Kocaeli Haberleri Kocaeli Son Dakika

Kocaeli'nin Nabzını Tutan Site Kocaeliparaf.com'a Hoşgeldiniz. Kocaeli'in Güçlü Sesi, Kocaeli Haber, Kocaeli Haberleri, Kocaeli Yerel Haberleri

Kocaeli Paraf Haber Sitesi

Kemalpaşa Mh. Cumhuriyet Cd. Petan İşhanı Kat: 5 No:30 İzmit, Kocaeli
sennuruzan@gmail.com

Siber Dolandırıcılık Çetesi Çökertildi

Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü, 37 yakalama emri ve 36 yıl hapis cezası bulunan S. B. liderliğindeki suç örgütünü çökertti. Suç örgütü, sahte karavan ilanları ile dolandırıcılık yaparak 5. 500.

Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü, 37 yakalama emri ve 36 yıl hapis cezası bulunan S.B. liderliğindeki suç örgütünü çökertti.

Suç örgütü, sahte karavan ilanları ile dolandırıcılık yaparak 5.500.000 TL'yi sanal kripto paralara çevirip izini kaybettirmeye çalıştı. 10 Haziran 2024'te 4 ilde düzenlenen eş zamanlı operasyonda 11 şüpheli yakalandı.

37 FARKLI YAKALAMA EMRİ 36 YIL KESİNLEŞMİŞ HAPSİ VAR

Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından yürütülen bir dosya kapsamında, liderliğini 37 farklı yakalama emri ve toplamda 36 yıl kesinleşmiş hapis cezası bulunan S.B. isimli şahsın yaptığı suç örgütü, E-ticaret ve ilan platformlarında sahte karavan ilanları vererek birçok kişiyi dolandırdığı tespit edildi.

SUÇ.ÖRGÜTÜNE KRİPTO PARA AKTARDILAR

Suç örgütü, yaz mevsimini fırsata çevirerek sahte karavan ilanları ile müştekilerle güven verici ve aldatıcı görüşmeler yapıp kaparo ve nakliye bedeli gibi bahanelerle aldıkları paraları suç örgütü üyelerine ait hesaplara veya sanal kripto para platformlarına aktardı. Bu paralar, sanal kripto para birimlerine çevrilerek izleri kaybettirilmeye çalışıldı.

4 FARKLI İLDE EŞZAMANLI OPERASYON

Bu yöntemle birçok kişinin dolandırıldığı ve suç örgütü üyelerinin hesaplarına toplamda 5.500.000 TL para giriş çıkışı olduğu belirlendi. Yürütülen soruşturma neticesinde, suç örgütü üyelerinin yakalanması ve suç unsurlarının ele geçirilmesi amacıyla 10 Haziran 2024 tarihinde 4 farklı ilde eş zamanlı operasyon düzenlendi. Bu operasyonlarda 11 şüpheli şahıs yakalandı

Bu Haberi Beğendin Mi?
0 kişiden 0 kişi beğendi

Sen de yorumunu yaz!

E-posta adresin gizli kalacaktır. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun *