Uyuşturucudan 3 Bin 211 Şüpheliye İşlem Yapıldı

Uyuşturucudan 3 Bin 211 Şüpheliye İşlem Yapıldı

/
/
Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy başkanlığında gerçekleşen muhtarlar toplantısında konuşan Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Besim Güral, “Kocaeli'de 2018 yılında 2071 narkotik operasyonunda 3 Bin 211 şüpheliye uyuşturucu suçundan yasal işlem yapıldı” dedi.
 
Kocaeli Valiliği'nde gerceklestirilen yeni yilin ilk muhtarlar toplantısına Vali Hüseyin Aksoy başkanlık yaptı. Akçakoca Toplantı Salonu’ndaki genel muhtarlar toplantısına İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Osman Aslan, İl Emniyet Müdürü Necati Denizci, İzmit İlçe Kaymakamı Ersin Emiroğlu, ilçe kaymakları, ilçe emniyet müdürleri, daire müdürleri ve muhtarlar katıldı.
 

SEFERBERLİK DEVAM EDİYOR

Toplantıda konuşan Vali Hüseyin Aksoy, “Eğitim konusunu onrmsiyorum. Okul çağına gelip okula devam etmeyen öğrenciler olduğu takdirde muhtarlarımızdan bunu kaymakamlara ve milli eğitime bildirmelerini istiyorum. Okul çağını geçmiş olan çocuklarımız olabilir bu çocuklarımız açık ortaokul ve açık liseye yazılabilir. Bu dönemde okumaz ve yazmaz kişilerin olmasını kabul etmiyoruz. Bu konuda başlattığımız okuma ve yazma seferberliğine herkesin katkı sağlamasını istiyoruz. Varsa çevrenizde bunları okul müdürlüklerine ve halk eğitim müdürlerine iletmelerini istiyoruz" dedi.

'5 YAŞ GRUBUNA ÖZEL ÇALIŞMA'

Kocaeli olarak bu yıl 5 yaş grubu öğrencilerin ana okula gitmesini için kendilerine yüzde yüz hedef belirlediklerini belirten Vali Akdoy, "5 yaş çocukların mutlaka okula gitmesi bizim için önem taşıyor. Muhtarlardan bu konuda destek bekliyoruz. Okullarımızın güvenliğini önemsiyoruz. Okul çevresinde yabancı kişilerin beklemesini yasakladık. Okul saatinde öğrenci okul çevresinde internet kafedeyse cezai işlem uyguluyoruz. Okul çevresinde ki büfelerde tek sigara satışını yasakladık. Öğrenci servisler denetleniyor. Kış şartlarında lastiklere zincir takılıp takılmadığı denetleniyor" diye konuştu.

ENGELLİ BİLGİ BANKASI

Valilik bünyesinde oluşturdukları  engelli bilgi bankasını da hatırlatan Vali Aksoy, "Engelli bilgi bankası oluşturduk. Engelli olduğu halde başvuru da bulunmamış insanlarımız varsa muhtarlardan talebimiz bunu ilçe sağlık müdürlüklerine bildirmeniz. İl sağlık müdürlüğü koordinatörlüğünde evde sağlık hizmetleri uygulanıyor. Evde yatalak hasta varsa evde onların kontrolleri yapılıyor. Bu anlamda bölgenizde bu tür hastalar varsa bunları da ilçe sağlık müdürlüklerine bildirmenizde yarar var" ifadelerini kullandı. 

İMAR BARIŞINDA SÜRE UZATILDI

Sozlerini sürdüren Vali Aksoy, "Valiliğimiz açık kapı projesi başlatmış durumda 3 personel hizmet veriyor. Vatandaşlarımız çeşitli alanlarda sorunları varsa muhtar arkadaşlarımızdan bunu vatandaşlara hatırlatmasını istiyoruz. Sokakta dilenen çocuk kalmayacak projesi başlattık. Sokakta 18 yaş altında çocuklarımızın çalışmasını ve dilenmesini istemiyoruz. Bunları tespit edip ailelerine tebligatta bulunuyoruz. Bu güne kadar 900’e yakın çocuğumuza tebligat yapıldı. Böyle durum söz konusu olduğunda muhtarlarımızın bunu güvenlik güçlerimizle paylaşmasını özellikle istiyoruz. İmar barışı yeni kararname ile 15 Haziran tarihine kadar uzatıldı. Başvurmak isteyen vatandaşlarımızı bu konuda bilgilendirmenizi talep ediyorum" dedim.

'HASSAS ÇALIŞIYORUZ'

Uyuşturucu mücadele konusunda valilik olarak büyük hassasiyetle çalıştiklar belirten Vali Aksoy, "Bağımlılıkla mücadele konusunda il koordinasyonumuz var. Epey mesafe aldık, almaya da devam edeceğiz. Polisiye dışında birçok kurum ve kuruluşa da görev düşüyor. İlimizde eksikliğini hissettiğimiz AMATEM ve ÇAMATEM yapımı ile ilgili önemli bir sürece girdik. Toplumsal bir duyarlılık gösterip ve hep birlikte hareket edersek çok iyi sonuç alacağımıza inanıyorum” Vali Aksoy’un konuşması sonrasında Yeşilay ve İl emniyet müdürlüğü tarafından sunum yapıldı. 

 3 BİN 211 KİŞİYE İŞLEM YAPILDI

Yeşilay’ın kurulus tarihini anlatarak sunumunu Yapan Yönetim Kurulu Üyesi Murat Uzunoğlu, "Derneğin kurulduğu yıllarda ilk olarak alkolle mücadele ettik. Şu an en çok bağımlılığın olduğu alan internet olarak belirlendi. Evlerimizde internetin çok masumca yaklaşımı var ama iler ki dönemlerde çok tehlikeli hal alacak” diye konuştu. Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Besim Güral ise yaptığı sunumda şu ifadelere yer verdi:” Ülkemizde 2018 yılında 1,6 Milyon kişinin uyuşturucu kullandığı tespit edilmiştir. İlimiz İstanbul’a yakın olması sebebiyle transit konumda. Gebze haricinde ilimiz genelinde kenevir ekimi yapıldığı jandarma tespit emiştir. Kocaeli ilinde 2018 yılında 2071 narkotik operasyon da 3 Bin 211 şüpheliye uyuşturucu suçundan yasal işlem yapıldı.

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

0 Yorum

Sen de yorum yap

Kocaeli Paraf