TÜRK OCAĞI OTİZMİ KONUŞTU

TÜRK OCAĞI OTİZMİ KONUŞTU

/
/

Türk Ocakları Kocaeli Şubesi, eğitimcilerin de katıldığı konferansta otizm konusunu işledi

Türk Ocakları Kocaeli Şube Başkanı Yücel Alpay Demir eğitim, bilim gibi konuların yanı sıra bu kez otizm konusunu masaya yatırdı. Otizm konusunda uzman olan uzmanı olan İzmit Rehberlik ve Araştırma Merkezinde Müdür Yardımcısı Atilla Türkkal’ın konuşmacı olarak katıldığı konferansta ayrıca Aydınlar Ocağı Başkanı Süleyman Pekin, Kocaeli Türkçüler Platformu Başkanı Özer Mert Özdemir, okul müdürleri, öğretmenler ve Türk Ocaklı öğrenciler katıldı. 

‘GELİŞİMSEL BOZUKLUK’

Konunun uzmanı olan İzmit Rehberlik ve Araştırma Merkezinde Müdür Yardımcısı Atilla Türkkal, otizmin iletişim ve sosyal gelişim alanlarındaki yetersizlikle seyrettiğini belirterek “Çocuğun gelişimini önemli derecede olumsuz etkiler. Otizm, bir yaygın gelişimsel bozukluktur.  Doğuştan gelen bir bozukluk olmasına rağmen belirtiler bebeklik ve erken çocukluk döneminde belirmeye başlar. (0-3 yaş arası) Nedenleri ise tam olarak bilinmemekle birlikte genetik, biyolojik ve nörolojik sebepler vurgulanmaktadır” dedi.

 

3 AŞAMAYA DİKKAT ÇEKTİ

Sözlerini sürdüren mit Rehberlik ve Araştırma Merkezinde Müdür Yardımcısı Atilla Türkkal, “Çocuğun aileye katılmasının öncesindeki beklentiler ve sonrasında yaşanan gelişmelerin farklı olması durumunda ailelerde tepki durumları oluşur. Bunlar genelde 3 şekilde karşımıza çıkar. Birinci aşama; şok, inkar, keder ve çöküntü tepkileri yer almakta iken ikinci aşama; karışık duygular, suçluluk, kızgınlık ve utanma tepkileri, üçüncü aşama ise anlaşma, uyma ve yeniden düzenleme ile kabul ve uyum tepkileri” şeklinde konuştu. 

‘YAPILACAKLAR KAYIT EDİLMELİ’

Otizmde erken teşhis, erken kabullenme ve erken başlanan eğitimin önemine de değinen Türkkal, “Otizmli çocuğun başarıları takip edilerek her zaman övülmeli, otizmli çocukların yapacakları işleri organize etmelerine yardımcı olmak amacıyla bir defter tutulmalı ve yapılacak işler, kullanılacak malzemeler deftere kayıt edilerek kullanılmalı. Çocuğun bağımsız olarak çalışması ve oyun oynaması esnasında harcanacak zaman, ne yapması gerektiği, ne kadar yapması gerektiği, süresi ve çalışmayı, oyunu bitirince ne yapacağına ilişkin bilgiler çocuğa verilmelidir” diyerek öğretmenlere velilere tavsiyelerde bulundu.

PLAKET SUNULDU

Konferansın sonunda bu konuda ki tecrübelerini anlatan Özel Eğitim Rehberlik ve Araştırma Müdürü Yusuf Şahin, “Günümüzde ortalama her 68 çocuktan birinin otizmli olarak doğuyor. Toplumun bu konuda bilinçli olmasının gerekiyor. Bu tür konferans ve eğitimler çok önemli” dedi. Akabinde konferansı başarıyla tamamlayan Atilla Türkkal'a günün anısına hazırlanan Türk Ocağı plaketi hediye edildi. 

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

0 Yorum

Sen de yorum yap

Kocaeli Paraf