Kocaeli Haberleri Kocaeli Son Dakika

Kocaeli'nin Nabzını Tutan Site Kocaeliparaf.com'a Hoşgeldiniz. Kocaeli'in Güçlü Sesi, Kocaeli Haber, Kocaeli Haberleri, Kocaeli Yerel Haberleri

Kocaeli Paraf Haber Sitesi

Kemalpaşa Mh. Cumhuriyet Cd. Petan İşhanı Kat: 5 No:30 İzmit, Kocaeli
sennuruzan@gmail.com

Türker, Hollanda’daki Evini Atatürk Müzesi Yaptı

Türker, Hollanda’daki Evini Atatürk Müzesi Yaptı

17 Ağustos 1999 Marmara depreminden sonra Kocaelililerin de yakından tanıma imkanı bulduğu, çok yönlü yardım çalışmalarıyla dünya çapında tanınan Bülent Türker, Cumhuriyetin kuruluşunun 100. yıldönümünde Hollanda’daki evini Atatürk Müzesine dönüştürdü.

Kırklareli Vizeli olan ve Hollanda’nın Rotterdam şehrinde yaşayan Bülent Türker, evini yüzden fazla orijinal eserin yer aldığı Atatürk Müzesi haline dönüştürdü. Açılışı onur konuğu olan Türk Sinemasının emektarı ünlü sanatçı Perran Kutman yaparken gözyaşlarını tutamadı. Türker’in 87 yaşındaki annesi Zehra Türker’in ev sahipliği yaptığı müzede, “Atatürk’ün savaştığı cephelerde kullanılan bayraklar, Atatürk için yaptırılan özel sigara kutusu, Atatürk’ün şehit olan komutanının altın saati, Atatürk’ün aramızdan ayrıldığı güne ait gazeteler, Dünyada Atatürk kapaklı dergiler, Atatürk’ün orijinal fotoğrafları, döneme ait süngüler, Fransız, İngiliz ve Anzaklara ait orijinal malzemeler bulunuyor.

ATATÜRK'E BORCUMU ÖDÜYORUM 

Müzede ayrıca Atatürk için yazılan özel mektuplar ve kendisine ait iki adet mektup, çarpışan mermiler, İngilizlerin tuzakları, orijinal Nutuk ve dünyanın çeşitli bölgelerinden toplanmış eserler yer alıyor.” Türker yaptığı açıklamada, Almanya, İngiltere, Avusturalya, Fransa ve Yeni Zelanda’dan satın aldığı ve 30 yılda bir araya getirdiği eserleri sergilemekten gurur duyduğunu belirterek, “Bu şekilde bizlere Türkiye Cumhuriyeti’ni armağan eden Atatürk’e borcumu ödüyorum. 87 yaşındaki annem Zehra Türker, çocuklara o dönemin ekmeklerini ve şekersiz üzüm hoşaflardan yaparak ikram ediyor. Bu şekilde çocuklarımıza Cumhuriyetin hangi şartlarda kurulduğunu öğretmiş oluyoruz. Müzeye gelenlere bilgiler verirken, ayrıca ücretsiz Atatürk posteri de hediye ediyoruz” diye konuştu.

Bu Haberi Beğendin Mi?
0 kişiden 0 kişi beğendi

Sen de yorumunu yaz!

E-posta adresin gizli kalacaktır. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun *