Teknoloji'nin  Kalbi Burada Atıyor

Teknoloji'nin Kalbi Burada Atıyor

/
/

Makine kimyaya bomba atar yapan, İzmit Makine Fabrikasının yöneticisi Sami Durmuşoğlu en samimi açıklamalarını ilk kez kapılarını açtığı fabrikada Kocaeli Paraf Haber sitesine yaptı.

Patron oğlu olmasına rağmen sahibi olduğu fabrikada tuvalet bile temizleyen,  Çocukluk yıllarında çivi satarak harçlığını çıkaran, ilimizin renkli simalarından Sami Durmuşoğlu, iş ve sivil hayatını insan biriktirerek bu günlere getirmiş. Siyasetle arasının olmadığına da dikkat çeken Durmuşoğlu, “Tepeden inme insanlar siyasette kabul görmez” açıklamalarına yer veriyor.

ÇIRAKLIK'TAN PATRONLUĞA GİDEN BÜYÜK BAŞARI

Renkli kişiliğiyle tanıdığımız Kocaeli Trabzonlular Dernek Başkanı İzmit Makinenin yöneticilerinden Sami Durmuşoğlu, çocukluk yıllarından başlayıp hayat hikâyesini Kocaeli Paraf Haber Sitemize anlattı. Küçük yaşta hem çalışıp hem okuyan Sami Durmuşoğlu, bugün başarılı bir işadamı olmasını severek yaptığı işe bağlıyor. Federal Mogul fabrikasının ustabaşı olan babası Ulvi Durmuşoğlu’nun emekli olduktan sonra üç ortakla 1996 yılında kurduğu İzmit Makine bugün 200 kişiye istihdam sağlıyor. Makine kimya endüstrisine bomba atar yapan tek fabrika olan İzmit Makinenin sahibi Sami Durmuşoğlu, “Eğer Bir gün babanızın koltuğuna oturacaksanız işinizi en iyi şekilde yapmak zorundasınız” dedi.

TUVALET DE TEMİZLEDİM

İlkokul yıllarında çalışma hayatı ile tanışan Durmuşoğlu, okuldan çıkıp inşaat alanlarında topladığı çivileri eskiciye satarak ticarete başlamış. Ortaokul ve lise yıllarında oturdukları 60 Evler Mahallesi’nde açtığı tezgâhta pazarcılıktan, D Pasajda çaycılığa kadar birçok yerde çalışmış. Babasının İyi bir makine ustası olmasının yanında iyi bir inşaat ustası da olması Durmuşoğlu’nu genç yaşlarda gurbette yaşamasına sebep olmuş. Durmuşoğlu, Küçük Sanayi sitesinde İzmit Makine ’de tuvalet temizliği yapmış. Yani Durmuşoğlu’nun patron oğlu olması bir şeyi değiştirmemiş.

İZMİT MAKİNE’Yİ BABAM VE 2 ORTAĞI KURDU

Başiskele Kullar’daki İzmit Makine Fabrikasındaki makamında gerçekleştirdiğimiz samimi ve bir o kadar da keyifli gerçekleşen röportajımızda Durmuşoğlu başlıyor anlatmaya. Makine ustası işçinin 3 çocuğundan biri olarak dünyaya gelen Durmuşoğlu, “Kardeşlerim Trabzon, ben İzmit doğumluyum. Babam Trabzon’dan İzmit’te geldiğinde Federal Mogul Mahle Piston fabrikasında Muharrem Dereli’nin yanında işe başlamış. Babam, fabrikadan 1993 yılında emekli olduğunda Muammer Dereli yanına çağırarak ‘Git dükkân aç çalışmaya başla’ demiş. Ustabaşı olarak fabrikadan ayrılan babam iki arkadaşını da yanına alarak İzmit Makineyi kurmuş” dedi.

26 YILLIK BİR KURULUŞ

Babasının yanında çalıştığı yılları da anlatan Durmuşoğlu, “Makine imalatı kalıbı, tamir, yedek parça üzerine 1993 yılında küçük sanayi sitesinde bugün gibi hatırlıyorum 204 blok 55 ve 56 numarada faaliyete başlamışlar. İzmit Makine 1996 yılında bir ortağı,  1999 yılında diğer ortağından ayrılan babam, fabrikayı aile şirketine dönüştürdü. Ortaklarımızla bugün hala görüşürüz. Babamın bir sözü vardır ‘Hiçbir zaman işi yapan adamla aran bozuk olmayacak’. Benim şuana kadar bu memlekette kimseyle aram bozuk değildir. Herkesle bir şekilde iyi olmaya gayret gösteriyoruz” şeklinde konuştu.

PARA DEĞİL İNSAN BİRİKTİRDİM

Meslek hayatında para değil insan biriktirmeye önem verdiğini de ifade eden Durmuşoğlu, “Bizim meslekte tornacı diğer tornacıyı, kaynakçı diğer kaynakçıyı sevmez ama bende böyle bir felsefe yok. Yarın öbür gün adama, işe ihtiyacın olur gider kapısını çalarsın. İş istersin adam isterdin senin işlerin çok olur ona gider işini paslarsın. Aran iyi olduğu için de adam kendi işi gibi işine sahip çıkar.  Ben bunlara çok dikkat ederim. Önemli olan çok para kazanmak değil çok adam kazanmaktır, biz bunun derdindeyiz, bunu yapmaya çalışıyoruz. Allah’ın izni ile bunu da başardık gibi sonuçta bizim de yanlışlarımız hatalarımız eksiklerimiz illaki vardır. Bunu tamamlamak için çalışıyoruz” dedi.

HERKES TATİLE GİDER, BEN ÇALIŞIRDIM

Sözlerini sürdüren Durmuşoğlu, “Yanımda çalışan mesai arkadaşlarım benden ayrılan çalışma arkadaşlarım hiçbir tanesi bizim hakkımızı yedi, paramızı vermedi, bize kötü davrandı diyeceğini zannetmiyorum. Çünkü benim babam işçi emeklisi ben de 19-20 yaşına kadar çok yerde çalıştım. İşçimin alın terini iyi bilirim. Tekirdağ Babaeski’den, Balıkesir Akçay, Haymana, Sinop olmak üzere her yere babam beni gönderdi. Babam ayrıca iyi bir inşaat ustasıydı, hep usta ve kalfa arkadaşlarının yanına gönderdi. Onların yanında işçiliğin ne olduğunu çok iyi öğrendim. Yazları herkes tatile giderken ben 17-18 yaşına kadar Trabzon’a giderdim. Fındık topla, çay kır, odun kes, bunu taşı, ineklere bak, 15-16 yaşından sonra Trabzon yerine kendimizi gurbetlere bulduk” diye konuştu.

KÜÇÜK YAŞLARDAN BU YANA ÇALIŞIYORUM

Çocukluğundan beri iş hayatında olduğunu da hatırlatan Durmuşoğlu, “Hayatım 13 yaşından bu yana çalışmakla geçti. 30 senedir çalışıyorum. İlkokulu 5 yıl, ortaokul 4 yıl, liseyi 5 yılda bitirdim. Edebiyat mezunuyum. Karadeniz Teknik Üniversitesi Makine Ressamlığını 2,5 yılda tamamladım. Edebiyat mezunu olup makine okumak öyle kolay değil. Altyapım olduğu için üç boyutlu çizmeyi, metre tutmayı bilirdim. Halen Açık Öğretim Spor Yöneticiliği Bölümü 2’ci sınıf öğrencisiyim. Ben her zaman sporun içindeydim. 16 yıl futbol oynadım, amatör sporlarda ve Kocaelispor’da yöneticilik yaptım.  Bilmediğim ve sevmediğim işleri hiç yapmadım. İşimi ve üretmeyi seviyorum” ifadelerini kullandı.

ÇİVİLERİ SATIP HARÇLIK YAPARDIM

Babasının nasihatlerini kulağına küpe yapan Durmuşoğlu, “Okul okuduğum için hafta sonları İzmit Makine ‘ye babamın yanına giderdim. İzmit Makine‘ye ilk gittiğimde bana tuvalet temizletmişlerdi. Uzun bir süre kimse patronun oğlu olduğunu bilmedi. Eğer bir gün babamızın koltuğuna oturacaksanız size verilen her işi itirazsız yapıp öğrenmelisiniz. Çocukluk yıllarımda inşaat alanlarında dolaşırken ustabaşına çevreye atılan çivilerin ne olduğunu sorardım.  Onlar da süpürüp atıyoruz dediklerinde izin alarak çivileri toplar apartmanın bodrumunda saklardım. Cumartesi günleri hurdacı geldiğinde satar kendime bir haftalık harçlık yapardım” şeklinde konuştu.

BABASINI ÖRNEK ALAN BAŞKAN

Sık sık babasının kendisine söylediği sözleri de aktaran Durmuşoğlu, “Babam ‘İşçinin parasını verin devlete olan borcunuzu ödeyin kimse bu kapıya para istemeye gelmesin kimseye borcunuz olmasın ne isterseniz onu yapın’ der. Bizim çok para kazandığımızı düşünenler var ama arsaları kira gelirleri olan bir aile değiliz. Babamım oturduğu yer belli, bizim oturduğumuz yer belli. Ben hala 15 yıl önce aldığımız evde oturuyorum. 2004 yılında fabrikayı Kullar’a taşıdık. Toplam 6 Bin metrekare alan üzerinde 200 personel ile bugün Federal Mogul’un bütün yedek parçasını çelik konstrüksiyon işini  biz yapıyoruz. 1999 yılında 150-200 bin Dolar ile fabrikanın bugünkü konumuna gelmesi için önemli yatırım yaptık” dedi.

YURT DIŞINA AÇILIYOR

Yurtdışı yatırımlarından da bahseden Durmuşoğlu, “Yurtdışından bir ortakla istihdam sağlayıp Bulgaristan’da İzmit makinanın onda bir ufağını açma düşüncemiz var. Ama büyük yatırımımız hep Türkiye’de olacak. Biz paramızı ülkemizde harcayacağız. Trabzon, İzmit ve İzmir’de kafe işletmeciliği de yapan Durmuşoğlu, başarının arkasında durmak gerekir. Hayalim kendi tasarımlarımızdan oluşan ev aksesuarlarının üretildiği bir atölye ile İzmit’te ilklere imza atacak çok farklı bir konsept ve projede oto yıkama açmak olacak. Bildiğimiz işi yapıyoruz bilmediğim işe de karışmayız. 8 sene 60 evlerde ramazan davulculuğu da yaptım. 16 yaşında 1,5 sene 60 Evlerde Çarşamba günleri pazar açtım, köfte arabasında köfte sattım. D Plaza vardı herkes bilir orda çaycılık yaptım. Çalışmayı seviyorum” dedi.

BOMBA ATAR YAPAN TEK FABRİKAYIZ

Makine kimyaya bomba atar yapan tek fabrika oldukları bilgisini de veren Durmuşoğlu, “10 yıldan beride Makine Kimya’nın Çankırı fabrikasına bunu yapıyoruz. 2008’de Türk mühendislerinin geliştirdiğini biz de burada geliştirip modernize ettik. Türkiye’deki hiçbir şeyi imal etmeden yan sanayi çalışan en büyük firmayız.  Sekmen kalıbı, piston kalıbı, gömlek kalıbı, piston ölçme, sekmen ölçme aparatlarını yapıyoruz. Makine yapıyoruz, savunma döküm tezgâhları, konvörler, bantlar, bakım işi yapıyoruz. Federal Mogul yüzde 60-70 yurt dışına çalışıyor. Robot sistemi de gelişmiş durumda. Federal Mogul’a ama bizim yaptığımız parçalar lazım. Bu parçalar olmadan insan gücü olmadan çalışmak mümkün değil” dedi.

TİCARET ODASI SİYALLAŞTI

“Devlete ödediğimiz verginin karşılığını alamıyoruz” diyen Başkan Durmuşoğlu, “Yukarıda söylüyorlar ama aşağıya indiğinizde icraat yok. Ve halan sipariş verdiğinizde dolarla iş yapılıyor. İşçi çıkarmamak için fedakârlık yapıyoruz. Rekabet ortamında dürüst çalışan yatırımcı eziliyor. Ticari hayatın içine siyaset girdiğinde sıkıntı büyüyor. Derdinizi anlatamıyorsunuz, sanayici ve ticaret erbabı, zor günlerden geçiyor. Ticaret odamız var siyasallaştığı için derdinizi anlatamıyorsunuz. Vergi veriyoruz kira veriyoruz sorunlarımıza çözüm üretecek bir komisyon yok” ifadelerini kullandı.

ATATÜRK'Ü iNKAR EDEN DEĞERSİZDİR

Durmuşoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Hayalimde oto yıkamacılığı, özel tasarımlarla ev aksesuarı yapmak var. Para kazanmaktan ziyade zevkli işler yapıp keyifli işler çıkarmak istiyorum. İnsanların dertleri kederleri istekleri tamamen para kazanmak olmasın yaptıkları işi en iyi şekilde yapsınlar. Bir taraftan çalarsanız birileri de sizden çalar dedi. ” “Trabzonspor ve koyu Kocaelisporluyum” diyen Durmuşoğlu, “Yeşil siyah bordo maviliyim. Sarı ile kırmızıyı, sarı ile laciverti asla yan yana giymem” dedi.  Spor giymeyi seven yeri geldiğinde Perşembe ve Ulus pazarına giden Durmuşoğlu, “Çarşamba günleri mutlaka bitpazarına giderim. Fabrikanın her köşesinde Atatürk resimlerinin yer aldığı Durmuşoğlu;  Benim gözümde kimliğinde Türkiye Cumhuriyeti yazan Türk vatandaşıdır. Atatürk’ü inkar eden ise değersizdir. Atatürk’ü inkâr etmek babasını inkâr etmek gibi bir şeydir” dedi.

MEMLEKETE FAYDASI OLAN SİYASET YAPSIN

 ‘Siyasete girmeyi düşünüyor musunuz?’ sorusunu da yanıtlayan Durmuşoğlu, “Siyasete çok geç kaldım, Siyaset benim kişiliğime de ters. Yapacaklarınızı yapamıyorsunuz. Mutlaka bir tarafa bağlı kalıyorsunuz. Siyaset türküyü hicaz makamında söylemek gibi bir şey. Seçimlerde çok teklif geldi ama kabul etmedim. Memleketimize İzmit’e faydası olacak, hizmet edecek kişiler siyaset yapsın. Bizim için bu kişinin memleketinin hiç önemi yok. Biz dernek çalışmaları yaparken de diğer hemşeri dernekleri gibi milliyetçilik yapmadık. Burada doğduk burada öleceğiz, çocuklarımız burada, kazancımız burada ve yine burada harcayacağız. Bizi bu saatten sonra siyasette kimse kabul etmez, benimsemez. Gençlik kollarından tutun partinin her kademesinde görev yapmış, insanlar illaki en üst seviyeye ulaşmak ister. Tepeden inme insanlar siyasette kabul görmez” dedi.

HERKESE AÇIK DERNEK LOKALİ  

Kocaeli’nde 61 Bin 800 Trabzonlu olduğuna da dikkat çeken Durmuşoğlu, “Bu kentte yaşayan benim gibi burada doğup büyüyen yaklaşık 300 Bin kişinin nüfus kâğıdında Trabzon’da Kocaeli yazıyor. Biz yapılmayanları yaptık. Kafeterya bölümünün yanında güzel bir park yapıyoruz, 1-2 aya kadar burayı tamamlayacağız belediyeden izin bekliyoruz. Ve oraya halka açık mesire alanıdır diye yazacağız. Bölge halkı Trabzonlular derneğinin diye kimse gelmiyormuş. Burası CHP ya da AK Parti’nin yâda diğer partilerin Trabzonlular Derneği değil, burası Kocaeli Trabzonlular Derneği. Düzgün kullanıp parasını ödediğimiz sürece orası Trabzonlular derneğinin kalacak. Yöresel yiyecekleri satıyoruz, sağ elin yaptığını sol el bilmeyecek şekilde çalışıyoruz. 2019-2020 sezonunda 100 öğrenciye burs vermeyi amaçlıyoruz. Dernek geliri ve hayırseverlerin desteğiyle bu bursu sürekli kılacağız” dedi.

TOPLU TÜFEKLİ OFİS ORTAMI

Röportajımızı sonlandırırken fabrikadaki çalışma makam odası oldukça dikkatimizi çekiyor.  Kendi tasarımlarıyla zevkle döşenmiş yeni ve eskiyi modernize ederek her köşede ayrı bir tarihi hatıra bulunduruyor. Dedelerinden ve kendisinin de üzerine koyarak biriktirdiği özel silah koleksiyonu, tesbih koleksiyonunun yanında askerde öğrendiği ve çok iyi satranç oyuncusu olan Durmuşoğlu’nun özel el işçiliği satranç takımı masası, ata sporu eğitim alarak iyi bir okçu olması sebebiyle el işlemesi okçuluk takımı da odasının en nadide köşesinde yerini alıyor. Dikkatimizi çeken Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün boydan fotoğrafı ile Osmanlı Padişahlarının fotoğrafları, Kocaelispor ve Trabzonspor forması ve bayrakları da dikkatlerden kaçmıyor. Tam bir müzeyi andıran çalışma odasında eski fotoğraf makinelerinden günümüze kadar ulaşan birçok özel obje ofise ayrıcalık katıyor.

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

2 Yorum

Sen de yorum yap

Kocaeli Paraf