Yerli Teknoloji İle Ekonomik Krize Kafa Tutuyor

Yerli Teknoloji İle Ekonomik Krize Kafa Tutuyor

/
/

Kartepe İlçesi’nde 1987 yılında kurulan bugün yerli teknoloji ile üretimini sürdüren İkizler Tuğla Fabrikası, ekonomik krizin yarattığı dalgalanmalara rağmen faaliyetlerini başarılı bir şekilde yürütüyor. Ülke ekonomisine önemli katlı sağlayan fabrika, birçok yatırımcıya da örnek olacak çalışmalar sergiliyor.

Kocaeli’de sayıları 6 olan ancak bugün sadece 4 tanesi aktif bulunan tuğla fabrikaları, Akmeşe yolu Karaabdülbaki Zeytinburnu Mahallesi’ndeki alanda ham madde çıkararak üretimlerini sürdürüyor. İlimizdeki  bu fabrikalardan biri de İkizler Tuğla Toprak Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti.’yi. Aslen Tokat Erbaalı olan iş adamı Merhum Hasan ile ikiz kardeşi Hüseyin Uslu’nın  32 yıl önce kurduğu  fabrikanın başında genç iş adamı Tümer Uslu bulunuyor. Hüseyin Uslu’nun iki çocuğundan biri olan Tümer Uslu, fabrikayı bugün yerli üretim teknolojisi ile ayakta tutuyor.

İÇ PAZAR PİYASASINA ÜRETİM YAPIYOR

İkizler Tuğla Toprak Sanayi kurulduğu 1987’li yıllarda yıllık  yaklaşık 10-15 milyon tuğla üretimi ile faaliyetlerine başlıyor ve 6 ay sonra fabrika çalışmalarıyla kendini amorti ediyor. Kendi öz sermayesiyle yapılan fabrikanın bugün arsası hariç  yeniden kurulması için en az 20 Milyon TL bir bütçe gerektiriyor. Tamamen iç pazara yönelik faaliyetini sürdüren fabrikanın dışında, Uslu ailesine ait Tokat Erbaa’da Familya adıyla bir otel,  yine 40 yıllık bayiliği olan Erbaa Petrol Ofisi, Amasya Taşova’da beton santrali bulunuyor. Eğitim ve sağlık alanında hayırsever olan Uslu ailesi Tokat Erbaa’da 24 derslikli aile büyüklerinin isimlerinin verildiği  Hacı Fatma Uslu İlkokulu, Kartepe’de 24 derslikli Eşref Uslu İlkokulu ve ayrıca petrol içinde Eşref efendi Camii’yi hizmet veriyor.

İLK FABRİKAYI 3 KARDEŞ KURUYOR

Fabrikanın nasıl kurduğunu anlatan Tümer Uslu, “Babam ben 3 yaşındayken Kocaeli’ye geliyor ve fabrikayı Uzunbey’de kuruyor. Babam 12 yaşlarındayken esnaf olan  dedem iflas ediyor ve rahatsızlanarak  felç oluyor. Çalışmak zorunda kalan babam  çeşitli işlerde çalışıp ardından Almanya’ya inşaat işçisi olarak gidiyor ve 7 yıl kaldıktan sonra geri dönerek arsa alıp  küçük bir kooperatif inşaatını amcamlarla birlikte başlatıyorlar.  Konutlar tamamlandıktan sonra bakıyorlar ki  tuğla fabrikası revaçta risk alıp tuğla fabrikasını üç kardeş babam ve amcalarım (Hasan, Ruhi, Mithat Uslu) bugün faaliyette olan  Tokat Erbaa’daki Arı Tuğla fabrikasını  kuruyorlar.  1978’de kurulan bu fabrikayı dışarıya açmak isteyen 2 kardeş “Hasan-Hüseyin Uslu”, Kocaeli’ye geliyor. Erbaa’dan sonra ikinci fabrikayı Kartepe Uzunbey Mahallesi’nde kuruyorlar. Bugün 33 dönüm arazi üzerinden faaliyet gösteren iç pazarın en güvenilir yıllık en fazla tuğla üretimi yapan fabrikadır açıklamasında bulunuyor.

FABRİKADA BÜYÜDÜM

Baba mesleğiyle nasıl tanıştığını da anlatan Uslu, “Ben de küçük yaşlarda babamla birlikte fabrikaya gelirdim fabrikanın içinde büyüdüm. Eğitimi tamamladıktan sonra fabrikanın başına geçtim. Önceliğimiz çevreye duyarlı geri dönüşüm hassasiyeti olan, yerli teknoloji kullanarak üretime destek verip iç pazar ihtiyacını karşılamak. Bizim amacımız sadece para kazanmak değil insanların güvenle huzurla aile ortamında uzun yıllar çalışacakları istihdamı sağlamak. Allahıma binlerce şükür ediyorum ki amcam ve babam bana bu konuda çok şey öğretti” dedi. 

KRİZDEN ETKİLENMEDİK

İş anlayışını da paylaşan Uslu, “Bizim en büyük sermayemiz insan. Yatırım yaparken risk almadan borçlanmadan önümüzü görerek istikrarlı bir şekilde üretim sağlıyoruz.  Ekonomik krizi de bu anlamda hiç etkilenmeden atlatıyoruz. Yatırımlarımız geçmiş yıllarda vardı. Borçlarımızı da doların yükselme aşamasında kriz yaşanmadan tamamlamış olduk ki bu da bizi yormadı. Bugün güven duyulan personeliyle güçlü bir aile yapısı, güçlü bir fabrika olarak faaliyetlerimiz sürdürüyoruz” ifadelerini kullandı.

İSTİHDAM ÖNCELİKLİ FABRİKA

Gelişen teknolojiye rağmen insan gücüyle üretime destek veren sayılı fabrikalar arasında oldukları ifade eden Uslu, “İkizler Tuğla Yaprak sanayi LTD.ŞTİ, yılda 20 milyon tuğla üretimi gerçekleştiriyor. Kocaeli Yalova, Adapazarı, İstanbul ve çevresi başta olmak üzere 50-60 bayii ile ve ayrıca direk İnşaat firmaları ile satış gerçekleştiriyoruz. Fabrikanın en büyük müşterisi TOKİ, Kent Konut ve İstanbul Kiptaş olarak ifade ediliyor. 1-3 tuğla, (en çok satılan tuğla), 10’luk tuğla, 8,5’luk  tuğla, Yığma tuğla, Asmalen tuğla, İzo tuğla olarak 6 çeşit tuğla çıkıyor” açıklamalarında bulunuyor.

TUĞLA ÜRETİMİ 2 SAATE DÜŞTÜ

Rahmetli amcam adına devlete hibe edilecek rehabilitasyon merkezi planlıyoruz sözlerine yer veren Tümer Uslu bunu Erbaa’da yapmayıdüşünüyoruz.  Amacımız sadece para kazanmak değil insanlara hizmet edip istihdam sağlamak. Fabrikamız ilk kurulduğunda yaklaşık 80 işçi çalışıyordu. 2018 yılının başında 1 Milyon dolar yatırımla yerli teknoloji kullanarak tuğla kurutma otomasyon sistemini hayata geçirdik. Bu teknoloji ile yerli teknolojinin ne kadar güvenilir olduğunu ve daha kaliteli, yüksek verimli ürün almaya başladığımızı görmüş. Eskiden bir tuğlanın kurumasından pişme aşamasındaki süre 2 gün iken yerli teknoloji ile tuğla üretimimiz 1 saatte düştü.Bu da Yaklaşık 3 yılda 10 milyon TL’lik yatırım yaptığımız anlamına geliyor. Bundan sonraki yatırımımız fırın sisteminin tamamen baştan aşağıya yenilenmesi olacaktır dedi. 

YERLİ ÜRETİME YÖNELMEK ZORUNDAYIZ

İnşaat sektörünün artık düşünülmemesi gerektiğini ifade eden Uslu, “Yeni yatırımlar ve üretimlerin yapılması gerekiyor. İnşaat Türkiye’nin önünü tıkadı. İhracatta yerli üretimlerine yönelmek zorundayız. Bunu yapacak donanıma, teknolojiye, eğitime sahip olduğumuzu düşünüyorum. Devletin biraz daha destek vererek yatırımcıların önünü açması gerekiyor, asgari ücret vergi artışları belimizi büküyor, kar oranı çok düşük maliyetlerle çalışıyoruz. Piyasaya yapılan zamları uygulayamadık. İnşaat piyasası pazarının  daralması, faizlerin yükselmesi maliyet artışı ile hareket etmemezin ötesine geçemeyor. Üretimde yeni altarnetifler piyasaları rahatlatacaktır dedi. 

YILDIZ MDF ÜRETİME KAZANDIRILMALI

Tümer Uslu açıklamalarında ekonomik kriz sebebiyle üretimini sonlandıran Yıldız Sunta’ MDF'nin geldiği sürecede değindi. Ülkemiz için isdihdan için böyle önemli büyük bir fabrikanın kapanmış olması bizleride üzmüştür. Çok büyük bir firmaydı, inşallah süreç içinde yeniden üretime kazandırılabilir. Çalışanları hala umutlu ve korumacı biz zihniyetle düzeleceğini umut ediyor" dedi. Genç iş adamı Tümer Uslu ile röpörtajımızı tamamlarken fabrikanın kurucusu olan babası Hüseyin Uslu'da geliyor. Yaşı itibariyle artık yorulmuş. Haftanın ve günün belli saatlerinde fabrikaya uğruyor. Ama tüm yük oğlu Tümer Uslu ve fabrikanın kuruluşundan buyana yönetici pozisyonunda hizmet veren Kadir Günaydın ile  Cavit Ünal'da röpörtajımıza ortak oluyor objektiflerimize poz veriyorlar. 

HÜSEYİN USLU; ÜRETİMDE ÖN BELLİĞİMİZE DÖNMELİYİZ

İnşaat sektörünün önemli bir ayağı olan Tuğla fabrikalarından birinin sahibi ve kurucusu olan  Hüseyin Uslu son yıllarda  ülkemizde İnşaat sektörünün Tarımın önüne geçmesinden oldukça rahatsız. Türkiye'nin içinde bulunduğu ekonomik krize yönelik kısa bir açıklamada bulunan  Uslu " Betonlaşmadan ülkemizin mutlaka kurtulup, kalkınmamız için öz benliğimize tarıma,hayvancılığa,teknolojiye dönmemiz gerekiyor. Üreten yeni İstihdam alanları oluşturan, insanların evlerine  iş ve aş götürmelerini sağlayacak  ülkemizi betonlaşmadan kurtaracak yeni  iş alanları oluşturmalıyız. Bizim ülke olarak başka çözüm yolumuz yok. Krizlerin en büyük sebebi üreten değil, tüketen topluma doğru gitmemiz. Son 15-20 yıldır inşaat sektörünün hızlanması çiftçiye zarar vermiştir. Biz tuğla üretiyoruz ama arazilerimiz,  tarım alanlarımız betonlaşsın diye değil. Biz ihiyacımız  kadar betonlaşma istiyoruz dedi. 

TÜMER USLU KİMDİR?

1984 Erbaa doğumlu olan Tümer Uslu Evli 1 erkek çocuk babası. İlkokulu Ulugazi İlkokulu, Ortaokulu Amasya, liseyi Üsküdar Fen Lisesi tamamladıktan sonra İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesinden mezunu.  2009 yılında askerliği tamamlayıp fabrikanın başına geçen Uslu Kocaeli Sanayi Odasında 32. Komite başkan yardımcısı ve aynı zamanda Altyapılardan sorumlu Kocaelispor yönetim kurulu üyesi. 

FABRİKA 1 AY BAKIMA GİRİYOR

Oldukça samimi ve içten bir o kadarda keyifli gerçekleşen röpörtajımızda Tümer Uslu ilk kez yıllar sonra fabrikayı yazın bakıma sokuyoruz. Bunun sebebide fabrikada tuğla stoğumuzun fazlamakineler bakım istiyor. Eskiden işler kışın düşük olduğu için bu bakımları kışın yapardık.  Bu yıl satışların düşmesi ve pazar payının daralması sebebiyle bayram  Arifesi ile başlayacak duruşumuz  30 Ağustos' sonrası faaliyete başlayacağız. İşçilerimizi bu süre içerisinde izne çıkartıyoruz dedi. 

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

0 Yorum

Sen de yorum yap

Kocaeli Paraf