Kocaeli Haberleri Kocaeli Son Dakika

Kocaeli'nin Nabzını Tutan Site Kocaeliparaf.com'a Hoşgeldiniz. Kocaeli'in Güçlü Sesi, Kocaeli Haber, Kocaeli Haberleri, Kocaeli Yerel Haberleri

Kocaeli Paraf Haber Sitesi

Kemalpaşa Mh. Cumhuriyet Cd. Petan İşhanı Kat: 5 No:30 İzmit, Kocaeli
sennuruzan@gmail.com

Vali Yavuz: Söz Verdik Yaptık!

Geçtiğimiz yıl 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı'na kadar restorasyonu tamamlama sözü veren Vali Yavuz: "Söz verdik, yaptık. Kimse yap dedigi için yapmadık.

Vali Yavuz: Söz Verdik Yaptık!

Geçtiğimiz yıl 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı'na kadar restorasyonu tamamlama sözü veren Vali Yavuz: "Söz verdik, yaptık. Kimse yap dedigi için yapmadık. Cumhuriyet dönemi eserlerimizden olan binanın restorasyon işini tamamlamanın mutluluğunu yaşıyorum." dedi.

Birçok kez ihaleye çıkarılan ancak ekonomik dalgalanmalardan dolayı üzüm bir süre restorasyon işinin başlamasını İzmit Halkevi binasındaki sona gelindi. Kaba inşaatın tamamlandığı binada birkaç eksik kaldı. Malzemelerin sipariş edildiği binanın on beş güne kadar hizmete açılacak olan binanın restorasyon işi, 52 milyon + KDV'ye ihale edilip 123 milyon TL'ye tamamlandı. Geçtiğimiz yıl başlayan İzmit Halkevi binasındaki restorasyon işi tamamlandı. Kaba inşaatın bittiği binada kulenin inşaatı ve boya işi kaldı. Çalışmaların büyük iranda tamamlandığı binada Vali Seddar Yavuz, incelemelerde bulundu. Basın mensupları ile binayı gezen Valis Yavuz: "Çok heyecanlıyım. Binayı bitirmenin mutluluğunu yaşıyorum. Söz verdik ve yaptık. Kimse yap.dedigi için yapmadık. Bu zaten biilzik görevimiz. Nasılsın Selçuklu Devleti ve Osman Devleti'nin eserlerine sahip çıkıyorsak Türkiye Cumhuriyeti döneminde yapılan eserlere de sahip çıkıyoruz." dedi.

''ŞEHRİN HAFIZASI'

Kocaeli Valisi Seddar Yavuz Halkevi binası restorasyonunu incelemesi sorması açıklama yaptı. Vali Yavuz'a Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Berna Abiş, Vali Yardımcısı İsmail Gültekin, KOÜ Rektörü Prof. Dr. Nuh Zafer Cantürk de eşlik etti. Vali Yavuz açıklamasında “Bugün Kurtuluş Savaşımızın meşalesinin ilk yakıldığı gün. Kurtuluş Savaşımızın eşsiz komutanı Türkiye Cumhuriyeti devletimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü silah arkadaşlarını, aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi rahmet, minnetle, şükranla yad ediyoruz. Mekanları cennet olsun. Değerli arkadaşlarım burası Cumhuriyet dönemi önemli, mimari yapılarından bir tanesi. Uzun yıllar şehrimize hizmet etmiş şehrimizin neredeyse hafızası olmuş bir bina. Biz göreve başladığımızda çeşitli çalışmalar gerçekleştirilmiş ama zaman zaman da depremle alakalı bir sürü hareketlilik oldu biliyorsunuz. Bunun üzerine emin olmak için Gebze Teknik Üniversitesi'ne bir ekip kurduk. Hocalarımız detaylı bir çalışma yaptı. Deprem simülasyonları gerçekleştirdi. Bu simülasyona göre de yeni bir güçlendirme ve restorasyon ilgili projeleri hazırladılar." dedi.

 'HER TÜRLÜ DETAYI DÜŞÜNDÜK'

 Konuşmasını sürdüren Vali Seddar Yavuz: "Hepinizin bildiği gibi pandemi dönemi vesilesiyle maalesef birkaç kez ihaleye çıkmamıza rağmen ihaleye katılım gerçekleşmedi. Hukuki engeller oldu. O gün de söylemiştik. Biz burayı restore edeceğiz ve şehrimize kazandıracağız demiştik. Elbette sözümüzü tutmuş olmanın vermiş olduğu gönül huzuruyla karşınızdayız. Bugün itibariyle ufak tefek eksikleri olmasına rağmen binayı bitirdiğimizi rahatlıkla söyleyebiliriz ve önümüzdeki birkaç gün içerisinde meydana gelen eksiklikler de tamamlanacak daha sonra Kocaelili gençlerimizin hizmetinde olacak. Mükemmel bir planlama yaptık. Kütüphanesinden, bilgisayar odalarına, ses kayıt sistemlerine her türlü detayı düşündük. Burası 7/24 gençlerimizin hizmetinde ve emrinde olacak." ifadelerini kullandı.

'MÜKEMMEL BİR ALAN OLUŞTURDUK'

Vali Yavuz: "Biz dünya üzerindeki en büyük milletlerden bir tanesiyiz. 2 bin 200 yıllık devlet geleneği bin yıllık Anadolu'daki varlığımız hüküm ve Cumhuriyetimizin 100. yılını kutlayıp ikinci yüzyılına evrildiğimiz bu dönemde Türkiye yüz yılını gerçekleştirmek için hep beraber daha fazla çalışacağız ve özellikle gençlerimize daha çok imkan sağlayacağız. Onların kitap okuduğu oyun ve diğer yazılımları gerçekleştirdiği eğitimler aldığı ve diğer taraftan sanatsal faaliyetleri gerçekleştirebileceği konferansların ve konserlerin düzenlenebileceği mükemmel bir alan oluşturduğumuzu düşünüyorum. Bir kez daha bu süreçte bizlere desteğini esirgemeyen tüm basın mensuplarımıza da ayrıca teşekkür ediyorum. Ayrıca kıymetli Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Tahir Büyükakın ve diğer paydaşlarımızla bu şehri ortak akıl istişare kültürüyle yönetmeye son derece değer atfediyoruz. Çünkü bizler Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin varisi ve temsilcisi olarak ilimizdeki tüm paydaşlarla ortak aklı ve istişare kültürüne hakim kılarak şehrimizin menfaatlerini sağlamaya gayret ediyoruz. Bu vesileyle bu bina şehrimize gençlerimize hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum." dedi.

'BÜYÜKŞEHİR'E TESLİM EDECEĞİZ'

Beklemediğimiz birtakım sorunlar da çıktı. Daha önce size anlatmıştım. Binayı soyacağız ortaya çıkaracak aksaklıkları tamamlayacağız demiştim. Nitekim zeminde sıkıntılarımız oldu. Zemini güçlendirdik. Ön görmediğimiz, duvarlarda çatlaklar vardı. Bunlara restorasyon usulüne uygun olarak yine gerçekleştirdik. Bütün bu çalışmalarımızda danışmanlığını Gebze Teknik Üniversitesi inşaat fakültesinin çok kıymetli hocaları her aşaması bizzat yerinde gözetleyerek denetleyerek yine YİKOP personelimiz her daim burada 7/24 çalışarak bu binayı söz verdiğimiz gibi 19 Mayıs'a yetiştirmek için gayret sarf ettiler. Kısacası bu binanın bu noktaya gelmesinde emeği bulunan herkese iş mühendisine, özellikle benim adıma bu binayı takip eden çok kıymetli çalışma arkadaşım İsmail Gültekin Bey'e de teşekkür ediyorum. Şehrimize hayırlı ve uğurlu olsun. Binamızı on beş güne kadar açıp Büyükşehir Belediyemize teslim edeceğiz.” şeklinde konuştu.

Bu Haberi Beğendin Mi?
0 kişiden 0 kişi beğendi

Sen de yorumunu yaz!

E-posta adresin gizli kalacaktır. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun *