Kocaeli Haberleri Kocaeli Son Dakika

Kocaeli'nin Nabzını Tutan Site Kocaeliparaf.com'a Hoşgeldiniz. Kocaeli'in Güçlü Sesi, Kocaeli Haber, Kocaeli Haberleri, Kocaeli Yerel Haberleri

Kocaeli Paraf Haber Sitesi

Kemalpaşa Mh. Cumhuriyet Cd. Petan İşhanı Kat: 5 No:30 İzmit, Kocaeli
sennuruzan@gmail.com

Tes: Önlün Değil İkramiye İstiyoruz !

Milli Eğitim Bakanlığının 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde öğretmenlere vereceği beyaz önlüğü tartışmaya açan TES 1 Nolu Şube “Önlük değil ikramiye istiyoruz” dedi.

Tes: Önlün Değil İkramiye İstiyoruz !

Milli Eğitim Bakanlığının 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde öğretmenlere vereceği beyaz önlüğü tartışmaya açan TES 1 Nolu Şube “Önlük değil ikramiye istiyoruz” dedi.

Türk Eğitim Sen 1 Nolu Şubesi 24 Kasım Öğretmenler Günü öncesi İzmit PTT önünde bir açıklama yaptı. Milli Eğitim Bakanlığının bu güne özel tüm öğretmenlere beyaz önlük hediye etmesini eleştiren Şube Başkanı Yaşar Şanlı, ekonomik sıkıntıların da göz önünde bulundurularak önlük yerine ikramiye verilmesini talep ederek bakanlığa mektup gönderdi. Açıklamaya Kamu Sen’e bağlı sendika başkanları da destek verdi.

‘ÖNCÜ KAHRAMANLAR’

Şube Başkanı Yaşar Şanlı yaptığı açıklamada “Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Millet Mektepleri Başöğretmenliğini kabul ettiği gün olan 24 Kasım’ı büyük bir övünçle kutluyoruz. Ne mutlu bize ki ilim ve irfan yuvalarında, akıl ve bilimin yol göstericiliğinde, Atatürk’ün öğretileriyle genç nesilleri yetiştiriyoruz. Bilindiği gibi kalkınma ve gelişme hamleleri bilgisi, birikimi, tecrübesi, engin öngörüsüyle medeniyetimizi aydınlatan münevver öğretmenlerimiz sayesinde gerçekleşebilir. Tabi bizler sadece öğretmen değil; aynı zamanda çocuklarımızı hayata hazırlayan, geleceğe taşıyan, onların kendi yolunu çizmesinde öncü rol üstlenen kahramanlarız” diye konuştu.

‘ÇARE ÜRETİLMİYOR’

‘Öğretmenlerin her birinin kutlu bir görev yaptığını belirten Şanlı, “Mukaddes değerlerle bezenmiş bir mesleğin neferleri olmakla gurur duyuyoruz. Her 24 Kasım’da göğsümüz kabarır, heyecanlanırız. Ancak bir tarafımızda buruktur. Çünkü öğretmenlerin başta sorumluluk mevkiinde bulunanlar olmak üzere toplumda hak ettiği itibarı görmediğini düşünüyor, toplumdaki saygınlıklarının artırılması noktasında yeterli çabanın gösterilmediğine şahit oluyoruz. Cumhuriyetimizin 100. yılını idrak ederken öğretmenlerin rol ve sorumluluklarına ilişkin beklentiler artmakta, buna karşın öğretmenlerin yıldan yıla büyüyen sorunlarına çare yeterince üretilememektedir” dedi.

‘EN BÜYÜK SORUN EKONOMİK’

Sözlerini sürdüren Şanlı, “Eğitim sürecinin başat öğesi öğretmenlerimizin en büyük sorunlarından birisi ekonomik durumlarının yetersizliğidir. Bugün sadece asgari ücretliler, dar ve sabit gelirliler değil, kamu çalışanları da ekonomik daralmışlıktan nasibini almıştır. 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 13 bin 334 TL, yoksulluk sınırı 43 bin 433 TL’ye ulaşmıştır. Yılsonu itibarıyla maaşlardaki erimenin yüzde 30-35 aralığında olması beklenmektedir. Buna karşın ülkemizde 9/1 derecedeki bir öğretmen aylık 22 bin 852 TL, 5/3 derecedeki bir öğretmen aylık 24 bin 319 TL, 1/4 derecedeki bir öğretmen aylık 25 bin 112 TL ücret almaktadır. Öğretmenler maaşları ile ancak iki Cumhuriyet altını alabilmektedir. İşte tüm bu rakamlar eğitim çalışanlarının ekonomik çaresizlik içinde olduğunu göstermektedir” dedi.

‘SUNİ TARTIŞMA’

Bakanlığın önlük hediyesiyle ilgili de konuşan Şanlı, “Bilindiği gibi 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde öğretmenlerimize Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ‘beyaz önlük’ hediye edileceği kamuoyuna açıklandı. Biz ise eğitim çalışanlarının ‘öğrenci-veli şiddetine maruz kalma’, liyakatsiz yönetici atamaları’, ‘tayin ve nakil başta olmak üzere özlük hakları’, ‘ekonomik çaresizlik’, ‘adaletsiz uygulamalar’, ‘mesleki imaj zedelenmesi’, ‘kariyer sınavı’ gibi acil çözüm bekleyen önemli sorunları varken kamuoyunun önlük gibi suni bir tartışma ile meşgul edilmesini doğru bulmadığımızı dile getirerek bir öneride bulunmuştuk” ifadelerini kullandı. ,

‘İKRİMAYE İSTİYORUZ’

Şanlı son olarak “24 Kasım’da önlük değil, ikramiye istiyoruz. Bu kapsamda sendikamız; öğretmenlerin ekonomik durumlarının iyileştirilmesine yönelik düzenlemelere gidilmesinin ilk adımı olarak her 24 Kasım tarihinde öğretmenleri motive etmek ve ekonomik bakımdan desteklemek adına bir maaş ikramiye verilmesini içeren kanun teklifi hazırladı. Milletvekillerine gönderdiğimiz mektubumuzda ekonomik sorunlarına bir nebze de olsa sembolik katkı sağlayacak olan bu Kanun Teklifine sahip çıkmalarını ve destek vermelerini bekliyoruz. Geleceğimizi yetiştiren eğitimcilerimizi mutlu, huzurlu ve motivasyonu yüksek kılmak devletimizin ve toplumumuzun en asli sorumluluklarındandır” dedi. 

Bu Haberi Beğendin Mi?
0 kişiden 0 kişi beğendi

Sen de yorumunu yaz!

E-posta adresin gizli kalacaktır. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun *