Kocaeli Haberleri Kocaeli Son Dakika

Kocaeli'nin Nabzını Tutan Site Kocaeliparaf.com'a Hoşgeldiniz. Kocaeli'in Güçlü Sesi, Kocaeli Haber, Kocaeli Haberleri, Kocaeli Yerel Haberleri

Kocaeli Paraf Haber Sitesi

Kemalpaşa Mh. Cumhuriyet Cd. Petan İşhanı Kat: 5 No:30 İzmit, Kocaeli
sennuruzan@gmail.com

Vali Yavuz, Ketenciler Tazelenme Merkezi'ni Ziyaret Etti

Vali Seddar Yavuz, sosyal riski yüksek bireylerin sosyal uyum programı ile yeniden topluma kazandırılmasına yönelik önleyici hizmetler sunan Ketenciler Tazelenme Merkezi'ni ziyaret etti.

Vali Yavuz, Ketenciler Tazelenme Merkezi'ni Ziyaret Etti

Vali Seddar Yavuz, sosyal riski yüksek bireylerin sosyal uyum programı ile yeniden topluma kazandırılmasına yönelik önleyici hizmetler sunan Ketenciler Tazelenme Merkezi'ni ziyaret etti.

Kartepe Kaymakamı Hasan Öztürk, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter V. Hasan Aydınlık, İl Sağlık Müdürü Dr. Yüksel Pehlevan, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Şube Müdürü İrfan Türkmen, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanı Ebubekir Ardıç, Kocaeli Üniversitesi Toplum Ruh Sağlığı Birim Müdürü Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Aslıhan Polat, Birim Sorumlusu Kerem Coşkun, Tazelenme Merkezi Şefi Enes Kartal, Bağımsız Yaşam Derneği Koordinatörü Regaip Bostan tarafından karşılanan Vali Seddar Yavuz,  beraberindekiler ile birlikte Tazelenme Merkez binasına geçti. 

ÇALIŞMALAR HAKKINDA BİLGİ VERDİ

Burada Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Şube Müdürü İrfan Türkmen, Vali Yavuz’a Ketenciler Tazelenme Merkezi’nin işleyişi ve yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Tazelenme Merkezi çalışanları, danışanlar ve aileleri ile de bir araya gelen ve açıklamalarda bulunan Vali Yavuz, ülkemizin madde kullanımında hedef haline geldiğini ve bu anlamda büyük mücadeleler verdiklerini aktararak ÖNEM projesi ile ilgili bilgiler verdi : “Sosyo – ekonomik, kültürel, psikolojik, sevgi ve şefkat yoksunluğu dahil olmak üzere çocuklarımızı ve gençlerimizi farklı yol ve yöntemlere itebilecek sorunları, nedenleri ortadan kaldırmak için Özel Nedenlerin Engelleriyle Mücadele (ÖNEM) projesi yürütüyoruz. Yaklaşık bu kapsamda 20 bin çocuğumuzla 4 yıldır vakit geçiriyoruz. Her yıl 5 Bin 500 civarında hamimiz, yaşam koçumuz bu evlatlarımızla zaman geçiriyor. Biz de onların bu özel nedenlerini ortadan kaldırabilmek için mücadele ediyoruz.”

ÖNEM’LI 20 BIN ÇOCUĞUMUZ VAR

İnsanların bağımlı hale gelmemesi için ihtiyaç durumlarına göre onlara sosyal, kültürel, ekonomik destekler sağlanması gerektiğine vurgu yapan Vali Yavuz; “Bu noktada bağımlılıkla mücadelemize önemli katkılar sağlayan ÖNEM projemizi 2009'dan bu yana yürütüyoruz. Şu anda 20 bin çocuğumuz var. Evlatlarımızla 18 başlık altında farklı faaliyetler gerçekleştiriyoruz. En önemlisi sorun çözme becerisi kazandırmaya çalışıyoruz. Karşılaştığınız bir sorun karşısında yeni bir kaçış alanı yani; o sorunla baş etme değil, mücadele etme değil, yan yollar bulma gibi bir yöntem söz konusu oluyor. Dolayısıyla da canınız sıkıldığında, size kötü davranıldığında kaçacağınız bir alan arayışı meydana geliyor. Hayat kaçmayla bitecek bir hayat değil. Hayat mücadele etmekle, sorunların üstüne giderek çözmekle sorumlu olduğumuz bir hayattır. Bu noktada insanların kendisini değerli hissetmesi yani özgüveni ve sorun çözme becerisi büyük önem arz ediyor. Bu da sevgi ve şefkatten geçiyor.”

HİÇBİR ŞEY İÇİN GEÇ DEĞİL 

Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin Türkiye'nin en iyi belediyecilik uygulamalarını gerçekleştirdiğini belirten ve konuşmalarına devam eden Vali Yavuz, vatandaşa yönelik fayda sağlayan tüm iş birliklerini desteklediklerini belirterek, vatandaşların da bu yönde çabalamaları gerektiğini şu sözlerle ifade etti: “İnsanın aşamayacağı hiçbir engel olduğuna inanmıyorum. Dolayısıyla hiçbir insan bu hayatta ipeklere sarılmış şekilde bir yere gelmiyor. Herkes büyük mücadeleler vererek aslında bir yerlere geliyor. Hiçbir şey için geç değil. O yüzden de kararlı olmak, zihninizi bu yönde ikna etmek gerekiyor. Bağımlılığın temel faktörü zihindir. Zihninize hükmettiğiniz sürece bu işin üstesinden geleceğinize gönülden inanıyorum.”

BİZ YÜZLERDEKİ TEBESSÜMÜN SEBEBI OLMAK ÇALIŞIYORUZ

Türk kültür ve medeniyetinin sevgi esasına dayandığını belirten Vali Yavuz, bu anlayışla yürütülen çalışmalardan şu sözlerle bahsetti: “Biz yüzlerdeki tebessümün sebebi olmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Bizim insanlığımız, bizim yardımseverliğimiz, bizim gönlümüzün yufkalığı, bir şey gördüğümüzde gözlerimizin yaşarması, elimizdekini vermek istememiz… Dolayısıyla biz farklı bir milletiz açıkçası.”

SOSYAL YARDIM KONULARINDA OLDUKÇA GÜÇLÜYÜZ

Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, tüm birimlerimizle özel projeler yürütüyoruz diyen Vali Yavuz, ilimizde valilik ve yerel yönetimlerle olan iş birlikleri ve faaliyetlerinden bahsederek şunları söyledi: “Büyükşehir Belediyemiz ve ilçe belediyelerimizle koordineli çalışıyoruz. 20 bin çocuğumuzun kültürel, sportif ve sanatsal faaliyetlere katılmaları dahil olmak üzere komplike ve Türkiye’ye rol model olacak bir proje içerisinde çalışmalarımızı hassasiyetle yürütüyoruz. Sosyal hizmet ve sosyal yardım konularında oldukça güçlüyüz. Sadece 2023 yılında Kocaelimizde 2.4 Milyar TL sosyal hizmet ve sosyal yardım ödemelerimiz oldu. Kurum ve kuruluşlarımızla birlikte elinizden tutmak için var gücümüzle çalışmaya devam ediyoruz.”

HER DAİM YANINIZDAYIZ

Birçok insan bağımlı olduğunu kabul etmiyor diyen Vali Yavuz,  gönüllü olarak gelmenin büyük bir başarı olduğunu belirtti ve sözlerini şu cümlelerle sonlandırdı: “Ben burayı görmekten, sizlerle birlikte olmaktan çok mutlu oldum. Siz değerli kardeşlerime her daim yanınızda olduğumuzu, kapımızın ve gönlümüzün açık olduğunu bir kez daha söylemek istiyorum. Bundan sonraki süreç sabırla, metanetle bu kazanımları devam ettirmekten geçiyor. Buradan ayrıldıktan sonra da sosyal çevreniz başta olmak üzere eski alışkanlıklarınızı hatırlatacak, sizi başka yollara sevk edebilecek insanlardan ve ortamlardan olabildiğince uzak kalmak sizler için önemli bir süreç olacaktır. Her daim yanınızdayız. Burada emek veren arkadaşlarımıza kolaylıklar diliyorum.” Konuşmaların ardından ziyaret toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi. 

208 KİŞİ FAYDALANACAK

18 ve 60 yaş arası erkeklere yönelik olan ve bugüne kadar 208 kişinin faydalandığı Ketenciler Tazelenme Merkezi, Bağımlılık öyküsü olan bireylere yönelik psiko-sosyal destek, meslek edindirme, iş-uğraş terapileri, değerler eğitimi, kültür-sanat aktiviteleri, spor ve hobi faaliyetleri gibi alanlarda hizmet vermektedir. 

Bu Haberi Beğendin Mi?
0 kişiden 0 kişi beğendi

Sen de yorumunu yaz!

E-posta adresin gizli kalacaktır. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun *