Şanbaz; Ulaşım Zammını Makul Seviyeye Çekin

Şanbaz; Ulaşım Zammını Makul Seviyeye Çekin

/
/

İYİ Parti İl Başkanı Şanbaz Yıldız ulaşım zammıyla ilgili “Okullar açılmadan hemen önce uygulanan bu zamlar Kocaeli halkına yapılan büyük bir haksızlıktır. Zamlar yeniden değerlendirilerek makul seviyeye çekilmelidir” dedi

İYİ Parti İl Başkanı Şanbaz Yıldız, il binasında basın açıklaması düzenledi. Ülke ve kent gündemini değerlendiren Yıldız, örgüt propagandası yaptığı iddia edilen ve SanatFest'te sahne alan DJ Kardelen Başak Altınsoy hakkında konuştu. Kongre sürecini de değerlendiren Yıldız, “Mart ayında gerçekleştirilecek olan kongremize kadar birçok arkadaşımız hevesli. İl yönetimi ile bu konuyu hala konuşmadık” dedi.

‘ ÇÖRÜM ÜRETİN’

Bakan Selçuk’un HDP il binası önündeki fotoğrafını eleştirerek konuşmasına başlayan Yıldız, “Diyarbakır HDP il binası önünde bekleyen annelerin mağduriyetlerinin giderilmesi gerektiğini ve bu anneleri İYİ Parti olarak desteklediğimizi, annelerin umutlarının HDP’den değil devletten olması gerekmektedir. Maalesef ki Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk HDP il binasının önüne giderek devletin bakanı diz çökmüş ve acziyet sergilemiştir. Biz devletin diz çökmesini değil çözüm üretmesinin gerekliliğine inanıyoruz. Artık yeter diyerek merhametli sinesi ile teröre set olan annelerimizin her zaman yanında olacağız” dedi.

OKUL TADİLATLARI MAGDUR EDİYOR

İlimizdeki okullarla ilgili velilerden birçok şikayet aldıklarını ifade eden Yıldız, “Okul bakım onarımlarının tatil süresince yapılmamış, okullar açıldıktan sonra yapılmaya başlanmış olduğu konusunda velilerimizden pek çok şikayet almış bulunmaktayız. Eğitim ve öğretimin aksamadan devam edebilmesi için yetkililerimizin bu konuya gerekli özeni göstermesini beklemekteyiz. Bağış adı altında alınan yasal olmayan bazı uygulamaların yanlış olduğunu bir kez daha vurguluyor ve gerekli önlemler alınmasını bekliyoruz. Kocaeli Valiliği ile Kocaeli İl Milli Eğitim Müdürünün bu konu üzerinde hassasiyetle durması istemekteyiz. Bu konunun takipçisi olacağımızın da bilinmesini isteriz” diye konuştu.

‘CENGİZ TOPEL’DEN UÇUŞ YAPIN’

Cengiz Topel’i de gündemine alan Yıldız, “Kocaeli’nin yıllardır süregelen sorunlarından biri olan Cengiz Topel Havalimanı için yetkililerin vurdumduymazlıktan vazgeçerek çözüm üretmesi gerekmektedir. 2011 yılında büyük vaatlerle sivil havacılığa açılan Cengiz Topel Havalimanından bugün yalnızca Trabzon’a uçuş yapılmaktadır. 8 yıl içerisinde 2 defa kapatılan havalimanında bir dönem Ankara aktarmalı olarak Türkiye’nin dört bir yanına uçuş yapılmaktaydı. Kocaeli halkı İstanbul’a mahkum edilmeden Cengiz Topel Havalimanından yararlandırılmalı, havalimanı bir an önce faaliyete geçirilmelidir” dedi.

‘ZAM MAKUL SEVİYEYE ÇEKİN’

Sözlerini sürdüren Yıldız, “İzmit Alikahya ile Kartepe, Köseköy bağlantı yolunun kenarında, kanal boyunca dizilen ağaçların katledilmesi olayını da hatırlatmak isteriz. Kocaeli’nin ciğerleri, 100 metrelik yol yapım çalışması nedeniyle yerlerinden sökülüp başka bir yere ekilmek yerine, katledildi” dedi. Son ulaşım zammını da hatırlatan Yıldız, “Bu yapılan zam otobüs ücretlerini değil deniz ulaşımı, tramvay, taksimetre ücretleri ve açık otopark ücretlerini de kapsamaktadır. Ulaşımın en pahalı olduğu kentlerden biri olan Kocaeli’nde okullar açılmadan hemen önce uygulanan bu zamlar Kocaeli halkına yapılan büyük bir haksızlıktır. Ulaşım kâr amacıyla değil, halk yararına sağlanan bir hizmet olarak görülmelidir” diyerek zamların makul seviyeye çekilmesini talep etti.

‘İNANMAK  ZORUNDAYIZ’

Kocaeli basını ülke genelinde etkin bir yapıda. Fakat sapla samanı da karıştırmamak lazım. CHP ile bir ittifak yaptık. Bunun nedeni de ne olduğu belli olmayan bir Cumhurbaşkanlığı sistemi. Kimse kimsenin yaptığından sorumlu tutulamaz. Kocaeli’de Büyükşehir Belediyesi dahil olmak üzere bir ittifak yaptık ve sadece İzmit’i kazanabildik. Fatma Kaplan Hürriyet’e İYİ Parti’de bir sempati duyulmaktadır. Biz CHP değiliz. DJ konusunda bizim milliyetçi ve muhafazakar tabanımız herkesten fazla tepki gösterir. Bize söylenen DJ’in paylaşımlarının sahte olduğu ve hakkında açılan davadan beraat ettiğidir. Buna inanmak zorundayız. Fatma Kaplan Hürriyet’e organizasyonu yapan isimlere dikkat etmesini tavsiye ediyoruz” dedi.

‘İŞÇİ ALINMASI DOĞRU DEĞİL’

İzmit Belediyesine İstanbul’dan işçi alındığı iddiaları ile ilgili soruları da cevaplayan Yıldız, “İstanbul dışından bir işçi alındıysa biz buna en kuvvetli muhalefeti yaparız. Kocaeli’de bu kadar işsizlik varken şehir dışından belediyeye bir işçi alınması doğru değildir. Belediye başkanı seçilen insanın, İzmit halkına hizmet edeceğini biliyoruz. Eksik ve yanlış bir harekette en fazla muhalefeti gösterecek bir siyasi hareketiz. 6 aylık süreçte belediye başkanları alışma süreçlerini atlattı. İzmit’te insanların yüzü gülmeye başladı. Gülümse İzmit sloganı İzmit’te tutmuştur. Pazartesi günü Düzce’de sel felaketinden mağdur olan insanlarına bir kamyon yardım ulaştıracağız” dedi.

‘HERKES ADAY OLABİLİR’

Yakın zamanda yapılacak kongre ile ilgili de konuşan İl Başkanı Şanbaz Yıldız, “Ben görev adamıyım. Bana devredilen görevi elimden geleni yapıyorum. Kongre sürecinde hiç kimsenin önünü kapatmamak için adayım demem doğru olmaz. Herkes aday olabilir. Ben siyaseti bir iş olarak yapmıyorum. Siyaset bizim için iktidar olabilmek için bir araç. Kendi işlerimizi ciddi bir şekilde ihmal ettik. Mart ayında gerçekleştirilecek olan kongremize kadar birçok arkadaşımız hevesli. İl yönetimi ile bu konuyu hala konuşmadık. Biz bir ekibiz. Yapacağımız toplantı ve değerlendirmelerin ardından kararımız netleşecektir” ifadelerini kullandı.

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

0 Yorum

Sen de yorum yap

Kocaeli Paraf