Sarı; Kimsenin Bu Sendikaya Zarar Vermesine İzin Vermem

Sarı; Kimsenin Bu Sendikaya Zarar Vermesine İzin Vermem

/
/

Lastik-İş Sendikası üye eğitim çalışmasında konuşan Genel Başkan Alaaddin Sarı, sendikanın içinde dedikodu yapanlara ve Lastik-İş ailesine zarar vermeyeceklerini belirtti. Sarı, “Bu sendikaya kimsenin zarar vermesine izin vermeyeceğiz. Eğer ben veriyorsam benim ipimi çekin” dedi.

Lastik-İş Sendikası özel üye eğitim çalışmasını başlattı. Üyelerini dünyada yaşanan gelişmeler, çalışma hayatı ve sendikacılık ile ilgili eğitime tabi tutacak olan sendika eğitim ile fabrikalarda iş yeri temsilciliğinin yanı sıra fabrika komitelerini da kuracak. Lastik-İş Genel Başkanı Alaaddin Sarı’nın açılış konuşması ile başlayan eğitim programında eğitimleri Sendika Uzmanı Üzeyir Ataman ve Ece Göktürk verdi.

EĞİTİMLİ İŞÇİ İLE MÜCADELEMİZ DAHA KOLAY OLACAK

Geçtiğimiz Pazar günü eğitime başladıklarını ifade eden Sarı, “Gebze bölgesi ile başladığımız eğitim çalışmasını Adapazarı Goodyear ile devam ettik ve bugün Brisa işçilerini eğitime aldık. Hak, adalet hukuk söylemleri dışında eğitime önem verdiğimizi söyledik. İçinde bulunduğumuz süreci anlamak, çalışma hayatının sıkıntılarına hakim olmak için eğitim şarttır. İşçiler ne kadar eğitimli ve donanımlı olursa mücadelemiz daha kolay olacaktır. Rüzgarın estiği yöne savrulmak değil, rüzgara karşı dirayetli durmak için eğitime önem veriyoruz. Lastik-İş Sendikası süreç itibariyle güçlü bir sendika. Sizden aldığı güç ile örnek bir sendikadır. Rahmetli genel başkanımızdan aldığımız sendikamızı aynı kararlılık ve aynı hissiyatla devam ediyoruz. Şu ana kadar 14 sözleşmeye imza attık. Arkadaşlarımızın kabul ettiği ve özümsediği bir sözleşme oldu. Bu ne olacak diyenlere cevap oldu. Göreve geldiğimizde ne dediysek onlarla ilgili adım atmaya başladık. Ayağımızı yere sağlam basıyoruz. Temkinli adımlar atıyoruz. Attığımız adımlar yavaş yavaş ses getiriyor.

ADAMCILIK KAVRAMI BİTMİŞTİR

Fabrikalarda direnç gösteren klikler var. Onlar duruşlar sergiliyor. Elbette bunları da aşacağız. Bunları aşmak güven meselesi ile olur. Güvenin olmadığı yerde huzur, saygı ve sevgi olmaz. Bu nedenle göreve geldiğimizden bu yana güven olgusunu geliştirmeye çalıştık. Sizin verdiğiniz güç ile sendikamız ayakta duracaktır. Kimse benim adımım değildir. Adamcılık kavramı bitmiştir. İşçi sınıfını bölen bu yaklaşımlar, etnik yapılar ve bölgecilik bizim yapımızda yoktur. Bölüm değişikliklerinde kimin bölümünün neden değiştiği sendika temsilcilik panosunda asılı olacaktır. Yenilik ve gelişmeye açık olacağız. Bunu yaparken çalışmalarımızı şubemiz ve işçimizin kontrolünde yapılacak. Yenilikler bizim çalışmamızı rahatlatacak ama bunlar bizim kontrolümüzde olmalı. Aksaray’da kurulan Brisa fabrikası endüstri 4-0’a yatkın bir fabrika. Robotlar yoğun bir şekilde üretimin içinde. Endüstri 4-0 önümüzdeki süreçte üretimin bir kısmına girecek. İşverenler bunu uygulamaya başladı. İşverenler için maliyeti yüksek bir teknoloji ama zamanla yapacaklar. Bu nedenle bizler işimizi en iyi şekilde yapmalıyız.

DOĞRU YOLDA YÜRÜYORUZ

Lastik-İş sadece toplu iş sözleşmesi yapan sendikacılıktan çıktı ve sosyal sendikacılık alanında önemli adımlar attı ve bunu başardı. Lastik-İş sosyal tesislerinde çalışan arkadaşlarımızdan kar marjı alınmadan hizmet veriliyor. Aynı zamanda emekli olan üyelerimizde bundan yararlanacak. İmkan olsa üyelerimizden hiç para almayalım diyen yöneticilerimiz de var. Keşke sendikanın öyle bir gücü olsa da yapsak. Tüpraş’ta yüzlerce işçi Lastik-İş sendikasına geçmek istiyor. Ama bizim Petrol-İş Sendikası ile etik anlaşmamız var. Buna uymayan sendikacılar olmasına rağmen biz gitmeyiz. Biz örgütlü olan yere girmeyiz. Böyle bir anlayışımız olmaz. Biz örgütlü olan değil örgütsüz işçileri örgütlemeyi tercih ediyoruz. Ama işçilerin bize gelmek istemesi bizim doğru yolda olduğumuzu gösteriyor. Türkiye’de taşeron sistemini ilk kaldıran sendika Lastik-İş ve genel Başkanı Abdullah Karacan’dır. Bunun için bedel ödedik ve ödemeye devam ediyoruz. Biz doğru bildiğimiz yolda ölümüne kadar gidiyoruz. Kıdem tazminatımız bizim kırmızı çizgimizdir ve asla taviz vermeyeceğiz. Son kalemiz olan kıdem tazminatımıza el uzatmayın. Bu toplantıda uyarıyoruz. Emeklilikte yaşa takılanların sorunlarının bir an önce çözülmesi gerekiyor. Bizler sendikacıyız. Sadece toplu iş sözleşme pratiğinin içinde olamayız. Üyelerimizin geleceği ile ilgili yapılacak fiili müdahalelere karşı duruş sergilemek zorundayız. Bunu hep beraber yapacağız. Eğitimler 2020-2021 yıllarında da devam edecek. Bu otel bizim için ne işe yarayacak diyenler oldu. İşte bu otel eğitimler için var. Arkadaşlarımız en güzel yerlerde eğitimlerini alacak. Önümüzde toplu iş sözleşme var. Kesinlikle taviz vermeyeceğiz. Bu sendikanın ekmeğini yiyen ama başka beklentileri olanlara malzeme vermeyeceğiz. Bu sendikanın bir duruşu var ve bu duruşu sergileyeceğiz. Yine yapacağımız toplu sözleşme örnek olacaktır ve olmak zorundadır.

BABAMIN EVİNDEN GETİRMEDİM

Dünya ve Türkiye’de ekonomik daralma var. Bunlar olmasına rağmen taviz vermeyeceğiz. Eğitimler ve bilinç yükselmesi bu anlamda önemlidir. Siz bize nerede duracağımız bilgiyi ve argümanı verdiğiniz yerde duracağız. Birilerinin dediği dedikodulara inanmayın. Bu sendikaya zarar veriyorsam ipimi çekin. Ben Lastik-İş sendikasını babamın evinden getirmedim. Burada masumların, alınterinin hakkı var. Alınterini bireysel çıkarları için Lastik-İş sendikasını kullananlara izin vermeyeceğiz. Yakın zamanda bunu göreceksiniz. Lastik-İş sendikası şeffaftır ve her şey açıktır. Kim neyi öğrenmek istiyorsa gelsin öğrensin. Biz işçimize hesap verir durumdayız. Onursal başkanımızdan aldığımız bayrağımızı daha yukarı taşıyacağız. Burada Alaaddin Sarı yok siz işçiler varsınız. Biz bir aileyiz. Elbette aile içinde tartışma ve kavgalar olur. Ama ailemizin parçalanmasına ve bölünmesine sebep olacak insanlara asla izin vermeyeceğiz. Onlar bu ailenin içinde yok olup gidecektir.

 

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

0 Yorum

Sen de yorum yap

Kocaeli Paraf