TÜYİSEN’den Kaçak Yurt Uyarısı

TÜYİSEN’den Kaçak Yurt Uyarısı

/
/

TÜYİSEN okulların açılmasıyla hızla çoğalan kaçak barınma yerlerine karşı velileri uyardı

TÜYİSEN (Türkiye Yurt İşverenleri Sendikası)  Basın Sözcüsü Funda Gökgöl, velileri ve öğrencileri ruhsatsız barınma yerleri “Anlaşma yapmayı düşündüğünüz kurumlardan mutlaka Milli Eğitim Bakanlığı'ndan alınmış yurt açma izin belgesini talep ediniz” diyerek uyardı. 

‘TESPİT EDİLİP ŞİKAYET EDİLİR’

Velileri ruhsatsız yurtlar konusunda uyaran TÜYİSEN Basın Sözcüsü Funda Gökgöl , “Değerli Öğrencimiz/Velimiz; her sene öğrencilerimizin mağdur olduğu ruhsatsız olarak öğrenci barındıran kurumlar konusunda sizleri uyarmak isteriz. İlgili kanunun Özel Öğrenci Barınma Hizmetleri Yönetmeliği'nin 5. Maddesi 6. Fıkrası hükmünce ‘Milli Eğitim Bakanlığı tarafından kurum açma izni ile işyeri açma ve çalışma ruhsatı düzenlenmeden her ne ad altında olursa olsun öğrenci barınma hizmeti veren veya öğrenci yurdu, pansiyonu, apartları, stüdyo daireleri gibi işletilen yerler 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu hükümleri uyarınca valilikçe kapatılır’ Bu kanun hükmünce kaçak olarak faaliyet gösteren yerler yurt çapında TÜYİSEN tarafından tespit edilip İçişleri Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı'na şikayet edilir” dedi.

‘YASADIŞINDAN KAÇINALIM’

Ruhsatsız barınma yerlerinin TÜYİSEN hukuk kurulu tarafından dikkatle incelendiğini ifade eden Funda Gökgöl, “Şikayetlerin takibatı ısrarla yapılıp kaçak işletmeler en hızlı şekilde kapattırılmaktadır. Sonuç olarak öğrenci barındırma ruhsatı sadece ve sadece Milli Eğitim Bakanlığı tarafından verilmektedir. Bunun haricinde ruhsatsız veya başka kurumlardan ruhsat almış yerlerin öğrenci barındırma yetkisi bulunmamaktadır. Her şeyden önemli olan çocuklarımızın ruhsatsız, denetimsiz, öğrenci harici kişilerin de konakladığı ve kapatılması kaçınılmaz olan yerlere, kısacası yasadışı yerlere yerleştirmekten kaçınalım” diye konuştu.

‘ÖĞRENCİ ORTADA KALMASIN’

Sözlerini Sürdüren Gökgöl, “Ülkemizin geleceği ve en kıymetlimiz olan çocuklarımızı deprem, yangın ve hijyen yönetmeliklerine tabi olmayan adli sicili belirsiz, kanunsuz iş yapmaktan çekinmeyen insanlara emanet edemeyiz. Anlaşma yapmayı düşündüğünüz kurumlardan mutlaka Milli Eğitim Bakanlığı'ndan alınmış yurt açma izin belgesini talep ediniz ve çocuklarınızı devlet denetimi altında sağlam, hijyenik ve güvenli binalarda, adli sicili her sene kontrol edilen güvenilir insanlara emanet ediniz. Bu tür kaçak yerler kapatıldığında öğrenci ortada kalır ödediğiniz ücreti ve verdiğiniz senetleri geri alamazsınız” diyerek velileri ve öğrencileri bir kez daha uyardı. 

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

0 Yorum

Sen de yorum yap

Kocaeli Paraf