Türk Sağlık-Sen ’Den Örgütlü Mücadele Talebi

Türk Sağlık-Sen ’Den Örgütlü Mücadele Talebi

/
/

Toplu sözleşme görüşmeleri sonrası yetkili sendika Memur-Sen’e seslenen TSS Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker, örgütlü mücadeleye vurgu yaptı

Kamu görevlilerinin 2020-2021 yıllarında maaşlarına yapılacak zam ve sosyal hakların belirleneceği 5'inci dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinin 1. oturumu ile ilgili konuşan Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker açıklama yaptı. Açıklamaya Şube Başkanı Arif Ovalı, sendika üyesi Fatma Özcan, Hüseyin Ozan Yüzüak da katıldı. 

‘GÖRÜŞMELER YAPILDI’

Şube Başkanı Çeker yaptığı açıklamada “5. Dönem toplu sözleşme görüşmeleri, yaklaşık 2 Milyon 600 Bin kamu görevlisi ilgilendiriyor. Çalışanların, 2020-2021 yıllarında maaşlarına yapılacak zam ve sosyal hakları belirleneceği görüşmeler, 1 Ağustos’ta Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı ve en fazla üyesi bulunan üç konfederasyonun katılımı ile ilk oturum gerçekleşti. Sendikaların 2020 ve 2021 yılı için memura yapılmasını istedikleri maaş zammı ve sosyal haklardaki artış oranları talepleri, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanına sunuldu” dedi.

‘BAKAN HAZIRLIK BİLE YAPMAMIŞ’

Sendikaların temsil ettikleri kitleler adına taleplerini kamu işverenine sunmalarına rağmen Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanının herhangi bir teklifi olmadığını ifade eden Çeker, “Yaklaşık 15 gün sonra yapılacak 2. toplantıda kamu işvereni adına tekliflerini sendikalara sunacak olmalarını beyan etmesi, Sayın Bakanın toplantıya hazırlık yapmadan geldiğinin delilidir. Bu durum göstermektedir ki kamu işvereninin böylesine hayati bir konu hakkında yaklaşık 2 Milyon 600 Bin kamu çalışanı ve aileleri ile 15 milyon vatandaşımızı yok sayılmıştır” dedi.

‘ÖRGÜTLÜ MÜCADELE LAZIM’

Kamu çalışanlarının ekonomik darboğazdan kurtulmak için gözünü toplu sözleşmelere diktiğini de kaydeden Ellibeş, “İşverenin çalışanlara çare olacak maaş artış oranlarını belirlemeden masaya gelmesi, toplu sözleşmelerin önceki dönemlerde olduğu gibi hüsranla neticeleneceğinin işaretini vermektedir. Kamu çalışanlarının hizmet kollarında yetkili kıldığı ve toplu sözleşme masasında sendika heyetinin başkanlığını yürüten Memur Sen’in, kamu işvereninin bu tutumu karşısında pazarlık gücünü artırması ve kamu çalışanlarının haklarının koruması ve geliştirmesi için örgütlü mücadele gücünü ortaya koyması gerekmektedir” dedi.

CUMHURBAŞKANININ SÖZLERİNİ HATIRLATTI

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kamu çalışanlarına verdiği sözleri de hatırlatan Başkan Çeker, “Sayın Cumhurbaşkanımızın alanlarda sözünü verdiği ve kamu çalışanlarının beklenti içinde olduğu 3600 ek gösterge, maaş zamlarının enflasyon artı refah payı ile birlikte verilmesi, güvenceli çalışma, enflasyon farklarının her ay verilmesi, kamu çalışanlarının üzerindeki vergi yükünün hafifletilmesi, sözleşmeli personel çalıştırılmasının kaldırılarak tek tip personel modeline geçilmesi gibi önemli gündem maddelerinden asla taviz verilmemelidir” diye konuştu.

 

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

0 Yorum

Sen de yorum yap

Kocaeli Paraf