SARI; GEREKİRSE KAVGA DA EDERİZ

SARI; GEREKİRSE KAVGA DA EDERİZ

/
/

Lastik sektöründeki ilk grup toplu sözleşme görüşmelerinde maliyetleri barındıran 10 madde geçti.

Lastik İş Genel Başkanı Alaaddin Sarı,”Kazanılmış haklarımızı sonuna kadar müdafaa edeceğiz, gerekirse kavga da ederiz” dedi Lastik sektörünün ilk toplu sözleşme görüşmeleri Tryp by Wyndham Otel’de gerçekleştirildi.

4 BİN 500 İŞÇİYİ İLGİLENDİRİYOR

Pirelli, Brisa ve Premeteon’da çalışan yaklaşık 4 Bin 500 işçiyi ilgilendiren toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin ilk oturumuna Lastik İş Genel Başkanı Alaaddin Sarı, genel merkez yöneticileri, şube yöneticileri, iş yeri temsilcileri, Pirelli ve Premoteon’u temsilen İnsan Kaynakları Direktörü Alper Tokalp, İnsan Kaynakları Müdürü Ayça İnaltekin, İnsan Kaynakları Müdürü Okan Vural, Brisa Genel Müdürü Danışmanı Uğurtan Doğan, İnsan Kaynakları Direktörü Nilgün Özkan ve İnsan Kaynakları Uzmanı Murat Şahin katıldı. Toplantıda Türkiye ve dünya ekonomisinin yanı sıra üretimiyle ilgili de sunum yapıldı.

’10 MADDE GEÇTİ’

Toplantı sonrası açıklama yapan Lastik İş Genel Başkanı Alaaddin Sarı, “10 madde geçti. Maliyetler konusunda genel değerlendirmeleri sundular. Önümüzdeki haftalarda yapılacak daha çok önemsediğimiz eşit lise eşit ücret, yeni işçinin işe giriş ücreti ve izinler dahil olmak bunlarla alakalı net bilgileri her iki masadan da görmedik. Önümüzdeki günlerde yapacağımız toplantılarda bu maddeleri görmek istiyoruz. Biz asla esnek çalışma modelini, satın alma gücümüzü kaybedecek herhangi bir yapılanmanın içinde olmayacağımızı buradan tekrar ifade etmek isteriz. Süreç içerisinde nasıl geleceklerine bakacağız. Her iki grup da farklı şekilde geldi. Ama bu grup konuya hakim ve sistemli bir şekilde geldi karşımıza” dedi.

‘DERSLERİNE ÇALIŞMIŞLAR’

Sözlerini sürdüren Başkan Sarı, “Her ne kadar grubun anlatımları, maliyetler konusundaki eleştirileri kabul etmesek de ama derslerine çok iyi çalışmışlar. Kuvvetle muhtemel talepleri esnek çalışmadır, maliyetlerin düşük olmalıdır. Şu ana kadar anlattıklarıyla kıyasladığımız zaman bu şekilde geleceklerdir. Önemli gördüğümüz konulardan biri de destek hizmetlerinde çalışan arkadaşlarımızla alakalı. Önümüzdeki süreçte destek hizmetlerindeki arkadaşlarımızla alakalı net bilgiler alacağız. Bu konu üzerinde olumsuz olarak daha fazla duruyorlar” şeklinde konuştu.

I

‘HAKLARIMIZDAN VAZGEÇMEYİZ’

Talepler konusunda kararlı olduklarını ifade eden Sarı, “Biz kesinlikle geri adım atmak yok kazanılmış haklarımızı sonuna kadar müdafaa edeceğiz. Bu hakları ben almadım ki ben tutup vereyim. Satın alma gücümüzü de koruyacağız. Nasıl gelirlerse gelsinler karşılıklı müzakere çerçevesinde konuşacağız gerekirse kavga da edeceğiz çünkü tabanın bizden beklediği bu. Kendilerini en iyi şekilde savunmaktır. İkincisi görüşme ise 22 Ocak çarşamba günü saat 14:00’da yapılacak. 2-3 görüşmeden sonra ücret görüşülür” dedi.

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

0 Yorum

Sen de yorum yap

Kocaeli Paraf