Yaşlık; İstediğimiz Zam Olmazsa Sahaya İnmekten Çekinmeyeceğiz

Yaşlık; İstediğimiz Zam Olmazsa Sahaya İnmekten Çekinmeyeceğiz

/
/

Hükümet ve Memur-Sen, arasında yapılan ve yaklaşık 5 milyon kişiyi ilgilendiren zam görüşmeleri sonrası hükümetin zam talebine tepki gösteren Memur-Sen Kocaeli Şubesi tarafından bugün şube binasında bir  basın açıklaması Yapıldı. Yaşlık bu kez hükümeti sert eleştirdi.  İstediğimiz zam olmazsa diğer sendikalar ile işbirliği yapıp sahaya inmekten çekinmeyeceğimizi" dedi.

Basın açıklamasında konuşan Memur-Sen İl Başkanı Şahin Yaşlık “22 Ağustos görüşmelerde son gün. Verdiğimiz teklif kabul edilene kadar vaz geçmeyeceğiz. Görüşmeleri yapan bakan bu ülkenin bakanı değilmiş gibi davranıyor. Son yapılan zamlar ortada. Bu zamlar ülkenin yarısını etkiliyor. İstediğimiz zam olmazsa diğer sendikalar ile işbirliği yapıp sahaya inmekten çekinmeyeceğimizi belirtmek isteriz” dedi.

VERİLEN TEKLİFi  PROTESTO ETTİLER

81 ilde eş zamanlı olarak yapılan basın açıklamasını okuyan Memur-Sen İl Başkanı Şahin  Yaşlık, “ Dün itibariyle de Kamu İşveren Heyeti, masaya ilk teklifini sundu. Kamu İşvereni, görüşmelerin 16. gününde, bizim tekliflerimizin kendisine iletilmesinden tam 22 gün sonra masaya teklif sundu. Kamu İşvereninin teklifi; “teklif gecikti” siteminin ve tepkisinin ötesinde “teklif geçiştirildi”,  “masa önemsizleştirildi” ve “alın terimiz değersizleştirildi” tespitlerini ifade etmeyi ve buna dayalı tepkileri hayata geçirmeyi hem gerekli hem de haklı hale getirmiştir.” Dedi. Sözlerine devam eden Yaşlık, “Hükümetin masaya sunduğu ilk teklif;  “Güçlü Türkiye imkansız”, “Büyük Türkiye anlamsız” ve “Yeni Türkiye gereksiz”  fikri sabitinde debelenenler dışında hiç kimsenin aklına yatmaz, gönlünü rahatlatmaz. Hükümet; bu teklifin, Yeni, Büyük ve Güçlü Türkiye hedeflerini ve gerçeklerini yok sayanlara can suyu vermek, kamu görevlilerini enflasyona ezdirmeme kararından da açıkça vazgeçmek olduğunu görmelidir” dedi.

HÜKÜMETİN VERDİĞİ TEKLİF UYUMLU DEĞİLDİR

Memur Sen’in teklifinin uygun olduğunu söyleyen Yaşlık, “Hükümetin masaya sunduğu oranlar; Hükümetin açıkladığı ekonomik hedeflerle uyumlu değil. Bu oranlar Hükümet tarafından deklare edilen enflasyon tahminleri ve beklentilerine uygun değil. Kamu İşvereni teklifi; “kamu görevlilerine büyümeden pay vermeme haksızlığı” sona ermesi gerekirken aksine “kamu görevlilerine bütçeden pay vermeme hastalığı” eklenme çabası olarak da görülebilir. Dönem Toplu Sözleşme sürecinde Kamu İşvereninden gelen ilk teklifin anlamı; iki yıllık toplamda %12,54 oranında maaş ve ücretlere artış yansıtılmasını teklif etmektir.” Dedi. Sendikalara sunulan teklifi eleştiren Yaşlık, “Bu durumda sendikalara şu denilmektedir; ”2020’de maaş ve ücretlerinize enflasyon beklentisinden daha düşük oranda zam yapılmasını kabul edin. Şekere, elektriğe, doğalgaza tek seferde %15 zam yapıldı fakat maaş ve ücretlerinize dört seferde %12’nin biraz üzerinde zam yapılmasını normal kabul edin.  Yetmez, “gecikme zammı aylık %2,5, yıllık %30 iken maaş zammınızın yıllık %6’lar ve iki yıllık toplamda %12’ler seviyesinde olmasına aldırış etmeyin” deniyor” dedi.

TEKLİFE HAZIRIZ

Türkiye’nin gücüne inandıklarını söyleyen Yaşlık,” Biz, eski Türkiye’nin vehimlerinden beslenen değil Yeni Türkiye’nin güvenine yaslanan bir teklif istiyoruz. Biz, örgütlü gücümüzle yetersiz tekliflere tepki vermekten kaçınmayız. Fakat biz örgütlü gücümüzü tepki vermek için değil hak ettiğimizi bize teslim edecek teklifleri takdir etmek için kullanmak istiyoruz. Yeni bir teklif ve yeni bir eşik bekliyoruz. Türkiye’ye inanıyor ve Türkiye’nin gücüne itibar ediyoruz.” Dedi. İktidar partisinin milletvekillerine seslenen Yaşlık, “Memur-Sen Kocaeli İl temsilciliği olarak ilimizdeki Memur-Sen teşkilatlarıyla birlikte toplu sözleşme sürecini  yakından takip etmeye, bizleri memnun edecek her konuda destek, üzecek ve gerecek her konuda tepki vermeye hazır olduğumuzun bilinmesini istiyoruz. Emeğin hakkının verilmesi noktasındaki niyet ve gayretlerimizde bereket, irade ve çalışmalarımızda örgütlü güçten neşet eden kudret temenni ediyoruz.” dedi.

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

0 Yorum

Sen de yorum yap

Kocaeli Paraf