Kocaeli Haberleri Kocaeli Son Dakika

Kocaeli'nin Nabzını Tutan Site Kocaeliparaf.com'a Hoşgeldiniz. Kocaeli'in Güçlü Sesi, Kocaeli Haber, Kocaeli Haberleri, Kocaeli Yerel Haberleri

Kocaeli Paraf Haber Sitesi

Kemalpaşa Mh. Cumhuriyet Cd. Petan İşhanı Kat: 5 No:30 İzmit, Kocaeli
sennuruzan@gmail.com

SEDAŞ’ta Sözleşme İmzalanıyor

SEDAŞ’ta 1300 işçiyi ilgilendiren toplu iş sözleşmesi görüşmeleri sona erdi. İşverenin son teklifi ‘asgari ücret koruma maddesi’ ile kabul edildi. Sözleşme pazartesi günü imzalanacak.

SEDAŞ’ta Sözleşme İmzalanıyor

SEDAŞ’ta 1300 işçiyi ilgilendiren toplu iş sözleşmesi görüşmeleri sona erdi. İşverenin son teklifi ‘asgari ücret koruma maddesi’ ile kabul edildi. Sözleşme pazartesi günü imzalanacak.

Sakarya Elektrik Dağıtım Şirketi’nde ( SEDAŞ) ocak ayında başlayan ve 1300 işçiyi ilgilendiren toplu iş sözleşmesi (TİS) görüşmelerinde sona gelindi. SEDAŞ'ta örgütlü olan Türkiye Enerji, Su ve Gaz İşçileri (TES-İş) Sendikası'nın talebine karşılık vermeyen işveren, masaya ücret teklifi ile gelmedi. Toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde 1000 lira artı yüzde 50 zam talep eden SEDAŞ işçileri, müzakarelerin arabulucu sürecine girmesiyle birlikte eylemlere başladı. Uyarı eylemleri devam ederken işveren ile Tes-İş Sendikası yeniden masaya oturdu. Toplu sözleşme sürecinde üzerinde anlaşma sağlanamayan ücretlerin de görüşüldüğü toplantı sonucu yevmiye ücretinin brüt 930 TL olmasını talep etti.

ASGARİ ÜCRET KORUMASI

İşverenin teklifini işçilere soracağını açıklayan sendika ise alınan kararın ardından ya sözleşmeye imza atılacağını ya da toplu iş sözleşmenin Yüksek Hakem Kurulu’na götürüleceğini bildirdi. SEDAŞ işçisi ise verilen teklifin düşük olduğunu belirterek farklı şubelerde iş yavaşlatma eylemlerini sürdürdü. Yaşanan gelişmeler üzerine SEDAŞ’ta işçilere çevrimiçi anket yöntemiyle sözleşme taslağını kabul edip etmedikleri soruldu. İşçilerin şikayeti üzerine oylama iptal edildi. Oylamanın ardından işveren ile sendika yeniden masaya oturdu. İşveren, teklifine ‘asgari ücret koruma maddesi’ni ekledi. Böylece SEDAŞ işçisinin ücretleri, asgari ücretin 1,6 katından daha düşük olmayacak. Sözleşme pazartesi günü imzalanacak.

Bu Haberi Beğendin Mi?
0 kişiden 0 kişi beğendi

Sen de yorumunu yaz!

E-posta adresin gizli kalacaktır. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun *