Kocaeli Haberleri Kocaeli Son Dakika

Kocaeli'nin Nabzını Tutan Site Kocaeliparaf.com'a Hoşgeldiniz. Kocaeli'in Güçlü Sesi, Kocaeli Haber, Kocaeli Haberleri, Kocaeli Yerel Haberleri

Kocaeli Paraf Haber Sitesi

Kemalpaşa Mh. Cumhuriyet Cd. Petan İşhanı Kat: 5 No:30 İzmit, Kocaeli
sennuruzan@gmail.com

Tmmob’dan Vekillere; Ekolojik Yıkım Olur

TMMOB İKK Sekreteri Murat Kürekçi, milletvekillerine açık çağrıda bulundu. Kürekçi, ilimize yapılması planlanan lastik yakma tesisinin ekolojik yıkımla sonuçlanacağını söyled…

TMMOB İKK Sekreteri  Murat Kürekçi, milletvekillerine açık çağrıda bulundu. Kürekçi, ilimize yapılması planlanan lastik yakma tesisinin ekolojik yıkımla sonuçlanacağını söyledi

Önümüzdeki günlerde mecliste görüşülecek olan elektrik piyasası kanun teklifi yasalaşırsa ‘araç lastiği yakmak’ yenilenebilir enerji olarak tanımlanacak. Bu duruma tepki gösteren çevre dernekleri ve bazı odalar, lastik yakmakla enrji üretilemeyeceğini ifade ediyor. TMMOB Kocaeli İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Murat Kürekçi de ilimize yapılacağı söylenen lastik yakma tesisinin çevreyi büyük bir tahribata uğratacağını belirtti.

‘LASTİK YENİLENEBİLİR DEĞİL’

İlimizde yapılacağı söylenen lastik yakma tesisiyle ilgili bir açıklama yapan TMMOB İKK Sekreteri Murat Kürekçi, “Elektrik Piyasası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin bugünlerde Meclis gündemine gelmesi bekleniyor. Elektrik Piyasası Kanunu son 7 yılda 9 kez, Yenilenebilir Enerji Kanunu ise son 15 yılda 5 kez değişmiştir. Komisyon çalışmalarında; hangi değişikliğin ne işe yaradığı, canlı yaşamına ve çevresel etkilerinin neler olduğu yeterince değerlendirilmemiştir. Yeterince değerlendirme yapılmış olsaydı, en azından 2016 yılında yapılan düzenlemeyle lastikten elektrik üretimini yenilenebilir sayılması gibi bir ayıba ek  olarak şehir çöplerinin, orman atıklarının yakılması, yasallaştırılmak istenmezdi” dedi.

‘RANT ALANLARI MI AÇILIYOR?’

Teklifin yasalaşması halinde yaşanacakları da aktaran Kürekçi , “Sadece Kocaeli, Düzce ve Erzincan’daki ömrünü tamamlamış lastikleri (ÖTL) yakıt olarak kullanan tesislere yenileri eklenecke. Öte yandan ülke bütünü için tam bir ekolojik yıkım söz konusu olacaktır. İhtiyaç olan gerçek anlamda bir atık yönetimi ile yine ömrünü tamamlamış lastik (ÖTL) ve orman atıklarını da içeren kapsamlı bir geri kazanım mevzuatının hazırlanmasıdır. Amaç, atıkları ekosistemlerine dönüştürmek ve geri kazanmak olmalıdır. Aksi durum; kapital sahiplerine yeni rant alanlarının açılmasının hedeflendiğini ayan beyan ortaya koymak anlamına gelmektedir” şeklinde konuştu. 

‘ORMANLAR TALAN EDİLECEK’

Koanuşmasını sürdüren Kürekçi, “Diğer yandan; ‘orman atıkları’ tanımının yasa tasarısı içerisinde aynı kapsamda değerlendirilmesi, orman vasfını koruyan alanların talan edilmesine zemin oluşturacağı endişesini beraberinde getirecektir.  Türkiye’nin; Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması (YEKDEM) gibi teşvikler üstünden birilerine rant sağlayan ekonomik modelle çalışan ve gerçekte biyolojik bağı bulunmayan ancak biokütle olarak tanımlanan ömrünü tamamlamış lastiklerin (ÖTL), şehir çöplerinin,  orman atıklarının yakılması suretiyle üretilecek enerji kaynakları yerine ucuz ve sağlıklı, iklim dostu yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımına gereksinimi vardır” dedi. 

‘ÇEVRE DOSTU YÖNTEMLER’

Kürekçi, “Hiçbir işlem ile geri kazanılamayan atıklar ise yerleşim yerlerinden uzak ve modern emisyon kontrol sistemleri olan tesislerde çevre ve canlı dostu uygun yöntemler ile bertaraf edilmelidir. Her durumda ilimiz gibi kanser vakalarının ülke ortalamasından yüksek olduğu, kronik solunum yolu hastalıklarının yaygın olduğu ve sanayiye doymuş bir kente, yasalaşması durumunda mevcut lastik yakma tesisine ilaveten şehir çöplerini, ömrünü tamamlamış lastikleri (ÖTL) ve orman atıklarını yakacak tesisler kurulacaktır. Kocaeli gerçeğinde, zaten mevcut kirli havaya ayrıca bu maddelerin de salımı ile kümülatif etkinin daha fazla olacağı önemsenmelidir” dedi. 

‘ÇOK ÜZGÜNÜZ’

Kürekçi son olarak “Rant hırsından önce insan ve diğer canlıların yaşamlarının savunulmasına dair yasal düzenlemelerin yapılması öncelikli talebimizdir. Halkın cebinden yüksek miktarda para alınarak bunun karşılığında araba lastiklerini dönüştürmek yerine yakıt olarak kullanılmasına karşıyız ve böylesi bir tesisin kentimize yapılmak istenmesinden dolayı çok üzgünüz. Kocaeli’mizi, ülkemizi seven milletvekillerimize sesleniyoruz: Mecliste lastik yakarak enerji üretimi yasasına engel olun bu yasanın geçmesine izin vermeyin” ifadelerini kaullandı.

Bu Haberi Beğendin Mi?
0 kişiden 0 kişi beğendi

Sen de yorumunu yaz!

E-posta adresin gizli kalacaktır. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun *