Kocaeli Haberleri Kocaeli Son Dakika

Kocaeli'nin Nabzını Tutan Site Kocaeliparaf.com'a Hoşgeldiniz. Kocaeli'in Güçlü Sesi, Kocaeli Haber, Kocaeli Haberleri, Kocaeli Yerel Haberleri

Kocaeli Paraf Haber Sitesi

Kemalpaşa Mh. Cumhuriyet Cd. Petan İşhanı Kat: 5 No:30 İzmit, Kocaeli
sennuruzan@gmail.com

Servisçiler Zam Taleplerini Ticaret Odasına Aktaracak

Turizm firmalarının servis şoförlerine hak ettiği ücreti ödemediğini ifade eden Kocaeli Servisçiler Odası Başkanı Şenol İkizek, “Turizm şirketleri sömürü düzenine geçti. Fabrikalardan zamları alıyor ama esnafa yansıtmıyor.

Servisçiler Zam Taleplerini Ticaret Odasına Aktaracak

Turizm firmalarının servis şoförlerine hak ettiği ücreti ödemediğini ifade eden Kocaeli Servisçiler Odası Başkanı Şenol İkizek, “Turizm şirketleri sömürü düzenine geçti. Fabrikalardan zamları alıyor ama esnafa yansıtmıyor. Ticaret odaları ile görüşerek zam talebimizi bildireceğiz” dedi.

Kocaeli Servisçiler Odası Başkanı Şenol İkizek, Necmettin Erbakan Kültür Merkezi’nde servis şoförü esnafıyla bir araya gelerek sektörün sorunları masaya yatırdı. Araçlarla ilgili her kaleme yüzde 100’ü aşan zam geldiğin söyleyen Başkan İkizek, turizm şirketlerinin esnafa zam yapmamasına sitem etti. Zam isteyeceklerini açıklayan İkizek ve yönetimi yakın zamanda Kocaeli’deki ticaret odaları ile görüşerek servisçiler için zam taleplerini bildireceklerini açıkladı.

'SÖMÜRÜ DÜZENİ'

Turizm şirketlerinin servis şoförlerini mağdur ettiğini söyleyen İkizek, "Personel taşıyan servis şoförlerinin mağduriyeti nedeniyle Necmettin Erbakan Kültür Merkezi’nde toplantı düzenledik. Turizm şirketleri servisçilere yeteri kadar zam yapmıyor. Devletin açıkladığı rakam olan yüzde 33’ü bile vermeyen firmalar var.
Esnafın mağduriyeti giderek artıyor. Artan gider maliyetlerinden ve masrafların yükselmesinden dolayı esnafımız çok mağdur. Toplantı yapmak istediler, görüştük ve karar aldık. Turizm şirketleri sömürü düzenine geçti. Devletin belirlediği rakamı bile vermiyorlar” şeklinde konuştu.

'TEKERİN DÖNMESİ LAZIM'

Asıl kazancın komisyonculara yansıdığını ifade eden İkizek, “Turizm firmaları esnafın üzerinden rant sağlıyor. Biz fabrikalar zam vermedi demiyoruz, fabrika vermiştir ama turizm şirketleri yansıtmadıktan sonra bu zammın servis esnafına faydası yok. Bir de bu işte de her yerde komisyoncular para kazanıyor. Çalışmadan, emek sarf etmeden para kazanıyorlar. Firma sahipleri de yatıyor. Tüm kalemlere gelen zamlar, mevcut rakamlar karşısında yetersiz kalıyor. Sıfır servis araçlarına yüzde 100 zam geldi. Yedek parça, akaryakıt zamları, lastik fiyatları araçla ilgili her şey aşırı bir şekilde zamlandı. Ekmeğe yüzde 50 zam geldiği bir dönemdeyiz. Bu pahalılıktta tekerin dönmesi için şirketlerin fiyatı artırması gerek” ifadelerine yer verdi.

TİCARET ODALARIYLA GÖRÜŞECEKLER

Firmaların fabrikalardan aldıkları zamları şoförlere yansıtmadığının altını çizen Başkan İkizek, “Şirketler fabrikalardan bu zamları alıyorlar ama esnafa yansıtmıyor asıl sorun da burada. Yani sürekli kazanmak istiyorlar ama kendi aldıkları zamları da esnafa yansıtmıyorlar. Servisçiler masraflarını karşılayamıyor. Bu durumun böyle devam etmesini de istemiyoruz. Yakın zamanda ticaret odaları ile görüşeceğiz. Servisçilerin yaşadığı hangi zorluğu söyleyelim ki. İşleri de çok zor, bu sadece işin maddi boyutu bir de işin manevi zorlukları var. Servisçiler Odası Başkanlığı olarak bu konuyla ilgili Kocaeli’deki ticaret odaları ile bir araya gelerek servis şoförü esnafına zam talebimizi bildireceğiz" diye konuştu.
Bu Haberi Beğendin Mi?
0 kişiden 0 kişi beğendi

Sen de yorumunu yaz!

E-posta adresin gizli kalacaktır. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun *