu biz de uygulayabiliriz. Mansur Yavaş, büyükşehirin mahalle ve köylerdeki yapısal hizmetlerinde muhtarların onayını şart koştu. Eğer o köydeki muhtar onay vermiyor ise ilgili müteahhite hak ediş ödemesi yapılmayacak. Böylelikle muhtarlıklar etkin hale getiriliyor” dedi. Dilovası belediye Başkanı Hamza Şayir ise “Muhtarları zan altında bıraktınız. Sizi muhtarlar şikayet ediyorum” dedi.

‘YOKLARLA DOLU PLAN’

Stratejik planla ilgili konuşmasına devam eden Taşdemir, “İşsizliğin azaltılması yönünde bir plan göremedim. İstihdam odaklı bir eğitim desteği görülüyor. Bence bu konu kamufle edilmiş. KOMEK’in adını değiştirmişsiniz sadece burada. Ülkemizde artan en büyük sorunlardan biri işsizlik. Bununla ilgili bir çalışma büyükşehirin hedef kartlarında bunun olması gerekirdi. Aksi takdirde mutlu bir şehir oluşturamayız. Çevre sorunlarıyla başa çıkacak projeler çok az. Hayatı kolaylaştıracak projeler yok. Altyapı sorununu çözecek kalıcı çözümler çok az. temennimiz yoklarla dolu stratejik planın şehrimize mutluk getirmesidir. Bu eksikliklere rağmen planın şehrimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” dedi. İYİ Parti Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Nurcan Acaroğlu Göktaş, “Bizlere danışmaktan çekinmeyin. Akıl akıldan üstündür muhalefeti muhalefet olsun diye yapmayız. Yapılan her iyi işin arkasındayız yanlış işlerin ise önüne geçmek için çabalarız” dedi. Ardından konuşan Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Yaşar Çakmak, “Bu çalışma sadece STK’lara balıkçılarımıza, meclis üyelerimize yapılmış anket değildir. Çeşitli analizlerle güçlendirilmiştir” dedi.

‘GÖKTEN AYETLE İNMEDİ’

Karamürsel Belediye Başkanı İsmail Yıldırım, stratejik planlama ile ilgili söz alarak “Suriye’de ne işimiz var diyenlerin yol arkadaşlarının kahraman mehmetçiklerimize selam göndermesi onlara ne yapacaklarını öğretiyoruz derslerine o kadar iyi çalışıyorlar ki nerede ne diyeceklerini artık biliyorlar. Muhtarın kıymetini en iyi biz biliriz. Stratejik plan Allah’ın emri değil. Gökten ayetle de inmedi. Hep beraber oturup inceliyoruz. Geçmiş dönemdeki başarılar ortada. Kayıp denen 15 yılın hesabını alnının akıyla vermiş belediye başkanımızın arkasından böyle konuşmak yanlış. Eğer bir sıkıntı olsaydı 2019 yerel seçimlerde milletimiz AK Parti’yi tekrar seçmezdi” dedi.

‘ENGİN BEYİ DE MUTLU EDERİZ’

CHP’li Taşdemir’in önceki dönem Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ile ilgili sözlerini eleştiren Yıldırım, “Stratejik planda kayıp olarak adlandırılan dönemde yüzde 9’Elik bir başarı var. Mutluluk soyut bir kavramdır. Mesela ben denize girerken veya yağlı güreş yaparken çok mutlu olurum. Engin Bey’in nasıl mutlu olacağını bilemem ama nasıl mutlu olacağını söylerse emin olun ona da bir çare buluruz” dedi.

‘OĞLUM BAŞTAN SÖYLESENE!’

İktidar yürümek istiyorsunuz yürümekle yollar aşınmaz. Yürümeye devam edin başladığınız yere geri dönersiniz. Sizin işiniz bu maddenin illa oy birliği ile geçmemesi” dedi. Ardından Yıldırım’ın lafını kesen CHP’li Taşdemir, “Başkanım haberi yok uyarın. Ezbere konuşmayın. Biz stratejik planı onaylıyoruz” dedi. Bunun üzerine konuşan Başkan Yıldırım, “Engin oğlum söylesen beni niye bu kadar konuşturuyorsun. Demek ki bunca senedir burada konuşa konuşa muhalefet evet demeyi öğrettik” diyerek cevap verdi.

CANBAZ: ATMA DİN KARDEŞİYİZ

Taşdemir’in işsizlikle ilgili yorumunu da değerlendiren Yıldırım, “Bu kentte iş beğenmezlik sorunu var. Sanayicilerin işçi bulamadığına biz şahidiz. Bazı kişilerin ben işsizim diyerek ortalıkta gezmeleri doğru değildir. Toplum, özellikle sosyal medya tarafından güdümlenmiş gençlerce işsiz olduklarını sürekli dile getirerek algı oluşturuyorlar” dedi. İYİ Parti Meclis Üyesi Fevzi Canbaz ise “Atma o kadar din kardeşiyiz” dedi. Yıldırım bunun üzerine “Herkes belediyede çalışmak istiyor. işsizlik bu yüzden var. Bu ülkede garsonluk da var. Benze sen atma. Sen eskilerdensin. Atmayı sen iyi bilirsin” diye konuştu.

‘AT GÖZLÜĞÜYLE BAKIYOR’

Ardından İsmail Yıldırım’a ithafen konuşan CHP’li Taşdemir, “Bu plana 2 saat ayırıp okumuş mudur acaba. Dikkat ederseniz gayet kibar bir dille önergelerimiz sundum. Göstergelerin cumhurbaşkanlığı rehberi tarafından hazırlandığını belirttim. Sayın Tahir Büyükakın da planla ilgili eksiklikleri bize bildirirsiniz demişti. İktidarlar kimsenin tapulu malı değil. Bu gün kendileri olur yarın başkası olur bunu İstanbul’da Adana’da Mersin’de halk gösterdi. Biz kendisinin kibir ve hırsının vicdanının önüne geçtiğini gördük. O kadar at gözlüğüyle bakıyor ki biz oylamada da evet oyu kullanacağımızı belirttik” dedi.

YILDIRIM PLANI TAŞDEMİR’E FIRLATTI

Taşdemir’in bu sözleri üzerine Yıldırım elindeki belgeleri Engin Taşdemir’in suratına fırlatarak “Buranın çocuk parkı olmadığını neyi nerde konuşacağımızı biliyoruz. Bizi iğneleyerek arkadaşlarımıza laf sokup karşılığını beklememek de en büyük çocukluktur. Engin bey istediği iğnelemeyi yapacak biz söylediğimizde de bizi kibirle suçlayacak. En büyük kibirli kendisidir. Ben laflarını kendisine iade ediyorum” şeklinde konuştu.

STRATEJİK PLAN OY BİRLİĞİ İLE GEÇTİ

Stratejik planla ilgili son olarak söz alan Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Yaşar Çakmak ise Siyasi polemikler her zaman ilgi uyandırmıştır, zevklidir. Ben vekaleten meclis başkanlığında herkesin rahatça konuşmasını arzu ediyorum. Zarafet ve nezaketle konuşulsun istiyorum. Toplumsal, kentsle kurumsal dönüşüme ilişkin olarak bu çalışmaya katkı sunan muhalefet partisinde arkdaşlarımıza anketlere katkı sunan dönem paydalşarımıza içtenlikle teşekkür ediyorum” diyerek stratejik planı oy birliğine sundu. Plan oy birliği ile kabul edildi.

‘SOSYAL DONATI ALANI ARTIRILMADI’

Sekizinci madde olan EDS ile ilgili önerge teklif raporu oy çokluğu ile kabul edildi. Ardından görüşülen Başiskele Paşadağ Mahallesi, imar planı değişikliği ile ilgili raporu ile ilgili CHP’li Orhan Tanış konuştu. Bu maddeye muhalefet şerhi koyduklarını belirten Tanış, “Burada yapılacak yapılaşmayla beraber Sosyal donatı alanını ayırmanız gerekir şeklinde yargı kararları da var. Nüfus artıyor. Oradaki yerleşmeyle beraber 3 dönümlük soysal donatı alanının da bırakılması gerekiyordu ama bu ne yazık ki böyle yapılmadı” dedi. Tanış’a cevap veren Başiskele Belediye Başkanı Yasin Özlü “İnşaat alanında artış yok. Toplu konut özendirilmesi için Kocaeli’nin çeşitli bölgelerinde artış veriliyor. Planlı alanların değerlendirilmesi, teşvik edilmesi için yüzde 10 yüzde 20 kullanıldığı dönemlerde var. Planlar çerçevesinde uygulanan bir şey bu. Çatı katının yapılaması konusunda not aldık” dedi. Madde oy çokluğu ile kabul edildi.

‘BU VAKFIN HER DEDİĞİ YAPILIYOR’

Başiskele Damlar Mahallesi’nde imar planı değişikliği ile ilgili rapora şerh koyduklarını ifade eden CHP’li Tanış, “Burası 13 dönümlük bir alan. Özel eğitim ve kültürel tesis alanı projesi için yeterli alan olmadığı için bir kat ilave isteniyor. Eğitim alanı olduğu için bir kat izni almış bir kat daha istiyor. Manevi iktisadi kalkınma Vakfı, Allah’ın yürü ya kulum dediği bir vakıf hazineye bu alanı bana verin diyor. 2 metre yola terk alanı vermeyen hazine ona hay hay diyor. Bu vakfın ne gibi bir özelliği var ki her istediği kabul ediliyor. Başından beri yanlış işler dönüyor” şeklinde konuştu. Tanış’a cevap veren Başkan Özlü, “Bize gelen kuruma kimdir diye bakmıyoruz. Daha önce benze uygulamalarda ne yapmışız ona bakarız. Kültür okullarına uğru okullarına Amerikan kolejine ilave katlar verdik. Bu işin vakıflarla alakası yok. Eğitim kurumlarına daha önce böyle haklar verildi” dedi. Madde oy çokluğu ile kabul edildi.

’VATANDAŞIN GÜVENİNİ EROZYONA UĞRATMAYIN’

Gölcük Hisareyn Mahallesi’ndeki nazım imar planı değişikliği ile ilgili rapor hakkında konuşan CHP’li Orhan Tanış, “Burası konut adası. İçine bir düğün salonu yapmak amacıyla fonksiyon değişikliğine gidildi. Vatandaşa imar olanına bakıp ev yapacakları alanları alıyorlar 3-5 sene sonra gelip aldıkları yere bakıyorlar düğün salonu olmuş. Vatandaşın planlara olan güvenini erozyona uğratmamak gerekiyor” dedi.  Madde oy çokluğu ile kabul edildi.

BÜYÜKŞEHİRDEN YARDIM ALACAKLAR

Hacı Bektaş-ı Veli Kültür Vakfı İzmit Şubesi, Gültepe Cem Evi, Tavşantepe Cem Evi, İlim Yayma Cemiyeti, Türk Kızılayı Gölcük Şubesi ve İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı Derneklerinin muhtelif tesislerinde bakım-onarım işlerinin ve malzeme yardımlarının ortak proje kapsamında gerçekleştirilmesi ve Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’a yetki verilmesi ile ilgili teklifi oy birliği ile komisyona havale edildi.

BÜYÜKAKIN DEVRİ İMZALAYACAK

Gebze-Darıca Metrosu İnşaat ve Elektromekanik Sistemler Temini Montaj ve İşletmeye Alma İşleri” ile “Gebze-Darıca Metrosu İnşaat ve Elektromekanik İşler Kontrollük Mühendislik ve Danışmanlık Hizmet Alım İşi”nin, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na devrinin protokol imzalamak üzere Büyükşehir belediye Başkanı Büyükakın’a yetki verilmesi oy birliği ile kabul edildi. Bir sonraki meclis toplantısının 14 Kasım Perşembe günü saat 14:00’da yapılması kararlaştırıldı. 

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

0 Yorum

Sen de yorum yap

Kocaeli Paraf