Kocaeli Haberleri Kocaeli Son Dakika

Kocaeli'nin Nabzını Tutan Site Kocaeliparaf.com'a Hoşgeldiniz. Kocaeli'in Güçlü Sesi, Kocaeli Haber, Kocaeli Haberleri, Kocaeli Yerel Haberleri

Kocaeli Paraf Haber Sitesi

Kemalpaşa Mh. Cumhuriyet Cd. Petan İşhanı Kat: 5 No:30 İzmit, Kocaeli
sennuruzan@gmail.com

Şeker: 9 Bin 609 Engelliye Sosyal Yardım Sürüyor

AK Parti Milletvekili Şeker, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde “İlimizde 9 Bin 609 engelli vatandaşımıza Bin 544,61 TL’lik sosyal yardım devam ediyor” dedi AK Parti Milletve…

AK Parti Milletvekili Şeker, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde “İlimizde 9 Bin 609 engelli vatandaşımıza Bin 544,61 TL’lik sosyal yardım devam ediyor” dedi

AK Parti Milletvekili, TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu Üyesi İlyas Şeker, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü sebebi ile toplumumuzun yapı taşlarından olan engelli bireylerimizin gününü kutlamak ve yapılan yatırımlar hakkında bilgi verdi.

‘ÖZVERİYLE YÜRÜTÜYORUZ’

AK Parti Milletvekili İlyas Şeker, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla bir açıklama yaptı Toplumların gelişmişlik seviyelerini, insana verdikleri değer ve insan odaklı çalışmaların belirlediğini ifade eden Şeker, “Güçlü Türkiye’nin Güçlü Toplumunu oluşturan kişiler arasında en özel yere sahip engelli vatandaşlarımızın sosyal hayata adapte olabilmeleri için AK Parti olarak büyük bir çaba sarf ediyoruz. Çünkü biliyoruz ki engelli bireylerimiz için hayatı erişebilir kılmak ve onları hayatın akışına dahil etmek en öncelikli görevlerimizden birisi. Bu bilinçle Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın gösterdiği istikamette çalışmalarımızı büyük bir özveri ile yürütüyoruz” dedi.

‘DÜZENLİ BAKIM HİZMETİ’

2005 yılında Türkiye’nin ilk Engelliler Kanunu’nu çıkartarak yapılacak olan çalışmalar için hukuki alt yapıyı oluşturduklarını belirten Şeker, “Ayrıca Aile Temelli Ulusal Erken Müdahale Programını başlattık. Bu program ile birlikte yeni doğan döneminden itibaren erken tanı ve müdahale amaçlanmıştır. Yaşamlarını tek başına sürdüremeyen vatandaşlarımız için düzenli olarak bakım hizmeti sunulmaktadır. İlgili bakanlığımızca aileleri yanında kalan engelli bireylerimiz için gündüz bakım hizmeti, evde bakım yardımı gibi hizmet modelleri geliştirilmiştir” dedi.

‘E-KPSS’Yİ BAŞLATTIK’

Açıklamasını sürdüren Milletvekili İlyas Şeker, “Engelli bireylerimizin tüm tedavi masrafları, tıbbi cihaz ve ilaçlar dahil olmak üzere Genel Sağlık Sigortası kapsamında karşılanmaktadır. Üretken bir birey olarak topluma katkı sağlama hissini sağlamak için istihdam politikaları geliştirdik ve bunlar neticesinde 404 Bin 759 engelli kardeşimizi iş hayatıyla buluşturduk. Bu kapsamda da 2012 yılında dünyada ilk defa E-KPSS’yi başlattık” ifadelerini kullandı.

‘BİRÇOK BAŞARIYA İMZA ATTILAR’

Şeker ilimizdeki çalışmaları da aktararak “Engelli vatandaşlarımız sunulan imkanlarla birlikte hayata öyle bir sarılıyorlar ki engelin hayatı engelleyemeyeceğini bizlere gösteriyorlar. İlimizde engelli bireylerimize yönelik bakanlığa bağlı 1 adet gündüzlü, 4 adet yatılı rehabilitasyon merkezi, 2 adet de yatılı özel bakım merkezi bulunmaktadır. Bu bakım merkezlerinde yapılan çalışmalara ek olarak bireylerimizin yetenekleri gözlenmekte ve bu doğrultuda da çeşitli spor dallarına yönlendirmelerde bulunulmaktadır. Bu çalışmalar doğrultusunda geçtiğimiz yıl masa tenisi, atletizm, halter ve judo dallarında özel sporcularımız birçok başarıya imza atmıştır” dedi.

‘23 BİN 206 KİŞİ KART SAHİBİ OLDU’

İlimizde 9 Bin 609 kişiye kişi başı Bin 544,61 TL’lik sosyal yardımın devam ettiğini belirten Şeker, “Bu kapsamda Kasım 2020 itibariyle toplamda 15.365.780,28 TL yardımda bulunulmuştur. Aynı zamanda ilimizde engelli kimlik kartını 2014 yılı ve öncesinde 9 Bin 858 kişi kullanırken verilen hizmet kalitesinin ve çeşitliliğinin artmasıyla bugün bu rakam 23 Bin 206’ya yükselmiştir. AK Parti olarak bizler biliyoruz ki engelli bireylerimize yapılan hizmetler bir lütuf değil zorunluluk, ayrıcalık değil haktır. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın destekleri ile birlikte hiç kimsenin kaderine terk edilmediği, çaresiz bırakılmadığı bir Türkiye anlayışıyla çalışmalarımıza hız kesmeden devam edeceğiz. Bu duygu ve düşüncelerle 3 Aralık Dünya Engelliler Günü vesilesiyle engelli bireylerimizin bu anlamlı günlerini kutluyor, her birine selam ve sevgilerimi sunuyorum” dedi.

Bu Haberi Beğendin Mi?
0 kişiden 0 kişi beğendi

Sen de yorumunu yaz!

E-posta adresin gizli kalacaktır. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun *