Yerel Seçimlere Doğru Kocaeli Konferansında Bir Araya Geldiler

Yerel Seçimlere Doğru Kocaeli Konferansında Bir Araya Geldiler

/
/

Star Gazetesi Şehir Buluşmaları’nın Kocaeli programı önceki gün Kocaeli Fuarı Dr. Şefik Postalcıoğlu Konferans Salonu’nda gerçekleşti.

Gazeteci Yazar Selim Atalay’ın moderatörlüğünde gerçekleşen programa; Vali Hüseyin Aksoy’un yanı sıra AK Parti İzmit Belediye Başkan Aday Adayı Zekeriya Özak, Star Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Nuh Albayrak, gazeteci yazarlar Resul Tosun, Sevil Nuriyeva, Selim Atalay ve çok sayıda davetli katıldı. Program tanıtım filminin gösterimi gerçekleşti.

VERGİDE TÜRKİYE’NİN İKİNCİ SIRASINDAYIZ

Star Gazetesi’nin şehir buluşmaları programının Kocaeli’nin Türkiye genelindeki yerini daha net olarak ortaya çıkmasına da katkı sunacağını belirten Vali Hüseyin  “Kocaeli, Türkiye’nin önemli bir şehri, nüfusu itibariyle baktığımızda onuncu büyükşehridir. 1 milyon 883 bin nüfusu olmasına rağmen ekonomik verilere baktığımızda Türkiye’de bazı sıralamalarda birinci, bazılarında ikinci olmak durumunda olan bir kent. Özellikle vergi gelirlerine baktığımızda bir önceki yıl toplanan vergi gelirlerinde İstanbul’dan sonra 69 milyarlık vergi geliriyle Kocaeli, Türkiye’de ikinci sırada yer almaktadır.

ELLEÇLENEN YÜKE SAHİP BİR KENTTİR

Aksoy ardından İzmit Körfezi doğal bir liman ve 35 limanıyla elleçlenen yükü itibari ile baktığımızda Türkiye’de 73 milyon tonla en fazla elleçlenen yüke sahip bir kenttir. Biri kurulma aşamasında olmak üzere 13 organize sanayi bölgesi ile Türkiye ekonomisine önemli katkılar sunan bir kenttir.  Kocaeli gümrüklerine baktığımızda gümrüklerde yapılan ithalat ve ihracatta Türkiye dış ticaretinin yaklaşık %18’i Kocaeli gümrükleri üzerinden gerçekleştiriyor. Böylesine önemli ve Türkiye ekonomisine katkı sunan bu kentte yerel yönetimlerimiz de büyük önem taşıyor. Bu anlamda büyükşehir belediyemiz öncülüğünde ilçe belediyelerimizle yürüttüğü önemli çalışmalar var.

ÖZVERİ İLE ÇALIŞIYORUZ

Sanayilerimizle, sivil toplum kuruluşlarımızla, odalarımızla ve diğer kurum ve kuruluşlarımızla koordineli çalışmaları büyük bir özveriyle Kocaeli’de devam ettirmeye çalışıyoruz. İlimizde düzenlenen bu program; Kocaeli’nin nabzının tutulması ve tekrardan belirtmek istiyorum ki Türkiye genelinde Kocaeli’nin yerinin daha net olarak ortaya çıkmasına da katkı sunacağını değerlendiriyorum.  Bu program için buraya gelen bütün yazarlarımıza ve Star Gazetesi’ne tekrar teşekkür ediyorum.” Hüseyin Aksoy’un konuşmalarının ardından gazeteci yazar Selim Atalay’ın moderatörlüğünü üstlendiği ‘Yerel Seçimlere Doğru Türkiye’ başlıklı konferansa geçildi.

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

0 Yorum

Sen de yorum yap

Kocaeli Paraf