Kocaeli Haberleri Kocaeli Son Dakika

Kocaeli'nin Nabzını Tutan Site Kocaeliparaf.com'a Hoşgeldiniz. Kocaeli'in Güçlü Sesi, Kocaeli Haber, Kocaeli Haberleri, Kocaeli Yerel Haberleri

Kocaeli Paraf Haber Sitesi

Kemalpaşa Mh. Cumhuriyet Cd. Petan İşhanı Kat: 5 No:30 İzmit, Kocaeli
sennuruzan@gmail.com

Tüm-bel-sen: İzmit Belediyesi Yaptı Siz De Yapabilirsiniz!

TÜM-BEL-SEN Şube Başkanı Karakuş, İzmit Belediyesi’nin nakit olarak verdiği yemek yardımı sorununun diğer belediyelerde de çözüme kavuşturulmasını istedi TÜM-BEL-SEN Kocaeli …

Tüm-bel-sen: İzmit Belediyesi Yaptı Siz De Yapabilirsiniz!

Şube Başkanı Karakuş, İzmit Belediyesi’nin nakit olarak verdiği yemek yardımı sorununun diğer belediyelerde de çözüme kavuşturulmasını istedi

TÜM-BEL-SEN Kocaeli Şube Başkanı Erdal Karakuş, Büyükşehir Belediyesi ve İSU Genel Müdürlüğü’nde çalışan binlerce memurun yemek yardımı talep ettiğini belirtti. Karakuş’un yayınladığı açıklamanın ayrıntıları şöyle:

YEMEK İÇİN ŞART KOŞAN TEK ÜLKEYİZ

Ülkemizde kamuda çalışan milyonlarca memuru ilgilendiren ‘yemek yardımı’ maalesef, buna dair 1986’da yayımlanan yönetmelikten beri ‘yılan hikayesine dönmekten’ kurtulamamıştır. Bu yönetmelik; ‘Yemek nasıl verilir hükmünden ziyade, ‘yemek nasıl verilmez’ hükümlerini barındırmaktadır. Bu garip yönetmelik, özetle yemeği ‘kuponla kartla çekle nakdi olarak ödeyemezsin’ demektedir. Merkezi hükümetin ve siyaset alanının, ‘aya mekik göndermekten’ bahsettiği 21. Yüzyılda kendi memuruna yemek vermeyi hala ‘içinden çıkılmaz şartlara’ bağlamış olması, biz gerçek sendikalar için artık katlanılmaz hale gelmiştir. İşin daha da acısı BM’ye kayıtlı 193 ülke içerisinde, memuruna yemek vermeyi bu şekilde şarta koşan yegane ülke maalesef Türkiye’dir.

ÇALIŞMA BARIŞINI BOZUYOR

Yönetmeliğin güncel hali dahi bir memura günlük öğün bedelini 6 ile 10 TL belirlemiştir. zürkiye’nin herhangi bir lokantasında (TBMM Hariç!) 10 TL’ye yemek var mıdır, kalmış mıdır merak ediyoruz. Bgün sokaktan hangi yurttaşa yemek yardımı nasıl verilmeli diye sorsanız, size herkesin ulaşabileceği bir yemekhane kurulur ya da bu mümkün değilse güncel fiyatlar üzerinden nakdi yemek yardımı ödenir! şeklinde yanıt verecektir. Zaten doğrusu da budur. Kocaeli Büyükşehir Belediyemizde, ana binaya yakın Antikkapı şirketine ait bir yemekhane bulunmaktadır, yine İSU Genel Müdürlüğü ana binasında bir yemekhane bulunmaktadır. Maalesef her iki kurumumuzun personellerinin en az yarısı, öğlen tatillerinde merkezdeki bu yemekhanede yemek yemeleri imkânsızdır. Burada ciddi bir eşitsizlik ve çalışma barışını bozucu durum vardır.

1100 TL EK GİDER

Bugün için piyasa koşullarında ortalama bir öğle yemeğini 50 TL’den aşağı yemek olanaksız hale gelmiştir. Bu durum, bir memur için aylık asgari 1.100 TL ek gider demektir. Dolayısı ile ilgili Yönetmelik’te yapılan değişiklik ile yerel yönetimlerde çalışan kamu görevlilerine yemek yardımını düzenleyen maddede; bu hizmet kolu kapsamına giren kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan kamu görevlilerinden Devlet Memurları Yiyecek Yardımı Yönetmeliğine göre yemekhanesi olmayanlara veya kurulan yemek servislerinden kurum dışında fiilen yerine getirilen görevler sebebiyle yararlanma imkanı olmayanlara öğle yemeği için kumanya yardımı verilir hükmüne yer verilmiştir. Bu değişiklik, geçmişte içinde barındığı absürt hükümleri tamamen kaldırmamakla beraber yeni bir olanak da karşımıza çıkarmıştır.

BÜYÜKŞEHRİ VE İSU’YA ÇAĞRI YAPTI

Yönetmeliğin nasıl uygulanacağına karar verecek inisiyatif alacak olanlar belediye başkanlarıdır. Ayrıca vejetaryen olan ya da sağlık durumu sebebiyle her şeyi yiyemeyecek emekçilerin de mağduriyeti giderilmiş olacaktır. Bu konuda İzmit Belediyemizde müstakil bir toplu sözleşme ile emekçiler yemek yardımını nakdi olarak almaktadır. Şimdi sırada Büyükşehir Belediyemiz ve İSU Genel Müdürlüğü’ndedir. Bu kurumlar ve yöneticilerine çağrı yapıyoruz. Kumanya yardımını tüm memur ve sözleşmeli memurlara nakdi ödeme olarak ele alalım ve bunu uygulayarak kurumlarımızda çalışma barışını tesis edelim. Bir başka seçenek ise geçmiş dönemlerde uygulanan Antikpass kartlı ödeme ile yemek yardımıdır. Hayat pahalılığı, enflasyon ve temel hizmetlere yapılan zamlar maaşlarda yüzde 40’ın üzerinde gelir kaybına yol açtı. Yemek yardımı on binlerce yurttaşımızın sofrasına katkı olacaktır.

Bu Haberi Beğendin Mi?
0 kişiden 0 kişi beğendi

Sen de yorumunu yaz!

E-posta adresin gizli kalacaktır. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun *