Sağlıkçılar Zam Bekliyor

Sağlıkçılar Zam Bekliyor

/
/

Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker, “Siyasi irade Temmuz ayında memur maaşlarına yüzde 26 ile 40 arası bir zam yaparak sürpriz yapmalıdır” dedi

Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker, heyeti ile Darıca Devlet Hastanesi’nde görev yapan sağlık çalışanlarını ziyaret etti. Ziyarette Türk Sağlık Sen Darıca İlçe Temsilcisi, Osman Ayas, İş Yeri Baş Temsilcisi İdris Çakır, Temsilci Zafer Kurt, Kadınlar Kolu Başkan Yardımcısı Meryem Ökde hazır bulundu. Şube Başkanı Çeker ve heyeti sorunları yerinde tespit ederek yaklaşan toplu sözleşme ile güncel konular hakkında çalışanları bilgilendirdi. Başkan Çeker kurum çalışanlarını ziyareti sonrası açıklamalarda bulundu.

‘ÇALIŞANLAR MUTSUZ’

Sağlık çalışanlarının geçim sıkıntısı çektikleri için mutsuz olduklarını ifade eden Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker, “Sağlık çalışanları iş yoğunluğun, norm kadronun altında personel ile kaliteli sağlık hizmeti sunulması için idarelerin yoğun baskısı, hayat pahalılığı, artan enflasyon karşısında hak ettiği ücretin verilmemesi, dört toplu sözleşmede  Malum Sen (Sarı Sendika) sağlık  çalışanlarının ekonomik ve sosyal haklarını yeterli derecede savunmaması nedeniyle  sağlık çalışanları geçim sıkıntısı çektikleri, kurumlarda liyakat ve ehliyete önem verilmemesi, kanun ve yönetmelikler  yok sayılarak kurumların yönetilmeye çalışılması nedeniyle sağlık çalışanları mutsuzdur” dedi.

‘MEMUR SÜRPRİZ BEKLİYOR’

2015 yılındaki toplu sözleşmede işverenin 225 TL zam teklif etiğini hatırlatan Çeker, “Malum Sen zam teklifine çok diyerek memuru enflasyona mahkum etmiştir. Her toplu sözleşme döneminde enflasyonun altında yüzdelik zamlara direnmeden imza atmak suretiyle memuru yok saymıştır. Piyasaya en son yansıyan zam yağmurunda şekere yüzde 16, elektriğe yüzde 15, çaya yüzde 15 zam yapılmıştır. Temmuz ayında memur maaşlarına yüzde 5 zam ve yaklaşık yüzde 1 enflasyon farkı vermek memurun açlığa terk edilmesi anlamı taşımaktadır. Bu hazin tablo karşısında sesini çıkarmayan yetkili Sarı Sendika Ağustos ayındaki toplu sözleşme masasında memuru hayal kırıklığına uğratacaktır. Siyasi irade Temmuz ayında memur maaşlarına yüzde 26 ile 40 arası bir zam yaparak sürpriz yapmalıdır” dedi.

‘EK GÖSTERGE SÖZÜNÜZÜ TUTUN’

Seçim öncesi siyasi iradeni kamu ve sağlık çalışanlarına vermiş olduğu 3600 ek gösterge sözünü unuttuğunu belirten Çeker, “Çalışanlar adına verdikleri sözü kendilerine hatırlatıyoruz. Secimden önce verdiğiniz sözü tutunuz. Ek göstergenin çalışma hayatına uyarlanması için gerekli düzenlemeleri TBMM’de yaparak 3600 Ek göstergeyi hayata geçirin. Emekliliği gelmiş on binlerce kamu ve sağlık çalışanı bu düzenlemenin yapılmasını beklemektedirler. Düzenleme yapıldığı an on binlerce memur emekli olacaktır. Bu da birçok işsiz vatandaşımıza istihdam sağlanmasının kapısının aralanması demektir. Çalışanlar adına siyasi iradeden verdiği sözü tutmasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

0 Yorum

Sen de yorum yap

Kocaeli Paraf