Yıldırım: Karamürsel’de Sevgi Kazanacak

Yıldırım: Karamürsel’de Sevgi Kazanacak

/
/

Yeniden aday gösterilmesinin gururunu yaşadığını ifade eden Karamürsel Belediye Başkan adayı İsmail Yıldırım, “İlçede fiziki sorunumuz yok, bu dönem insanlarımızın yaşadığı ekonomik, psikolojik ve ailevi sorunları çözmek için çalışacağız” Karamürsel’de sevgi kazanacak dedi.

Farklı bir belediyecilik anlayışı, duruşu sempatikliği ve samimi tavırlarıyla Karamürsellilerin gönlünde taht kuran İsmail Yıldırım,  özentiden uzak yaşantısı ile kendi çizgisindeki siyasi dik duruşu ile  takdir topluyor.  Sosyal medyadan  uzak, ilçesi için özveriyle  çalışan Yıldırım’ın yoğun yerel seçim programlarından fırsat bulup Karamürsel’deki bir esnaf dükkânında röportajımızı gerçekleştirdik.

RAKİPLERİNE KIRMIZI KARANFİL UZATTI

8 Mart Dünya kadınlar günü dolayısı ile Karamürsel’deki demokrasiyle kucaklaşan örnek siyasi atmosfer görmeye değerdi.   Yoğun programında ara vererek halk içinde doğal pozlar verip samimi açıklamalarda bulunan Yıldırım Karamürsellilere,  rakiplerine ve meydanda seçim çalışması yürüten partililere kırmızı karanfil dağıttı. Karamürsel’in CHP adayı Ahmet Çalık, SP belediye başkan adayı Mehmet Özalay ile samimi içten pozlar röportajımıza da renk kattı.

OLİMPİYATLARA KATILMAK ÖNEMLİ

Bu işleri bir yük, mecburiyet olarak görmek olmaz. Bu işlerden keyif alarak yapmak lazım. Seçim zamanının insan üzerinde çok etkileri vardır. Her seçim benim hayatıma bir şey katmıştır.  Seçimlerden çok büyük şeyler öğrenmişimdir. Bu benim gireceğim dördüncü belediye başkanlığı seçimi. Atmosfere bakıyorum insanların neşesine keyfine bakıyorum. Çok mutlu oluyorum. Evet kazanmak ayrı bir şey ama sonuçta bunu yaşamak da ayrı bir haz. Hani olimpiyatlara katılmak önemlidir ya ben dördüncü olimpiyatıma katılıyorum. Kocaeli’nde dördüncü olimpiyatına katılan kaç siyasetçi var ki.

SİYASET BİR TAKIM OYUNUDUR

Siyasetin ekip işi olduğunu ifade eden Yıldırım, “Arkanızda sizi destekleyecek ekibiniz sağlam ise bir şeyleri başarabilirsiniz. Ben 2004’de belediye başkanı seçilirken arkamda güzel çalışkan ne istediğini bilen birbirimizi anladığımız bir ekibimiz vardı. Bu dönemde de çok güzel bir ekibimiz var. Kocaeli çapında MHP’nin en fazla destek gördüğü yer Karamürsel olacak.  Geçmiş dönem de MHP’ye oy atmış bu dönem de de Cumhur ittifakına oy verecek en yüksek orandaki ilçe Karamürsel olacak. Bunlar bizim kurduğumuz diyaloglar arkadaşlık ilişkileri ile gerçekleşiyor, siyaset bir takım oyunudur. Siz ne kadar iyi oyuncu olursanız olun size pas atacak birini bulmazsanız kazanamazsınız. Kaleciniz kötü ise siz 10 tane atarsınız, kaleciniz 11 tane yer. O yüzden iyi bir ekip siyasette uçurur götürür” açıklamalarında bulundu.

ÇOK KEYİFLİ BİR SEÇİM YAŞIYORUZ

Karamürsel’deki siyasi atmosferin çok güzel olduğunu belirten Yıldırım, “İlçemizde tüm siyasi partiler çok keyifle seçimi götürüyorlar. Halk da bunu görüyor. Çünkü halk kavga istemiyor tartışma istemiyor. Onun şuyu var, buyu var insanların çok umurunda değil artık. İnsanlar ne istiyor biliyor musun?  ne yaptın, ne yapacaksın, fikirlerin ne, gençler, bayanlar hakkında ne tür projelerin olduğu ile ilgileniyor. Rakibin onu yapmış bunu söylemiş ben zaten hiç ilgilenmiyor. O yüzden ben kendi rakiplerim nerde ne konuşmuş, hiç takip etmem, hiç bakmam ve polemiğe de girmem, onlara da bir şey söylemem. Benim bir siyasi çizgim var” ifadelerini kullandı.

LİDERİM NE DERSE O

Yıldırım, “Bu yerel seçim geçmiş yerel seçimlerden farklı. Özellikle Sayın Cumhurbaşkanımız ve Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin ortaya koyduğu bir duruş var. Cumhur İttifakı’nın devamıyla sonuçta bahsedilen beka sorunu var. Bunu kimi kabul ediyor kimi kabul etmiyor. Bu seçimde benim liderlerim çıkıp yerel seçimlerin çok önemli olduğunu ve bu yerel seçimlerin ucunun bir beka sorununa doğru gittiğini söylüyorsa ben onlara inanırım ve onların yolundan yürürüm. Beni kimse bu düşünceden döndüremez ve ben de bunu savunuyorum” diye konuştu.

TAHİR BEY RAHAT KAZANIR

Sözlerini sürdüren Başkan adayı Yıldırım, “Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan adayımız Karamürselli. Tabi ana muhalefetin de aday dahi çıkarmadığı ve belki de en rahat seçimlerinden birini Kocaeli Büyükşehir de yaşayacağız. Çünkü aday bile yok. Tahir Bey büyük olasılık ile seçimi kazanacak. Onun Karamürselli olması bir avantaj biz de bu avantajı kullanarak önümüzdeki 5 sene de Karamürsel’deki ihtiyacımız olan kazanımlarımızı geleceğe yönelik yatırımlarımızı yapma arzusundayız.  Bütün hedefimiz ve arzumuz o. Biz iyi niyetliyiz. 15 senelik yaptığımız bir iktidar var burada. Tabiki iktidar olmak yorucudur, insanlar senden devamlı bir şey ister, bazılarını yerine getirirsiniz bazılarını getiremezsiniz. Tabi ki vatandaş ona bakmaz istediğinin yerine getirilip getirilmemesine bakar” dedi.

HERKESİ KUCAKLAMAK LAZIM

Siyasette istemeden de kırılmaların olduğuna dikkat çeken Yıldırım, “Bu çok doğal ama biz gönül belediyeciliğine 2004’te başladık. Sevgi kazansın ile başladık. Hala biz gönül belediyeciliğine devam ediyoruz. CHP standına gidiyorum oradaki ablalar benim ablalarım. Sarılıyoruz, konuşuyoruz muhabbet ediyoruz. Saadet Partisi’nde de bizim kızlarımız var. Biz hiç kopmadık siyaset insanları araç olarak değil de birleştirici olarak görmek lazım. Bana oy vermedi ona oy verdi. O Partiden diyerek mimlemek insanlardan uzaklaşmak yerine kucaklamak gerek dedi.  Biz burada bunu yapıyoruz. Ve ben iddia ediyorum Türkiye’de böyle bir seçim ortamı başka bir yerde göremezsiniz” diye konuştu.

HEDEFİMİZ YÜZDE 60’I GEÇMEK

Geçtiğimiz yerel seçimlerde yüzde 43 oranında oy aldıklarını da belirten Yıldırım, “Bu seçim de Cumhur ittifakı ile hedefimiz, yüzde 60’ı geçmek. Cumhur İttifakı’nın oyların tamamını kazanıp ve biraz daha ilave yapmak istiyoruz. Belediyecilikte her şey yaptım demek gibi yanlış bir şey yok. Şehir gelişiyor şehir büyüyor insanlar değişiyor. Bir 20 sene önce sosyal medya var mıydı, 30-40 sene önce cep telefonu var mıydı?  yada 50 sene önce bilgisayar mı vardı. Yani bir şeyler çıktıkça ihtiyaçlar da farklılaşıyor. Belediye işleri de öyle. Biz Karamürsel’de birçok şeyi gerçekleştirdik ama gelişen dünyadaki insan ihtiyaçlarını karşılamak adına yeni şeyler çıkacak ”dedi.

GELECEĞİMİZE GEÇMİŞİMİZİ ÖĞRETMELİYİZ

Günümüz dünyasında gençlerin masa başından kurtulup gençlik merkezlerine yönelmeleri gerektiğini de ifade eden Yıldırım, “Gençlik merkezleri gençlerimizi masa maşından bilgisayardan kurtaracak onları sportif sanatsal, edebi ve bilimsel faaliyetlerin içine çekecek kendilerine özgüven verecek. Yalnız bu özgüven maalesef artık terbiyesizlikle eşdeğer gibi geliyor. Gençlikteki sorunları hepimiz kabul ediyoruz. Bundan çocuklarımız gençlerimiz sorumlu değil biz sorumluyuz. Çocuk daha bir yaşında iki yaşında annesi yemek yesin diye eline cep telefonu veriyor. O çocuk cep telefonu ile tanışıyor. Çocuk sporu sanatı kitabı tanımıyor, doğayı bilmiyor, çocuk bilmediği bir şeyin peşinden nasıl koşsun ki!  Nasıl girsin heyecanlansın. İlkokul lise çağındaki çocuklarımıza Anadolu kültürünü öğretmemiz lazım. Bu çocukların ayağının toprağa bastırmamız. Çocuklar hayvanları kitaplardan televizyonlardan oradan buradan görüyorlar. Gerçekleri onlara göstermemiz lazım” dedi.

ÇOCUKLAR TELEVOLE KÜLTÜRÜYLE BÜYÜYOR

İlçede gençlerden sonra kadınlarla ilgili de ciddi projeleri olduğunu belirten Başkan Yıldırım, “Gelişen dünyada kadınlarımıza bir şeyi doğru öğretirseniz doğru gider, yanlış öğretirseniz yanlış gider. Yanlış öğrenilen bir şeyi tekrar başa çevirmek hakikaten kolay değil. Özellikle televole kültürü ile özdeşleşen bir Türk aile yapısı var şu anda. Muhabbet nerde kaldı. Eskiden aile ortamlarımızda, dedem bize Kurtuluş Savaşı’nı anlatırdı. Kurtuluş savaşını dedemden dinlemeye bayılırdım. Oturup bütün aile dedemi dinlerdik. Babam 60 ihtilalini, 80 ihtilalini anlatırdı saatlerce dinlerdik. Şimdi bakıyorum babaların elinde kumanda. Annenin elinde cep telefonu. Çocuk kendi aleminde. Böyle ortamda büyüyen ve kimlik sorunu yaşayan çocuklar yetişiyor” dedi.

ARAP ÜLKELERİ GİBİ OLMAYALIM

Eski aile yapısını kazandırmaya çalıştıklarını söyleyen Yıldırım, “Cumhurbaşkanımızın dediği gönül belediyeciliği bu, işte insanların ruhuna dokunacaksın insanların bu dünyadaki sosyal hayatını Türk toplumuna göre şekillendirmemiz lazım. Biz Alman, Fransız, İngiliz değiliz, İspanyol, Arap, Çinli değiliz biz Türk oğlu Türküz. Geçmişten gelen Anadolu kültüründeki değerleri geliştirerek yaşamamız lazım. 15 Temmuz’da bu insanları sokağa çıkaran geçmişten gelen bilinçle bir hafıza kurtardı. Bir 30- 40 sene sonra aynı saldırılar olduğunda kendini bu ülkeye ait hissetmeyen bu vatanı bu milleti bu bayrağı özümsememiş insanlar olduğunu düşünün. Kimsenin sokağa çıkmadığını düşünün sabahleyin ayrı bir Türkiye ile uyanırsın. Ne oldu Arap baharı diye bir başlattılar Fas, Cezayir, Tunus, Mısır, Libya, Suriye’ye kadar geldi. Önce halkı yok edip farklı bir kültür empoze ettiler  ve ipi çekince hepsi dağıldı. O yüzden mücadele etmeye devam edeceğiz ben belediye başkanı olarak elimden geleni yapmaya çalışacağım” dedi.

FİZİKİ SIKINTILARIMIZ YOK

Sözlerini sürdüren Yıldırım, “Karamürsel de boşanmalar çoğalıyorsa buna eğilmemiz lazım. Ekonomik sıkıntılar, ruhsal sıkıntılar, sosyolojik sıkıntılar mı var nasıl çözebiliriz. Çocuklar uyuşturucuya başlamışsa ve bu oran artmışsa ben belediye başkanı olarak niye arttığını araştırıp çözüm üretmek zorundayız. Fiziksel olarak baktığınızda büyük sıkıntılarımız yok. Karamürsel’in fiziksel yapısı potansiyeli belli. Gebze’de yapılan İzmit’te yapılan her şeyin burada olmasının mümkün değil. Orada onlar olacak Karamürsel de bunlar olacak. Nüfusumuz pek artmıyor, göç de almıyoruz. İnsanlar oy verse de vermese de bizi seviyorlar. Herkes herkesi sevecek diye bir şey yok elbette ama geneline baktığımızda insanların hürmetini muhabbetini sevgisini hissediyorsunuz. Herkese dokundum demek çok absürt bir şeydir” şeklinde konuştu.

13-0’DAN ŞÜPHEM YOK

Aday belirleme sürecini de hatırlatan Yıldırım, “Halk nezdinde bir anket yapıldı. İlçe başkanı ve ilçe teşkilatı milletvekillerinin teamülüne başvuruldu. Sonra büyükşehir belediye başkanı ve Büyükşehir belediye başkan adayının görüşlerine başvuruldu. Bunların hepsi örtüşünce aradan biz çıktık. Diğer arkadaşlarımızın da bunlarla alakalı olarak farklı doneleri çıkmış olabilir. Genel Merkezimizin takdiri bu. Benim için gurur meselesi gururlandım çok sevindim. Demek ki doğru şeyler yapmışız ki Allah bir daha bize bu görevi nasip etti. Reisimiz uygun gördü tebliğ etti. Şimdi onun gereğini yerine getirmeye çalışıyoruz. Kocaeli’de 13-0’un devam edeceğinden şüphem yok. İnsanlar seçim dönemi başladığında duygusal konuşuyorlar ama sonuçta seçime yaklaştıkça mantık devreye giriyor” dedi.

EKONOMİK SIKINTI HEP VARDI

Türkiye’nin kurulduğundan bu yana hep sıkıntı içinde olduğuna dikkat çeken Yıldırım, “Önemli olan bu sıkıntıların kiminle aşılacağıdır. Sonuçta ana ve yavru muhalefetlere baktığımız da Türkiye’deki bu sıkıntıyı çözebilecek bir kapasite irade gayret veya niyet var mı yok. Bu işle sadece Ak Parti uğraşıyor. Ak parti hata yapıyor doğru, Ak parti bir şey yapıyor ki hata yapıyor. Bir şey yapmasa hata da yapmaz. Otursaydık biz hiçbir şey yapmasaydık hiç hata yapmazdık. Ak Parti bir şey yapmaya çalışıyor yaptığı sürece de hata yapıyor sonra hatasını görüyor tekrar düzeltmeye çalışıyor. O yüzden Ak Partinin kadroları iyi niyetli. Mutluluk uzakta değil mutluluk yanı başımızda sözlerine yer vererek Acı keder olacak, bunlar olmazsa nasıl olacak. Ben Karamürsel’i seviyorum ve hayatımın sonuna kadar yaşarım. Burada mutluyum, herkese başarılar diliyorum Allah Hakkımızda Hayırlısını versin” dedi.

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

0 Yorum

Sen de yorum yap

Kocaeli Paraf