Yaşam Hakkı Sermayeye Kurban Edildi

Yaşam Hakkı Sermayeye Kurban Edildi

/
/

Tekstilde çıkan yangınla hayatını kaybeden işçilerle ilgili açıklama yapan KESK-DİSK-TTB ve TMMOB “İşçi sağlığı ve iş güvenliği ihmal edilerek işçilerin yaşam hakkı sermayenin kar hırsına kurban edilmektedir” dedi.

KESK-DİSK-TTB ve TMMOB ortak bir basın açıklaması düzenleyerek bayram günü Çayırova’daki tekstil fabrikasında çıkan yangında hayatını kaybeden işçilerin ihmaller sonucu cinayete kurban gittiğini ifade etti. Açıklamaya KESK dönem sözcüsü Etem Kartal, DİSK’e bağlı Genel İş Sendikası Şube Mali Sekreteri Hasan Annika, TMMOB Kocaeli Şube Başkanı Murat Kürekçi ve TTB adına Mehtap Yılmaz Maçkalı ile sendika üyeleri katıldı.

‘İHMAL VE SORUMSUZLUK’

Eğitim Sen şube binasında yapılan basın açıklamasını okuyan KESK Dönem Sözcüsü Etem Kartal “6 Haziran günü bayram yapılması gereken bir günde aldığımız bir haberle hepimiz çok üzüldük. Çayırova ilçesinde bir tekstil firmasına ait fabrikada nedeni henüz açıklanmayan bir sebeple çıkan yangında ölü sayısı net ifade edilemese de 5 işçinin yaşamını yitirdiğini büyük bir üzüntü ile öğrendik. Ülkemizde özellikle son yıllarda iş kazalarının sayısında büyük bir artış olması bu alana dair ihmalleri ve sorumsuzlukları bir kez daha gözler önüne sermektedir. Üzülerek ifade etmek gerekirse Türkiye iş kazlarında Avrupa I.si Dünya 3.sü konumundadır. Bu durum net olarak göstermektedir ki işçi sağlığı ve iş güvenliği ihmal edilerek işçilerin yaşam hakkı sermayenin kar hırsına kurban edilmektedir” dedi.

‘İTFAİYE DENETİM YAPTI MI?’

Sözlerine devam eden Kartal, “Bu anlamıyla gerçeklerin açığa çıkartılması için tüm yetkili makamlardan şu sorularımızın cevabını bekliyoruz; Bayram tatil olan bir günde fabrikada çalışma var mıydı? Çalışma yok ise işçiler neden fabrika da bulunuyordu? İşçilere işçi sağlığı ve iş güvenliği konusunda eğitim verilmiş midir? Eğer bu konuda herhangi bir eğitim verilmemişse yanıcı ve patlayıcı maddelerle dolu olan bir işyerinde hangi gerekçe ile çalışmalarına izin verilmiştir? Yangının meydana geldiği adresteki tekstil firmasında yeterli sayıda ve kullanılabilir durumda yangın merdiveni var mıdır? Olması gereken işletme ruhsatları var mıdır? İtfaiye denetim yapmış mıdır? Yapılan bir denetim var ise sonuçları nedir? Ölen işçilerin kimlikleri tespit edildi mi?

‘TAHLİYE PLANI VAR MIYDI’

Yangın esnasında fabrikada kaç işçi çalışıyordu bu işçilerin kayıtları ilgili makamlara bildirilmiş midir? Mülteci, göçmen ailelerin burada barındığı ve kayıt dışı çalıştırıldığı yönünde iddialar söz konusudur. Bu konuya açıklık getirilmelidir. Çok sayıda mülteci çocukların tekstil iş kolunda çalıştırıldığı herkesçe bilinmektedir-Bu işyerinde de böyle bir durum söz konusu mudur? İşyerlerinde Acil Durumlar Hakkında Yönetmelik ve Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik gerekleri olan işletmenin bir yangın algılama ve ikaz sistemi var mıdır? Acil durum tahliye planı var mıdır? Depolama alanlarında söndürme sistemi var mıdır? Bunların periyodik muayene ve testleri yapılmış mıdır? Acil durum tatbikatları yapılmış mıdır?

‘KAZA DEĞİL CİNAYET’

Hiçbir açıklamada işletme adına yer verilmemesi bilinçli bir tercih midir? 5 insanın hayatına mal olan cinayetin üstü örtülmek mi isteniyor? Bu işletmenin ticari itibarı korunmak mı isteniyor? Bu bir kaza değil cinayettir. Dolayısıyla olayla ilgili tüm ayrıntılar, yapılan inceleme ve demetim raporları ve yargı süreci kamuoyu ile şeffaf bir şekilde paylaşılmalıdır. Açlıktan ölmemek için işçileri çalıştırarak öldürmek vahşi kapitalizme sadik bir hizmetten başka bir şey değildir. Hepimizi derinden üzen bu olayın takipçisi olacağımızı bir kez daha belirtiyoruz.” 

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

0 Yorum

Sen de yorum yap

Kocaeli Paraf